Deskowanie to nic innego jak układanie desek na krokwiach dachowych. Kiedy warto stosować takie rozwiązanie?
Budując nasz dom, wybierając nasze pokrycie dachowe, warto zastanowić się, jakie podłoże wybrać. Deskowanie jest jednym z rozwiązań, które ma swoje zalety, ale jak wszystko na świecie – wady.
Czym jest deskowanie dachu?
Deskowanie polega na pokryciu krokwi dachowych drewnianymi deskami, lub coraz częściej płytami OSB, które tworzą solidną, stabilną i ciągłą powierzchnię. Zwykle przytwierdzane są za pomocą wkrętów lub gwoździ bezpośrednio do krokwi.
Najczęściej tego typu rozwiązanie stosuje się jako podłoże do gontów bitumicznych i blachy, rzadziej do dachówki ceramicznej lub betonowej.
W starszych, tradycyjnych budynkach deskowanie było standardem. Zapewniało ono doskonałą i dodatkową stabilność i solidność konstrukcji dachowej.
Zalety deskowania dachu
Zdecydowanie zalet deskowania jest więcej niż wad. To tradycyjne rozwiązanie, które nadal znajduje szerokie zastosowanie w nowoczesnym budownictwie.
- Największą zaletą tego rozwiązania jest dodatkowa stabilność dachu. Stabilizuje ona konstrukcje nie tylko więźby dachowej, ale także ścian szczytowych budynku np. przy dachu dwuspadowym.
- Deskowanie chroni nasz budynek przed silnym wiatrem i mokrym śniegiem. Zalegający biały puch, w szczególności na dachach o niskim kącie nachylenia, może osłabić naszą konstrukcję przy braku deskowania.
- Drewniane deski działają także jako dodatkowa warstwa izolacyjna i akustyczna, która szczególnie w mieście, może mieć świetne zastosowanie. Deskowanie dachu przyczynia się do zmniejszenia hałasu zewnętrznego, ale także pomaga w utrzymaniu ciepła zimą i chłodu latem.
- Deskowanie stosuje się także wtedy, gdy chcemy uniknąć wgłębień w naszym pokryciu dachowym. Chcąc położyć gont bitumiczny, papę czy cienką blachę, deskowanie zapobiega widocznym zagnieceniom.
- Pod dach, który jest całkowicie deskowany, trudniejszy dostęp będą miały ptaki, owady czy gryzonie, które mogą uszkodzić naszą warstwę izolacyjną.
- Deskowanie to także świetny sposób na rozłożenie kosztów. Na tak przygotowanym podłożu możemy najpierw położyć papę, a np. za rok konkretne poszycie dachowe.
- Nie ma co ukrywać, że na odeskowanym dachu, dużo łatwiej jest o montaż różnorodnych pokryć dachowych. Prace dekarskie mogą zostać wykonane szybciej i precyzyjniej niż na standardowych łatach i kontrłatach.
Wady deskowania dachu
Mimo licznych zalet, deskowanie dachu nie jest pozbawione wad, które mogą wpłynąć na naszą decyzję.
- Największą wadą deskowania naszego dachu jest wyższy koszt. Zakup większej ilości desek czy płyt OSB często stawiany jest niżej, niż przygotowanie podłoża na samych łatach i kontrłatach.
- Warto zwrócić uwagę, że deskowanie dachu to także dodatkowa waga do naszej konstrukcji dachowej. Może to wymagać mocniejszego wsparcia krokwi i więźby dachowej.
- Użytkownicy często zwracają uwagę na to, że przy złym zabezpieczeniu tego rozwiązania, może pojawić się wilgoć. Konieczne jest zastosowanie pustki wentylacyjnej między deskami, a warstwą ocieplenia. Paroprzepuszczalna membrana to odpowiedź na kolejną wadę tego rozwiązania. Brak zastosowania może równać się z brakiem “oddychania” naszego dachu.
Kiedy deskowanie ma sens?
Tak naprawdę każdy z nas po sprawdzeniu wad i zalet stwierdzi, kiedy nasz dach warto deskować. Producenci dachówek sugerują stosowanie pełnego deskowania, ale wielu z nas uważa, że na to poszycie dachowe zdecydowanie wystarczą łaty.
Deskowanie ma sens zdecydowanie wtedy, gdy chcemy naszą inwestycję odłożyć w czasie. Zaleca się stosowanie tego rozwiązania, gdy nasz dach pokrywa gont bitumiczny czy cienka blacha.
Nie zawsze musimy stosować pełne deskowanie dachu. Wykonawcy często sugerują, że pod niektóre rodzaje blachy wystarczy deskowanie z 10-20 cm odstępami. Nasz dach nadal jest wzmocniony i stabilny, a w ten sposób możemy zaoszczędzić na materiale.
Sprawdź inne nasze artykuły pod tym linkiem.