Projekt domu taniego w budowie

Odkryj strategie na budowę domu taniego, nie rezygnując z jakości. W artykule analizujemy projekt domu taniego w budowie, który zmieści się w każdym budżecie.

Odkryj strategie na budowę domu taniego, nie rezygnując z jakości. W artykule analizujemy projekt domu taniego w budowie, który zmieści się w każdym budżecie.

Zbudowanie własnego domu to marzenie wielu osób, ale często staje się ono nieosiągalne ze względu na wysokie koszty. Jednakże istnieją sposoby, aby zrealizować to marzenie bez nadszarpnięcia budżetu. Projekty domów tanich w budowie są rozwiązaniem. Koszty budowy to przecież jedna z najważniejszych rzeczy podczas podejmowania decyzji o powstaniu naszych nowych, czterech ścian.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej projektowi domu taniego w budowie. Odkryjemy strategie, które pozwalają zaoszczędzić bez konieczności rezygnacji z jakości czy funkcjonalności. Przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące wyboru materiałów, planowania przestrzeni oraz opowiemy czym cechują się projekty domów tanich w budowie.

Projekt domów tanich w budowie - czym są tanie projekty domów?

Tanie projekty domów to plany budowlane, które są zaprojektowane w taki sposób, aby nasz portfel podczas budowy nazbyt nie ucierpiał. Minimalizuje się koszty bez kompromisów w zakresie funkcjonalności budynku, estetyki, a czasami nawet bezpieczeństwa (czego oczywiście nie zalecamy). Inwestorom zależy na jak najmniejszym nadwyrężeniu budżetu, a więc nakłady finansowe nie będą duże.

Tego typu projekty są szczególnie popularne wśród osób, które chcą zbudować swój własny dom, a budżet jest mocno ograniczony. Mówimy tutaj o młodych ludziach, które chcą opuścić gniazdo rodzinne i przejść „na swoje” lub o osobach, które chcą zamienić wynajmowane mieszkanie na coś swojego, pod miastem lub na wsi.

Tanie projekty małych domów - jak tanie
HOMEKONCEPT 44 G1 wariant Ytong to odsłona nowoczesnego projektu HOMEKONCEPT 44 z kolekcji projektów domów parterowych, który genialnie wpasuje się w każdą wąską działkę. W pełni dostosowany do energooszczędnego systemu budowlanego Ytong Silka Multipor, gotowy projekt domu z garażem jednostanowiskowym, będzie doskonałym wyborem dla inwestorów, którzy oszczędność rozwiązań rozpatrują przyszłościowo.

Projekt taniego domu - cechy charakterystyczne

Gdy chcemy wybrać projekt domu tani w budowie nie musi oznaczać, że musimy rezygnować ze wszystkiego o czym sobie wymarzyliśmy w przeszłości. Koszty budowy są uzależnione od wielu czynników. Oto kilka cech, które wyróżniają projekty tanich domów od standardowych zarysów architekta.

Prostota konstrukcji

Projekt domu tani w budowie może okazać się wtedy, gdy stosujemy prostą bryłę, na planie kwadratu i nieskomplikowaną konstrukcję. Unika się skomplikowanych form, balkonów, a dachy zazwyczaj są dwuspadowe lub jednospadowe proste. W ten sposób zmniejszamy koszty materiałów, ale także robocizny – im więcej szczegółów i detali architektonicznych wymyślimy – tym więcej policzy sobie fachowiec. Zwykłe, płytkie, proste fundamenty są także tańsze i szybsze w wykonaniu. 

Projekt domu parterowego zazwyczaj jest też tańszą opcją, niż dom piętrowy. Bierze się to z zazwyczaj większej ilości materiałów potrzebnych do wybudowania budynku, choć należy pamiętać, że parterówka zazwyczaj jest szersza w swojej bryle budynku. Obszernie o różnicach między domem parterowym a piętrowym pisaliśmy w innym naszym tekście, z którego dowiecie się, która opcja jest tą bardziej budżetową.

Pisząc o prostocie w konstrukcji, nie możemy zapominać o dachu. Różnice w kosztach między dachem dwuspadowym a np. kopertowym są widoczne gołym okiem. Jeśli chcemy wybudować dom, który nie nadszarpnie naszego portfela – prosty dach dwuspadowy może nam to umożliwić. W takim wypadku będziemy mogli pomyśleć nad poddaszem użytkowym – dach dwuspadowy idealnie się do tego nadaje.

Rozmiar ma znaczenie

Projekt tani w budowie raczej nikomu nie kojarzy się z ogromną willą z basenem i wielkimi tarasami na drugim piętrze. Kompaktowy rozmiar, optymalizacja powierzchni użytkowej to mógłby być synonim małego domu. Projekt taniego domu w budowie będzie miał nam do zaoferowania mniejszy budynek, który najzwyczajniej jest tańszy w budowie, ale także w utrzymaniu. Oczywiście znajdziemy projekty małych tanich domów do 60m2 czy projekty domów tanich w budowie do 130 m2. Wybór należy do nas i do naszych portfeli.

