Wszystko, co musisz wiedzieć wybierając projekt domu

Wszystko, co musisz wiedzieć wybierając projekt domu. Znajdź inspirację i praktyczne porady, aby zrealizować swoje marzenia o własnym kącie.

Decydując się na wybudowanie swojego wymarzonego domu, często nie wiemy od czego zacząć. To wielkie przedsięwzięcie, które wymaga starannego planowania i podejmowania trudnych decyzji. Musimy określić swoje cele jak i potrzeby, zdecydować czy szukamy dla siebie miejsca, w którym każdy z rodziny będzie miał swój pokój czy może będziemy żyć bardziej energooszczędnie. Chcemy duży ogród? A może wielki taras? Balkon, koniecznie musi mieć duży balkon! 

Wykonaj pierwsze kroki

Każdy z nas w głowie na myśl o swoim wymarzonym projekcie domu ma inny obraz. Dlatego ważnym jest, by określić nasz cel, który na pewno pomoże nam w dalszym planowaniu.

Niezmiennie istotnym punktem w decyzji o budowie domu jest nasz budżet. Dobrze jest określić, ile możemy przeznaczyć na to przedsięwzięcie, uwzględnić niespodziewane koszty czy dodatkowe wydatki. Nasz projekt domu musi być także ukierunkowany na koszty związane z jego utrzymaniem już po ukończeniu.

Gdy już określimy jaki mamy budżet, a w głowie rysują się pierwsze ściany, warto skupić się na odpowiednim dobraniu działki. Kiedyś ziemia przechodziła z dziada pradziada na kolejne pokolenia. Teraz coraz ciężej jest znaleźć rodzinną działkę, która nada się na nasz wymarzony dom. Wybierając ją, warto się zastanowić nad tym, czy spełnia ona nasze wymagania co do wielkości, kształtu, ale także czy będzie możliwe doprowadzenie wody, kanalizacji i sieci energetycznej. 

Mamy to! Podjęliśmy decyzję o budowie domu, a miejsce, w którym on stanie, jest już nasze. Teraz musimy jednak zdecydować o wyglądzie naszych czterech ścian. W głowie kotłują się różne pomysły – może zdecydujemy się na projekt domu L? Może to będzie projekt małego domu? Dom z cegły projekty ma niezwykle ciekawe! Zanim to, warto zastanowić się jednak, czy wybierając projekt, zdecydujemy się na indywidualne podejście czy może postawimy na gotowy projekt domu. 

projekt domy
Homekoncept 101 G1 to doskonała propozycja dla osób poszukujących nowoczesnego i funkcjonalnego rozwiązania z użytkowym poddaszem.

Indywidualne projekty domów

Indywidualny projekt domu to nic innego jak projekt architektoniczny, który zostaje opracowany specjalnie dla konkretnego klienta. Projekt indywidualny domu uwzględnia nasze preferencje, potrzeby czy ograniczenia budżetowe, ale także pozwala na pewne korekty, które wynikają z otoczenia. 

Sam projekt uwzględnia szereg aspektów, które na pewnych etapach konsultacji z architektem, mogą być zmieniane. 

  • styl architektoniczny

Chcemy mieć dom wyciągnięty z amerykańskiej dzielnicy? Czy może zdecydujemy się na styl tradycyjny? Nowoczesny budynek z wielkimi oknami to jest to. Projekty indywidualne domow sprzyjają decyzji, w jakim kierunku chcemy pójść. 

  • materiały budowlane

Dom drewniany, betonowy, a może ceglany? Wybór materiałów jest istotny dla wyglądu, ale i trwałości budynku.

  • układ pomieszczeń

Jedna z najważniejszych zalet indywidualnych projektów domu. Dzięki podejściu architekta do naszych preferencji i pomysłów, możemy zdecydować, jak rozmieszczone będą nasze pokoje, w ktorym miejscu będzie znajdować się łazienka, a gdzie będzie miejsce na majsterkowanie. Oczywiście to wszystko pod czujnym okiem architekta.

  • technologia i udogodnienia

Na etapie projektowania naszego domu warto warto zaznaczyć wszystkie udogodnienia oraz zastosowanie nowoczesnych technologii. System inteligentnego domu, panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła jest do zainstalowania w późniejszych etapach, ale jednak pamięć o tym na etapie projektu to ważna sprawa.

