Dom szeregowy i bliźniak to dwa popularne rodzaje zabudowy mieszkaniowej, które zyskują coraz większą popularność wśród osób poszukujących przestrzennego i funkcjonalnego miejsca do zamieszkania. Oba te rodzaje domów charakteryzują się tym, że są one często budowane w bliskiej sąsiedztwie innych podobnych budynków, co sprawia, że posiadają pewne cechy wspólne, ale także różnice, które decydują o ich charakterze i atrakcyjności dla potencjalnych mieszkańców.
Projekt domu szeregowego
Projekt domów szeregowych swoją nazwę nie wziął z nikąd. Domy szeregowe to forma zabudowy budynków w szeregu, w którym sąsiednie domy są połączone ze sobą ścianami bocznymi. Zazwyczaj domy szeregowe budowane są w długich rzędach, tworząc przy tym zgrany zespół budynków.
Taka forma pozwala, by nasz dom szeregowy projekt został wybudowany w mieście, ale także na terenach podmiejskich, tak aby był do nich wygodny dojazd samochodem.
Cechy projektu domu szeregowego
Projekt domu w zabudowie szeregowej musi uwzględniać specyficzne cechy, które umożliwiają funkcjonalne i komfortowe mieszkanie. Podobną charakterystykę posiadają domy, które możemy wybudować na wąskich działkach, o których pisaliśmy tutaj.
Projekt musi być elastyczny, aby umożliwić dostosowanie wnętrza do różnych potrzeb. Otwarta koncepcja przestrzeni może okazać się strzałem w dziesiątkę. Połączenie kuchni z salonem zapewnią nam większe poczucie przestrzeni.
W “szeregówce” bardzo często chodzi o to, by wykorzystać teren nie wokół budynku, a stawiając kolejne piętra w górę. Zaadaptowane poddasze lub piwnica jest bardzo często stosowane, by zapewnić zmaksymalizowane wykorzystanie całej powierzchni użytkowej.
Domy szeregowe połączone są ze sobą ścianami z obu stron. Jest możliwość, że zaburzy to harmonię i odpowiednią intymność mieszkańców. Ważne jest, aby przy projektowaniu zapewnić odpowiednią izolację dźwiękową pomieszczeń oraz mądre rozmieszczenie pomieszczeń, aby zapewnić sobie optymalną prywatność.
Projekt domu bliźniak
Podobnie jak w domach szeregowych, sama nazwa stała się spopularyzowana ze względu na bliźniaczo podobne dwa budynki wybudowane przy sobie. Domy stoją połączone ze sobą tylko jedną ścianą, choć zachowana powinna zostać przerwa dylatacyjna.
Projekt domu w zabudowie bliźniaczej najczęściej ma zastosowanie na przedmieściach, w których mieszkają ludzie chcący zachować pewnego rodzaju kompromis domu z ogrodem a mieszkaniem w bloku.
Cechy domu typu bliźniak
Projekt bliźniak nie powinien dzielić z sąsiadem wspólnych instalacji. Każde przyłącze mediów jest dla każdego domu indywidualne. Podobnie jest z dachem – mimo, że sprawiają wrażenie połączonych – struktura dachowa jest oddzielna.
Zdarzają się sytuacje, że projekty bliźniaków połączonych garażem są wybierane priorytetowo. W ten sposób, mimo, że mamy budynek tuż obok siebie, stwarzamy sobie jeszcze większa prywatność w mieszkaniu.
Każda część domu bliźniaka ma swoje własne wejście, ogród i podwórko. Wnętrza są zazwyczaj całkowicie odseparowane od siebie, co daje mieszkańcom poczucie intymności.
Domy te mają często identyczny lub bardzo podobny projekt architektoniczny dla obu części. Oznacza to, że zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, obie części będą bardzo podobne, a czasami będą dla siebie odbiciem lustrzanym.
Zdarza się, że opcją jest projekt bliźniak dwulokalowy. Oznacza to, że mamy praktycznie 4 mieszkania w dwóch oddzielnych budynkach. Bliźniak dwulokalowy projekt to rozwiązanie dla rodzin, którzy chcą dzielić dom np. z rodzicami czy dziadkami, a nie chcą żyć w jednym mieszkaniu. Projekty domów bliźniaczych dwulokalowych oznaczają także większy metraż, co powoduje zwiększone koszty samego projektu jak i budowy.
Projekt domu bliźniak tani w budowie może okazać się wtedy, gdy zdecydujemy się np. na budynek szkieletowy. Więcej o samym projekcie domu szkieletowego przeczytacie tutaj.
Wady, zalety, różnice
Główną różnicą między domami szeregowymi a domami typu “bliźniak” jest przede wszystkim prywatność. Bliźniak składa się dwóch niezależnych jednostek mieszkalnych połączonymi jedną ścianą. Dom szeregowy stanowi całość długiego szeregu budynków, a każdy z nich łączy się dwoma ścianami. Oznacza to mniejszą prywatność w stosunku do “bliźniaka”
Największą wadę domów szeregowych już znamy – prywatność. Natomiast cena może zrekompensować nam tę uciążliwość. Są one bardziej dostępne dla osób poszukujących niedrogiej nieruchomości, a dzięki swojej kompaktowej budowie, znajdują się one często w centralnych lub dobrze skomunikowanych lokalizacjach.
Mieszkańcy domów bliźniaczych mają zazwyczaj większą indywidualność i prywatność niż mieszkańcy domów szeregowych. Własne wejście, ogród i podwórko, zapewnia poczucie intymności i niezależności. Projekty domow blizniaczych do 100m pokazują, że większy metraż może oznaczać całkowite “oddzielenie się” od sąsiada.
Sąsiad właśnie, może okazać się największą wadę mieszkania w tego typu budynku. Kwestia szczęścia może zdecydować czy trafimy na dobrego, pomocnego “szwagra” czy na niemiłego, sprawiającego ciągłe problemy, typowego sąsiada z piekła rodem.
Projekt domów szeregowych i bliźniaków - jaki jest koszt?
Szereg cech indywidualnych oraz nasze własne wymagania kształtują cenę naszego projektu. Ceny projektu domów szeregowych i bliźniaków rozpoczynają się od kwoty 3000 zł. Wszystko co musisz wiedzieć wybierając projekt domu znajdziesz w naszym obszernym przewodniku.