Dom, na którego budowę nie musimy uzyskać pozwolenia – to znaczy dom do 70 m2 – będzie dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą wydać na budowę domu miliardów złotych. W tego typu budynkach to układ pomieszczeń oraz ich funkcjonalność ma spore znaczenie do komfortu mieszkania w przyszłości. Zazwyczaj pokój dzienny, salon jest łączony z jadalnią oraz aneksem kuchennym, a poddasze jest zaadaptowane, by uzyskać jeszcze więcej miejsca użytkowego.

Materiały budowlane

Projekty małych domów tanich w budowie wyznaczają także kierunek, w którym powinniśmy pójść, jeśli chodzi o materiał, z którego wykonamy nasz budynek. Ekonomiczne rozwiązania nie muszą być nietrwałe, zwłaszcza, gdy sięgamy po beton komórkowy, cegłę silikatową czy płyty osb lub GK. Warto także sprawdzić lokalne surowce – w terenach pokrytych lasami drzewo będzie znacznie tańsze, niż tam, gdzie tych lasów brakuje.

Do budowy ścian nośnych w praktyce to właśnie beton komórkowy okazuje się najtańszym rozwiązaniem, uwzględniając koszt i łatwość budowy. Bloczki betonowe są także dobrą alternatywą w przypadku niskiego budżetu i konieczności nieco większej wytrzymałości.

Efektywność energetyczna

Stawiając na dom tani w budowie projekt nie musi zakładać najgorszych rozwiązań dotyczących ocieplenia budynku. Dobre ocieplenie ścian, dachu i podłóg z wykorzystaniem wełny mineralnej czy styropianu, pozwoli nam zmniejszyć w późniejszych etapach koszty ogrzewanie. Warto także postawić na energooszczędne okna (np. dwuszybowe by ograniczyć budżet), aby maksymalnie wykorzystać naturalne światło. Projekt domu taniego w budowie i utrzymaniu to dobre połączenie.

Jeśli efektywność energetyczna to na pewno wyższej klasy kocioł. To, jakie ogrzewanie będzie dla nas najtańsze, uzależnione jest od wielu spraw. Jeśli mamy dobrze zaizolowany dom pod pompę ciepła – warto na nią postawić. Jeśli jednak mamy do dyspozycji swój własny las – kocioł zgazowujący drewno na pewno obniży późniejsze koszty ogrzewania. Panele fotowoltaiczne przy kotłach elektrycznych czy właśnie wspominanej pompie ciepła mogą się przydać. Energetyczny Projekt prócz budowy domów od podstaw zajmuje się także termomodernizacją. Mamy więc do dyspozycji szereg doświadczonych fachowców z branży dociepleniowej i grzewczej – z pewnością dobiorą odpowiednią technologię do naszego nowego domu.

Proste instalacje

Tani projekt domu w budowie powinien zawierać proste instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i grzewcze. Skupienie instalacji w jednym miejscu, np. w centralnej kotłowni lub pomieszczeniu technicznym, ułatwia dostęp, ale także zmniejsza koszty podczas montażu tego typu instalacji. Projekty małych tanich domów raczej unikają stosowania rekuperacji, aby zmniejszyć koszty samego projektu, ale także budowy  – w takich wypadkach wystarcza wentylacja mechaniczna.

Nie jest odkryciem, że to łazienki często wymagają sporego wkładu finansowego. Warto pomyśleć, czy są nam potrzebne dwie lub trzy, ponieważ ograniczając ich ilość, możemy wykorzystać pieniądze na inne rozwiązania. Podobna sprawa ma się do garażu. Jeśli chcemy posiadać pomieszczenie, w którym będziemy mogli zaparkować swoje auto – garaż wolnostojący (np. blaszany) będzie budżetową opcją. W projektach domów jednorodzinnych w wielu przypadkach widnieje już garaż w bryle budynku – zastanówmy się nieco wcześniej czy chcemy, by garaż wykorzystywał naszą przestrzeń użytkową w domu.

Projekt domu taniego w budowie

Tanie projekty małych domów - jak tanie?

Określenie, że coś jest tanie, dla każdego z nas buduje w głowie inną cenę. Zakłada się, że projekt małego domu taniego w budowie ma tańszy od standardowej ceny projektów domu.

Koszt uzależniony jest także od tego, na jakiego rodzaju dom postawimy: czy ma to być projekt odnoszący się do budowy z kontenerów? Projekt domu na wąska działkę, ale tani w budowie? Projekty tanich domów do 120m2 mają jeszcze inną charakterystykę! Zachęcamy także do zapoznania się całości kompendium o projektach, o tym czy stawiać na gotowe rysunki czy może skusić się na indywidualne podejście architekta do naszych pomysłów.

Projekt domu małego i taniego w budowie np. do 70m2 może kosztować od 1000 do 6000 zł. Cena uzależniona jest od wielu czynników, które opracowaliśmy w powyższym tekście. Każda, nawet najmniejsza rzecz w domu może podnosić ostateczną cenę za budowę. Wykusze, drzwi energooszczędne, trzy sypialnie czy nawet kąt nachylenia naszego dachu dodają małe cyferki przy końcowym kosztorysie. Finalnie chodzi nam jednak o to, by nasz dom był funkcjonalny, a koszty budowy niewysokie.

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

Energetyczny Projekt
Scroll to Top