Indywidualny projekt domu pozwala nam na stworzenie domu, który idealnie odpowiada jego potrzebom i preferencjom. 

Gotowe projekty domów

Gotowy projekt domu to gotowy zestaw dokumentacji technicznej, ale także architektonicznej. Jest on do pozyskania od dewelopera, architekta czy biura projektowego. Projekt domow, które są już wcześniej przygotowane i dostępne są częstym wyborem tych, którzy nie mają pomysłu na to, jak mają wyglądać ich cztery ściany. 

Dużą zaletą gotowych projektów domów jest to, że są tańsze od indywidualnych, a także gotowe do adaptacji przez architekta, co oznacza szybsze rozpoczęcie samej budowy.

Świetną sprawą dla inwestora jest wgląd w cenę projektu już na pierwszym etapie. Indywidualne podejście do klienta może zmienić całościową wycenę pracy architekta, a gotowy koszt przygotowuje nas na konkretny wydatek.

Oprócz wglądu w cenę gotowych projektów, możemy także zobaczyć już od samego początku wizualizację naszego przyszłego domu. Firmy, które się tym zajmują, oferują szereg różnego typu budynków, na które warto zawiesić wzrok. 

Opis gotowego projektu, mówi nam także, co znajdziemy w środku. Dotyczy to układu ścian, ale także materiału, z jakiego będzie zbudowany dom, elewacji, źródła ciepła czy np. okien czy drzwi. 

Gotowe projekty domów z kosztorysem czy bez?

Kosztorys domu może być przydatny chcąc od razu przygotować się na ewentualną kwotę, którą będziemy musieli wydać przy jego budowie. Należy jednak zwrócić uwagę na to projekt domu z kosztorysem będzie pomocny wtedy, kiedy będziemy tę budowę rozpocząć stosunkowo szybko. Budując w 2024 roku, w którym mamy do wykorzystania projekt domu z wyceną z roku ubiegłego, możemy spodziewać się zwiększonych kosztów – ceny raczej nie spadają.

Ile kosztuje projekt domów - indywidualny czy gotowy?

Wybierając projekt domu cena będzie się różnić w zależności od tego, czy jest on indywidualny czy gotowy. Podejście indywidualne do klienta zawsze jest droższe, co oznacza, że chcąc zaoszczędzić na samym projekcie, wybierzemy ten gotowy i przygotowany przez architekta bądź biuro. 

Trzeba jednak zaznaczać, że sam projekt jest jedną z najważniejszych części naszej inwestycji i chcąc otrzymać swój wymarzony dom, nie warto na nim oszczędzać. 

Jeśli chcemy trzymać się kurczliwie oszczędności, warto postawić na projekt domu taniego w budowie

Koszt projektu domu będzie zróżnicowany także przez lokalizację, wielkość i złożoność projektu, ale także uzależniony od samego architekta – jego doświadczeniu i renomie. 

Cena indywidualnego projektu domu może wahać się od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Cena projektu gotowego zaczyna się od 1000 zł, a może sięgać nawet 20 000 zł.

Adaptacja projektu domu

Po wybraniu projektu naszego domu, należy przystąpić do jego adaptacji. Pozwala ona zrealizować gotowy projekt na określonej działce zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Aby przeczytać o tym jak ją zrobić oraz co jest potrzebne, sięgnij po nasz przewodnik o adaptacji projektu domu.

Charakterystyka domów

Gdy decydujemy się na zbudowanie domu, ważne jest, by określić, jakiego rodzaju ten dom będzie. Może projekt domu jednorodzinnego, który nie wyklucza, by był to projekt domu piętrowego czy projekt domu dwupiętrowego. Dom parterowy, letniskowy, bliźniaczy, z poddaszem, a może bez. Rodzajów domów jest sporo, a co za tym idzie – projektów również. Decydując się na dom projekt powinien być dla nas! Przybliżymy kilka, które cieszą się popularnością w ostatnich latach, a na pewno rozpoczynają rankingi pt. Projekty domów 2023.

Projektowanie domów jednorodzinnych

Dom jednorodzinny to szeroki zakres naszego myślenia o tym, jak może wyglądać sam budynek. Projekty dom jednorodzinnego obejmuje opracowanie planów i specyfikacji przeznaczonych dla jednej rodziny. Uwzględniane są potrzeby i preferencje, ale także styl życia. Może to być mały dom projekt, który uwzględni wszystkie nasze zachcianki, ale także duży dom, który da nam nieco więcej przestrzeni. 

