Zbudowanie własnego domu to marzenie wielu osób, ale często staje się ono nieosiągalne ze względu na wysokie koszty. Jednakże istnieją sposoby, aby zrealizować to marzenie bez nadszarpnięcia budżetu.
W tym artykule przyjrzymy się bliżej projektowi domu taniego w budowie. Odkryjemy strategie, które pozwalają zaoszczędzić bez konieczności rezygnacji z jakości czy funkcjonalności. Przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące wyboru materiałów, planowania przestrzeni oraz opowiemy czym cechują się projekty domów tanich w budowie.
Projekt domów tanich w budowie - czym są tanie projekty domów?
Tanie projekty domow to plany budowlane, które są zaprojektowane w taki sposób, aby nasz portfel podczas budowy nazbyt nie ucierpiał. Minimalizuje się koszty bez kompromisów w zakresie funkcjonalności budynku, estetyki, a czasami nawet bezpieczeństwa.
Tego typu projekty są szczególnie popularne wśród osób, które chcą zbudować swój własny dom, a budżet jest mocno ograniczony.
Projekt taniego domu - cechy charakterystyczne
Gdy chcemy wybrać projekt domu tani w budowie nie musi oznaczać, że musimy rezygnować ze wszystkiego o czym sobie wymarzyliśmy w przeszłości. Oto kilka cech, które wyróżniają projekty tanich domow od standardowych zarysów architekta.
- prostota konstrukcji
Projekt domu tani może okazać się wtedy, gdy stosujemy prostą bryłę i nieskomplikowaną konstrukcję. Unika się skomplikowanych form, balkonów, a dachy zazwyczaj są dwuspadowe lub jednospadowe proste. W ten sposób zmniejszamy koszty materiałów, ale także robocizny – im więcej szczegółów i detali architektonicznych wymyślimy – tym więcej policzy sobie fachowiec. Zwykłe płytkie, proste fundamenty są także tańsze i szybsze w wykonaniu.
- rozmiar ma znaczenie
Projekt tani w budowie raczej nikomu nie kojarzy się z ogromną willą z basenem i wielkimi tarasami na drugim piętrze. Kompaktowy rozmiar, optymalizacja powierzchni użytkowej to mógłby być synonim małego domu. Projekt taniego domu w budowie będzie miał nam do zaoferowania mniejszy budynek, który najzwyczajniej jest tańszy w budowie, ale także w utrzymaniu. Oczywiście znajdziemy projekty małych tanich domów do 60m2 czy projekty domów tanich w budowie do 130 m2. Wybór należy do nas i do naszych portfeli.
- materiały budowlane
Projekty małych domów tanich w budowie wyznaczają także kierunek, w którym powinniśmy pójść, jeśli chodzi o materiał, z którego wykonamy nasz budynek. Ekonomiczne rozwiązania nie muszą być nietrwałe, zwłaszcza, gdy sięgamy po beton komórkowy, cegłę silikatową czy płyty osb lub GK. Warto także sprawdzić lokalne surowce – w terenach pokrytych lasami drzewo będzie znacznie tańsze, niż tam, gdzie tych lasów brakuje.
- efektywność energetyczna
Stawiając na dom tani w budowie projekt nie musi zakładać najgorszych rozwiązań dotyczących ocieplenia budynku. Dobre ocieplenie ścian, dachu i podłóg z wykorzystaniem wełny mineralnej czy styropianu, pozwoli nam zmniejszyć w późniejszych etapach koszty ogrzewanie. Warto także postawić na energooszczędne okna (np. dwuszybowe by ograniczyć budżet), aby maksymalnie wykorzystać naturalne światło. Projekt domu taniego w budowie i utrzymaniu to dobre połączenie.
- proste instalacje
Tani projekt domu w budowie powinien zawierać proste instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i grzewcze. Skupienie instalacji w jednym miejscu, np. w centralnej kotłowni lub pomieszczeniu technicznym, ułatwia dostęp, ale także zmniejsza koszty podczas montażu tego typu instalacji. Projekty malych tanich domow raczej unikają stosowania rekuperacji, aby zmniejszyć koszty samego projektu, ale także budowy – w takich wypadkach wystarcza wentylacja mechaniczna.
Tanie projekty małych domów - jak tanie?
Określenie, że coś jest tanie, dla każdego z nas buduje w głowie inną cenę. Zakłada się, że projekt małego domu taniego w budowie ma tańszy od standardowej ceny projektów domu.
Koszt uzależniony jest także od tego, na jakiego rodzaju dom postawimy: czy ma to być projekt odnoszący się do budowy z kontenerów? Projekt domu na waska dzialke tani w budowie? Projekty tanich domów do 120m2 mają jeszcze inną charakterystykę! Warto sprawdzić nasze kompendium wiedzy o projektach, o tym czy stawiać na gotowe rysunki czy może skusić się na indywidualne podejście architekta do naszych pomysłów.
Projekt domu małego i taniego w budowie np. do 70m2 może kosztować od 1000 do 6000 zł.