Czym jest adaptacja projektu budynku?
Adaptacja (łac. adaptatio – przystosowanie) – dostosowanie się do wymogów sytuacji i środowiska. Tak rozpoczynając wiemy, że pojęcie adaptacji projektu domu będzie tyczyło się dostosowania naszego budynku do warunków i działki. Pozwala ona zrealizować gotowy projekt na określonej działce zgodnie z przepisami prawa budowlanego.
Projektant dostosowuje nasz projekt m.in. do terenu. Zmiany w fundamencie, podjazdach, tarasach czy schodach mogą być podyktowane specyfiką gruntu, na którym ma stanąć budynek. Im bardziej skomplikowane zmiany – tym większy koszt adaptacji projektu.
Dostosowując nasz budynek, architekt, który posiada odpowiednie uprawnienia, musi sprawdzić także położenie domu względem stron świata, ale także zwrócić uwagę na poziom wód gruntowych, warstwy nośne czy głębokość przemarzania.
Te zmiany tyczą się gotowych projektów, które stworzone zostały bez uwzględnienia tego, gdzie budynek stanie. Inaczej jest, gdy decydujemy się na projekt indywidualny – wtedy architekt wie, gdzie dom zostanie wybudowany i uwzględnia działkę w swoim projekcie.
Adaptacja obowiązkowa i nieobowiązkowa
Adaptacja projektu budynku składa się z części obowiązkowej i nieobowiązkowej. W części nieobowiązkowej znajduje się wszystko czego sobie życzymy. Jeśli będziemy chcieli zmienić kolor domu, poszerzyć budynek lub dołożyć kilka okien – wtedy jest na to czas.
Część obowiązkowa adaptacji budynku zawiera:
- pozwolenia i uzgodnienia, których wymaga projekt,
- dostosowanie się do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ,
- dostosowanie się do obciążeń konstrukcyjnych,
- projekt zagospodarowania wraz z mapą geodezyjną,
- wszelkie inne dokumenty, których wymaga projekt,
Dokumenty potrzebne do adaptacji projektu budynku
Po zakupie projektu, architekt adaptujący potrzebuje kilku aktualnych dokumentów. Formalności możemy załatwić sami, ale zazwyczaj odbywa się to poprzez projektanta. Koszt adaptacji projektu domu nieznacznie wzrośnie. Do adaptacji wymagane jest posiadanie:
- trzech egzemplarzy gotowego projektu,
- wypisu i wyrysu z rejestru gruntów,
- warunków przyłącza elektrycznego, gazowego, wodociągowego i kanalizacyjnego,
- aktualnej mapy projektowej,
- jeśli grunt wcześniej użytkowany był w celu produkcji rolnej czy leśnej, projektant potrzebuję także decyzji o ich wyłączeniu,
- decyzji na wykonanie zjazdu z drogi publicznej,
- wypisu i wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu.
Adaptacja projektu cena
Gdy decydujemy się na budowę naszego domu, koszt adaptacji gotowego projektu będzie uzależniony od tego, jaki projekt wybierzemy. Im lepiej dobierzemy go do naszego terenu, działki i naszych oczekiwań, tym mniej będziemy będziemy musieli wydać. Koszt adaptacji projektu gotowego jest niższy także wtedy, gdy wprowadzimy do niego niewiele zmian.
Podobna sytuacja tyczy się indywidualnego podejścia do klienta. Im więcej zmian architekt będzie musiał wprowadzić i im więcej życzeń będziemy mieli – wtedy adaptacja projektu koszt będzie wyższy. Projekty domów ze strychem do adaptacji czy projekty domów z tarasem czy garażem nie mają większego znaczenia w podejściu architekta do względów finansowych. Adaptacja to zmiany, a im mniej zmian – tym taniej.
Adaptacja projektu domu cena
Cena adaptacji projektu średnio waha się w okolicach 2500 do 3500 zł. Koszt projektu domu z adaptacją, uwzględniając ceny gotowych projektów domów to od 5000 do 10 000 zł.
Wszystko co musisz wiedzieć wybierając projekt domu
Aby dobrze przygotować się do jednej z najważniejszych decyzji w Waszym życiu, warto zagłębić się w temat samych projektów i tego, jak go prawidłowo wybrać. Poznaj zalety i wady indywidualnych i gotowych projektów oraz sprawdź najpopularniejsze wybory w 2024 roku. Sprawdź nasz przewodnik, aby dowiedzieć się więcej.