Projekty domów wielorodzinnych

Dom wielorodzinny często jest budynkiem dużym, bywa z jedną klatką schodową, która w pewien sposób oddziela życie rodzinne. Zdarza się, że w tego typu bryle inwestorzy decydują się na projekt domu z 4 mieszkaniami, co spokojnie możemy nazwać budynkiem “deweloperskim”.

Projekt domu parterowego

W ostatnim czasie popularne stały się domy parterowe. Te niewysokie budynki stanowią dla wielu z nas azyl, ale są też synonimem ciężkiej pracy i dużych pieniędzy. Wybór, który pada na nowoczesne projekty domów parterowych jest uzasadniony.  O domach parterowych możecie przeczytać tutaj.

Projekt domu dwulokalowego a dom bliźniak

Popularny “bliźniak” najczęściej spotykany jest w dużych miastach, w miejscach, gdzie nie dotarły betonowe bloki lub w których nie sposób zaburzyć urbanistyki np. poprzez kamienice czy stare budownictwo. Projekty domów dwulokalowych w świetle prawa nie są jednak bliźniakami. Dom dwulokalowy stawiany jest na wspólnych fundamentach, połączonych segmentach. Posiada także dwa lokale z osobnymi księgami wieczystymi. Dom bliźniak to nic innego jak dwa osobne budynki, postawione bardzo blisko siebie, z niezależnymi od siebie wejściami i dokumentami. Istnieje również rozwiązanie takie jak projekt domu dwulokalowego z osobnym wejściem.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o projektach szeregowych i bliźniakach przeczytasz tutaj. 

Projekty domów z dachem dwuspadowym

To nic innego jak projekt budynku, którego dach kieruje się w dwie strony. Kierunek spadów wyznacza bryła, a tę buduje się zgodnie z indywidualnym podejściem klienta lub na podstawie terenu i działki, którą dysponujemy.

Projekty domów z płaskim dachem

Powoli wraca moda na budynki, których dach nie jest spadzisty. Być może przyczynia się do tego pogoda, która zimą nie powoduje uciążliwego odśnieżania. Projekty domow z plaskim dachem charakteryzują się… płaskim dachem. W dzisiejszych czasach kojarzą się z budynkami nowoczesnymi, lekko modernistycznymi, których bryły są kanciaste, a okna duże. Projekt domu z płaskim dachem może mieć także zastosowanie praktyczne, bowiem dach możemy wykorzystać na taras lub postawić na nim niewielką altanę i tym samym zaoszczędzić miejsce w ogrodzie.

Projekt domu z kontenerów

Modne rozwiązanie i nietypowa zabudowa sprawia, że dom z kontenerów zyskuję coraz większe grono entuzjastów. Wbrew pozorom, można z nich stawiać nawet domy jednorodzinne. Stawia się je z morskich kontenerów, które mogą się łączyć, nachodzić na siebie, a odpowiednio zaaranżowane i wykończone, sprawiać wrażenie domu, który był budowany z cegły czy pustaka. Projekty wnętrz domów kontenerowych sprawiają, że  te tzw. tiny house, stają się przytulnym miejscem do życia.

Projekt domu na skarpie

Projekt domu na skarpie to wyzwanie, do którego należy podejść odpowiednio i uwzględnić kilka czynników takich jak topografię terenu, stabilność gruntu i bezpieczeństwo. Zdecydowanie jednak, w wielu przypadkach, wkład i finansowy i mentalny, dom na skarpie projekt oddaje widokami i ekspozycją słoneczną, którą można wykorzystać poprzez wbudowanie przestronnych okien czy tarasu. 

Projekt domu na wąską działkę

Projekt willi

Willa to coś, co wielu z nas kojarzy się z luksusem i podniesionymi standardami życia. Jednak projekt domu na wzór willi nie oznacza, że musimy rozbić bank. Sama willa cechuje się dużymi i przestronnymi pomieszczeniami, eleganckim i prestiżowym wyglądem czy dbałością o detale i wykończenie. Wewnętrzne boazerie czy sztukaterie to chleb powszedni dla tego typu projektów. 

