Decyzja o budowie własnego domu to dla prawie każdego ekscytujący krok, który warto podejmować świadomie. Aby jednak zacząć i wbić pierwszą łopatę w ziemię, musimy zdecydować, jak nasze cztery ściany będą wyglądać. Z pomocą przychodzi projekt, który ułatwi nam podjęcie właściwej decyzji.
W ostatnim czasie popularne stały się domy parterowe. Te niewysokie budynki stanowią dla wielu z nas azyl, ale są też synonimem ciężkiej pracy i dużych pieniędzy. Wybór, który pada na nowoczesne projekty domów parterowych jest uzasadniony.
Dlaczego decydujemy się na domy parterowe?
Projekty domu parterowego wybierane są zarówno przez ludzi starszych, jak i młodszych. Dla osób w podeszłym wieku ten budynek staje się przyjazny, ze względu na większą mobilność i brak schodów. Projekty domów parterowych wybierają także rodziny z małymi dziećmi, zapewniając łatwiejszy dostęp do wszystkich pomieszczeń.
Tego typu dom może być funkcjonalny i przestronny, ale także sprytnie skompresowany, co oznacza, że każde pomieszczenie będzie wykorzystywane w 100%. Estetyka budynku też ma spory wkład, gdy pada wybór na projekty parterowych domów. Niski budynek, który nie jest przesiąknięty kiczem czy przerostem formy nad treścią, powoduje, że idealnie wpasowywuje się w działki na terenach wiejskich oraz w otoczeniu niższych budynków.
Wiele osób decyduje się także na wybór projektu domów parterowych ze względu na potencjalnie niższe koszty budowy oraz eksploatacji w porównaniu z budynkami wielopoziomowymi. Mniej materiałów budowlanych oraz mniej zaawansowanych technologii czy koszty związane z utrzymaniem domu to istotny czynnik przy takim wyborze.
Pierwsze kroki w wyborze projektu domu parterowego
Decydując się na dom parterowy projekt powinien mieć przemyślaną wizję oraz być poprzedzony wnikliwą analizą. Projekt domu parterowego z garażem? A może projekt domu parterowego bez garażu? Na pewno musi być projekt domu parterowego na wąską działkę!
Aby określić jaki budynek będzie towarzyszył nam przez następne lata, musimy określić swoje potrzeby i dostosować go do swojego stylu życia. Jeśli potrzebujesz przestronnego salonu, który będzie gościł wielu znajomych na ważnych wydarzeniach Twojego życia – wiesz na co postawić. Osobna sypialnia dla każdego członka rodziny, a może jeden pokój dla Twoich bliźniaków? Pracujesz z domu, więc na pewno przyda Ci się biuro. Jest wiele możliwości, by dostosować projekt domu jednorodzinnego parterowego. Zastanów się także nad tym, co przyniesie przyszłość. Może okazać się, że rodzina się nieco powiększy i dodatkowy pokój będzie mocno przydatny. Możliwości jest wiele, a ogranicza Cię wyobraźnia.
Przy wyborze samego projektu, warto skupić się na tym, czy ma to być projekt gotowy, czy indywidualny. O różnicach przeczytacie tutaj, a wspomnimy tylko, że wybór ten może mieć wpływ na termin i realizację Waszej budowy.
Musicie określić budżet, który nie tylko uwzględni koszty budowy Waszego domu, ale także jego utrzymania. Przecież zimą musicie czymś ogrzać Wasze cztery ściany, a w lecie, przy aktualnych warunkach pogodowych, dobrze się czymś ochłodzić. Nie możemy zapominać o prądzie czy wodzie, więc warto mieć to na uwadze wybierając projekt parterowy. Projekty domów parterowych tanich w budowie nie musi oznaczać, że będzie on w przyszłości tani w utrzymaniu.
Każdy jednak wie, że zanim rozpoczniemy budowę pierwszych fundamentów, musimy je mieć na czym postawić. Zbadajcie na jakim terenie powstanie Wasz dom. Jeśli jest o wąski pas, przypominający niegdyś pola uprawne, warto postawić na projekty domów parterowych na wąską działkę. Teren pochyły może skłonić nas na projekt domu parterowego z piwnicą. Gdy jednak budujemy się w okolicy, gdzie stoją nowe domy z basenami i ogrodzeniem w “paski”, warto zastanowić się, czy nie postawić na nowoczesny projekt domu parterowego.
Nie zapomninajcie także o estetyce – wybierz idealny projekt domu parterowego, o którym zawsze marzyliście. Duże okna? Piękna, biała elewacja? Musicie zdecydować jaki projekt parterowy odpowiada Waszemu stylowi życia i gustowi w zakresie samej architektury i designu.
Charakterystyka domów parterowych
Gdy przebrnęliśmy przez podstawy i wiecie już na co uważać przy wyborze, możemy skupić się na najpopularniejszych rozwiązaniach ostatnich lat. Kombinacji jest wiele, a projektów – jeszcze więcej.
- Projekty domów parterowych z garażem
Bardzo często wybierana opcja przez tych, którzy cenią sobie motoryzację i chcą, by ich samochód stał w bezpiecznym miejscu. Garaż jest zazwyczaj połączony bezpośrednio z domem, co ułatwia przechodzenie z pojazdu do wnętrza domu, szczególnie w deszczowe pory. Projekt domu parterowego z garazem ma jednak swój minus – ograniczamy metraż, który moglibyśmy wykorzystać na dodatkowe pomieszczenie lub pomieszczenia. W szczególności tyczy się to przypadku, gdy wybieramy projekt domu parterowego z garażem dwustanowiskowym. Projekt domu parterowego bez garazu wybierają raczej te osoby, które samochodu nie posiadają, bądź chcą wykorzystać budżet na inne potrzeby.