Projekt domu z użytkowym poddaszem

Dom z poddaszem to optymalne wykorzystanie przestrzeni i stworzenie wymarzonego wnętrza. Projekt domu z poddaszem może być funkcjonalny i stylowy. Poznaj szczegóły.
 

Projekt domu przy lesie

Kto nie zna powiedzenia o tym, by rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. A gdyby tak postawić tam dom i zamieszkać na stałe? Projekt domu w lesie są szerokim zagadaniem, gdyż możemy zdecydować się zarówno na projekt domu z tarasem i widokiem na góry czy inny – projekt maly dom, który zgubi się w środku iglaków i krzewów. Musimy przy tym pamiętać o dostępie do mediów, ale także o dojeździe – często bowiem zbudowanie domu w lesie trudzi się złą drogą dojazdową.

Często budowa domu w lesie odbywa się za pomocą konstrukcji szkieletowej, aby zachować naturalny budulec i „zwozić drzewo do lasu”. Zapoznaj się z naszym artykułem o projektach domów szkieletowych.

Projekt domu w kształcie litery L

To ciekawe rozwiązanie, które stosuje się z wielu, różnych powodów – nierówność terenu, zwiększenie prywatności czy po prostu, dla lepszego efektu wizualnego. Sam układ pomieszczeń może w wygodny sposób podzielić różne strefy funkcjonalne, a kształt litery L zapewnia nieco większą prywatność w przypadku skierowania jednego z ramion w stronę prywatnego ogrodu.

Projekt domu ekonomicznego

Dom ekonomiczny to sposób, by zapewnić sobie w późniejszym etapie minimalizacje kosztów eksploatacji i utrzymania, jednocześnie nie ustępując komfortowym warunkom życia. Charakteryzuje się on prostą konstrukcją i standardowymi materiałami budowlanymi, która pozwala ograniczyć koszty budowy. Projekt domu ekonomicznego to na pewno maly dom projekt, który pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, ogrzewanie i chłodzenie. Wykorzystuje się w nim także energooszczędne okna i drzwi, często rekuperację, ale także odnawialne źródła energii. 

Projekt domu letniskowego

Dom letniskowy ma zazwyczaj otwarty układ pomieszczeń, duże przeszklenia i dostęp do przestrzeni zewnętrznej. Buduje się go zazwyczaj w celach rekreacyjnych, w miejscach, w których może obcować z otoczeniem naturalnym. Projekt często jest zintegrowany z otaczającym krajobrazem, wykorzystuje naturalne materiały i kształty. 

Dom do 35 m2 i jego charakterystykę opisujemy w naszym poradniku.

Projekt domu a wybrany metraż

Gdy wybierzemy rodzaj naszego domu, na pewno przemyślimy jak duży ma to być budynek. Projekty przygotowane przez biura czy architektów są różne, ale są takie, które wybiera się częściej i rzadziej. My opowiemy o kilku, które w Polsce, ale nie tylko, cieszą się największą popularnością.

Projekt domu 50 m2

Projekt domu do 50m2 cieszy się ogromną popularnością ze względu na ułatwioną drogę do jego powstania. Od 2022 roku w Polsce mamy możliwość tworzenia naszych czterech ścian do 70m2 powierzchni na tzw. zgłoszenie. Oznacza to, że nie musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę, a wystarczy nam tylko zgłosić się do urzędu z zamiarem wybudowania domu do 70m2 i czekać na decyzję (zazwyczaj jest to milcząca zgoda). Pozwala nam to szybciej rozpocząć prace budowlane.

Jeśli chcesz przeczytać więcej o domach bez pozwolenia, zerknij tutaj.

Projekt domu 50m2 charakteryzuje się zazwyczaj prostą, kwadratową bądź prostokątną bryłą, o dwuspadowym dachu. Pozwala to na całkowite zmaksymalizowanie powierzchni, którą będziemy mogli użytkować. Inwestorzy cenią sobie także projekt domu 60m2, który podobnie, nie wymaga pozwolenia na budowę. Decydując się na dom na zgłoszenie projekty cenowo wahają się od 500 do nawet 5000 zł. 

Projekt domu 80m2

Projekty domów do 80m2 już wykraczają poza strefę frazy “projekty domów na zgłoszenie”. Tutaj musimy ubiegać się już o pozwolenie na budowę. Projekty domów 80m2 zazwyczaj są budynkami parterowymi, które przeznaczone są dla inwestorów nie potrzebujących na daną chwilę większej przestrzeni. Takie projekty małych domów mogą sprawdzić się także na działkach, które nie pozwalają na szersze zagospodarowanie budynkiem. Ceny projektu wahają się od 1000 do 6000 zł.

Projekt domu 90 m2

Idealna opcja dla tych, którzy chcą żyć wygodnie, ale nie chcą przepłacać. Projekt małych domów, takich jak ten, pozwala na zmaksymalizowanie przestrzeni, a każdy metr jest przemyślany. Projekt domu do 90 m2 czasami pozwala na zaadaptowanie poddasza, co sprawia, że jest ona zarówno dla małżeństw jak i rodzin z dziećmi. Projekt domu 90m2 uwzględnia nie tylko pokoje, łazienkę czy kuchnię, ale także pozwala na zagospodarowanie miejsca na kotłownie czy spiżarnie. Ceny projektu wahają się od 1000 do 7000 zł.

Projekt domu do 100m2

Projekt domu 120 m2

Wkraczamy w sferę nieco większego rozwiązania. Projekt domu do 120m2 jest nie dużo mniejszy od tego, co możemy otrzymać decydując się na projekt domu 130m2. Nadal jednak częściej trzymamy się rozwiązania parterowego, jednak znacznie szerszego lub dłuższego. Bywają projekty domu do 120 m, które są piętrowe z zaadaptowanym poddaszem. Projekt domu 120m2 może pozwolić, oprócz kotłowni czy garderoby, na niewielki garaż. Musimy wtedy liczyć się z tym, że projekt domu 120 m z garażem znacznie ograniczy nasz metraż na resztę pomieszczeń. Ceny projektu wahają się od 3000 do 8000 zł.

Projekt domu 200 m2

Decydując się na projekt domu 150m2 czy projekt domu 200m2 musimy zaznaczyć, że nie różnią się one szczególnie w samej charakterystyce. W obu przypadkach możemy sobie pozwolić na spory garaż, balkon czy taras, a nawet na dwie łazienki czy szeroką, funkcjonalną kuchnię. Oczywiście znów istotną rolę gra sama cena takiego przedsięwzięcia: ceny wahają się od 3000 do 11000 zł.

Projekt domu 300 m2

Na projekty domów 300m2 decydują się osoby, które chcą mieć naprawdę sporo miejsca w swoich czterech ścianach. Nie zabraknie w nich wielu pokoi, łazienek, kuchni, pomieszczeń gospodarczych, czasami biura czy sauny. W tak szerokim metrażu ogranicza nas tylko wyobraźnia, choć z wyczuciem i zachowaniem estetyki. Domy te cechuje piętrowość oraz przestrzenność  – salon nie kojarzy się tam z sofą i telewizorem, a wielkim pomieszczeniem, w którym pomieścimy sporo osób. Projekt domu 300 m2 można zamieszkać nie tylko jedną rodziną, ale także spokojnie może pełnić rolę wielorodzinnego azylu. Możemy sobie tutaj pozwolić także projekt domu z piwnicą. Ceny projektu wahają się od 4000 do nawet 15 000 zł. 

Kiedy zdecydować się na projekt domu?

To, kiedy rozpocząć pracę nad projektem, a kiedy zostanie wbita pierwsza łopata, jest trudnym zadaniem. Na projekt indywidualny możemy czekać od ok. miesiąca do trzech/czterech. Od momentu otrzymania projektu, decyzja o pracach należy nie tylko do nas, ale także od tego, kiedy otrzymaliśmy pozwolenie na budowę. Jeśli zrealizowaliśmy wymogi i otrzymaliśmy pozwolenie na wejście na działkę – droga wolna. 

Tak naprawdę projekt domu nie ma określonego terminu ważności – to kiedy wdrożymy go w życie pozostaje w naszej gestii.

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

books, office, notepad

Rękojmia a gwarancja

Rękojmia a gwarancja. Czym są i jakie są różnicy. Poznaj szczegóły przepisów, które działają w przypadku inwestycji budowlanej, jaką jest budowa domu.

Read more >

Zaprawy klejowe do płytek

Gdy już mamy postawiony dom, wykonaną elektrykę i wodę, możemy zabrać się za wykończeniówkę. Poznaj zaprawy klejowe do płytek, ich rodzaje, zalety i wady.

Read more >
Scroll to Top