- Projekty domów parterowych z płaskim dachem
Projekt domu parterowego z płaskim dachem charakteryzuje się nowoczesnym i minimalistycznym designem, który nadaje budynkowi elegancki wygląd. Proste linie i geometryczne kształty są typowe dla tego rodzaju brył. Wybierane także ze względu na możliwość zagospodarowania dachu – możemy z łatwością wybudować taras i atrakcyjnie spędzać czas na świeżym powietrzu.
- Projekt domu parterowego z dachem dwuspadowym
Sam projekt domu parterowego dwuspadowego, nie wyróżnia się niczym, poza naszym dachem. Dach dwuspadowy nadaje domom klasyczny i tradycyjny wygląd, który pasuje do wielu stylów architektonicznych. Projekty domów parterowych dwuspadowych oprócz możliwości zagospodarowania poddasza przynoszą korzyści w postaci montażu paneli fotowoltaicznych. Jeśli bryła zostanie wybudowana tak, by jedna połać była po stronie południowej, uzyski z takiej instalacji będą największe.
- Projekty domów parterowych z poddaszem
Projekt domu parterowego z poddaszem charakteryzuje się przede wszystkim funkcjonalnością oraz oszczędnością miejsca. Dzięki wykorzystaniu przestrzeni na poddaszu, dom może oszczędzić miejsce na działce, a przestrzeń mieszkalną na poddaszu możemy wykorzystać na sypialnie, biuro czy pokój gościnny. Projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji cieszą się wielką popularnością – w końcu nikt z nas nie chce marnować miejsca na pustą przestrzeń.
- Projekty domów parterowych nowoczesnych
Duże przeszklenia, minimalistyczny design i otwarte plany pomieszczeń. Dom parterowy projekt nowoczesny to nie tylko wygląd, ale także innowacyjne materiały budowlane, takie jak szkło, beton czy stal, ale także technologiczne rozwiązania. Projekty domów nowoczesnych parterowych często zawierają rozwiązania takie jak inteligentny system zarządzania czy energooszczędne instalacje.
- Projekty domów parterowych z piwnicą
Domy parterowe z piwnicą to nieco rzadsze rozwiązanie. Piwnica powoduje dodatkowy czas pracy na budowie, co sprawia, że sama budowa staje się droższa. Jednak, gdy już decyzja zapadnie i piwnica w domu stanie się faktem, możemy ją wykorzystać do przechowywania różnych rzeczy, stworzenia siłowni czy pracowni. To dodatkowy metraż, który nie powoduje powiększenia bryły z zewnątrz jak ma się to w przypadku, gdy wybór pada na projekt domu parterowego z antresolą.
- Projekty domów szkieletowych parterowych
Tutaj, największą zaletą tego typu rozwiązania jest szybkość montażu. Konstrukcja szkieletowa przyśpiesza proces budowy, charakteryzuje się lekkością i elastycznością. Projekt domu szkieletowego parterowego zakłada również dużą energooszczędność, ze względu na dobrą izolację termiczną, co przyczynia się później do obniżenia kosztów życia. Wybierając projekt domu parterowy zbudowany w sposób szkieletowy, wybierzecie przyspieszony czas realizacji waszych marzeń.
Wszystko o projektach domów szkieletowych przeczytacie w naszym obszernym przewodniku.
Metraż a projekt domu parterowego
Najpopularniejszymi wyborami stają się domy o nieco mniejszym metrażu, które odpowiednio zaprojektowane, stają się praktyczne, komfortowe i wygodne do życia na co dzień.
Projekt domu parterowego 70m2 po zmianach przepisów w 2022 roku stał się projektem, dzięki któremu możemy postawić budynek bez pozwolenia na jego budowę. Wybierany jest szczególnie przez młodych ludzi, którzy coraz częściej wolą wybudować swoje własne cztery ściany niż kupować mieszkanie o mniejszym lub podobnym metrażu. Cena tutaj także ma swoje znaczenie. Projekty domów parterowych 70m2 kosztują średnio 2500 zł, a sama budowa, dzięki minimalistycznej aranżacji i otwartym planie pomieszczeń, jest znacznie tańsza od większych odpowiedników. Projekty domów parterowych do 70m2 to integracja z otoczeniem, energooszczędność i praktyczne rozwiązania. Wybierając projekt domu 70m2 parterowy układ może mieć także decydujący wpływ na wybór przez ludzi starszych, którzy chcą uwolnić się od bloków z wielkich płyt i zamieszkać poza granicami miasta.
Patrząc “metrażowo” projekt domu parterowego 100m2 to także popularny wybór. Większa przestrzeń może być przeznaczona dla rodzin z dziećmi, które znajdą swój własny pokój bez obaw o brak miejsca. Projekty domów parterowych do 100m2 wyróżniają się często zagospodarowanym poddaszem, o którym pisaliśmy już wcześniej. Projekt domu parterowego do 100m2 oferuje więcej przestrzeni i elastyczności, pozwala na stworzenie komfortowego i funkcjonalnego miejsca do życia. Przestronne sypialnie czy przestrzeń do życia to coś, co oferują projekty domów parterowych do 100m. Należy pamiętać, że za projekt domu 100m2 parterowy trzeba będzie zapłacić średnio ok. 4000 zł, a budowa jest nieco droższa od mniejszego odpowiednika wyżej.