Dachówka jest w modzie!

W branży budowlanej dachówka od lat zajmuje ważne miejsce, jednak ostatnie lata przynoszą jej nowy blask. Trzeba to przyznać, dachówka ciągle jest w modzie.

W branży budowlanej dachówka od lat zajmuje ważne miejsce, jednak ostatnie lata przynoszą jej nowy blask. Trzeba to przyznać, dachówka znów jest w modzie.

Domy budowane od podstaw coraz częściej zwracają się ku tradycji i nie ma co ukrywać – dachówka doskonale się w tę tradycję wpisuje. Zyskuje ona na ponownej popularności nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, które można doskonale wykorzystać w domach budowanych na prowincji, ale są także funkcjonalne i ekologiczne.

Rodzaje dachówek

Wybór odpowiedniej dachówki jest kluczowym elementem w procesie budowy naszego nowego domu. Rodzajów dachówek jest sporo, jednak warto rozdzielić je na te trzy podstawowe.

Dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne to najczęściej wybierany, klasyczny rodzaj dachówki. Popularnością cieszy się od wielu lat. Wykonane są z gliny, która po odpowiednim uformowaniu i wysuszeniu wypalana jest w wysokiej temperaturze. Tworzymy w ten sposób naturalny kolor. Dachówki angobowane to mieszanka gliny z minerałami, które powodują dużo szerszą paletę kolorów. Glazurowane dachówki ceramiczne to stopione szkliwo, które ma największą odporność na zanieczyszczenia, ale są także są najdroższym wyborem.

Dachówki ceramiczne układa się od okapu w górę na odpowiednio rozstawionych łatach, najczęściej na zakładkę, z dodatkowym klamrowaniem dachówek skrajnych jak i co trzeciej-czwartek dachówki po skosie.

Dachówki betonowe

Produkowane są z mieszaniny cementu, piasku i wody. Wypalane są w niskich temperaturach, a cena stanowi sporą konkurencję w stosunku do dachówek ceramicznych. Nowoczesne wykonanie sprawia, że dachówki betonowe są dobrą alternatywą, która dla niedoświadczonego użytkownika nie będzie stanowiło różnicy wizualnej. Dachówki cementowe są nieco lżejsze oraz wyróżniają się szerszą paletą kolorów do wybrania.

  • dachówki Marsylka

Klasyczny wybór, który najczęściej widzimy na dachach tradycyjnych domów. Zakładki stosowane w tym rodzaju tworzą szczelne dachy, ale także ułatwia montaż. Wyżłobienia tworzą piękny, wyrazisty wzór.

Photo of Roof Tiles
  • dachówki karpiówka

Nazwę nosi od charakterystycznego wzoru, który przypomina rybie łuski. Najczęściej wybierane są do domów regionalnych czy dworkowych. Mocuje się je za pomocą odpowiednich haków lub wkrętów, ponieważ ten typ dachówki nie ma tradycyjnych wypustów, aby móc je układać na “zakładkę”. 

roof panels, roof tiles, red, dachówka
  • dachówki holenderki

Na dachówki holenderki potocznie mówi się także, że są “esówkami” ze względu na swój charakterystyczny kształt, przypominający w profilu literę S. Dzięki temu bardzo sprawnie odprowadzają wodę, a sam montaż jest jednym z szybszych i prostszych. Wybierane są także ze względu na swoją niską cenę.

black rectangular device on brown roof
  • mnich-mniszka

Dachówki, które bardzo mocno kojarzą się z państwami śródziemnomorskimi, takimi jak Chorwacja czy Czarnogóra. Składa się z dwóch segmentów – dachówki dolnej czyli mniszki, oraz górnej – mnicha. Mają one półokrągłe kształty, które po nałożeniu na siebie tworzą spójną całość.

white and brown concrete houses
  • płaskie

Coraz częściej stosowane, płaskie dachówki prezentują nowoczesny i elegancki wygląd naszej połaci. Możemy układać je tradycyjnie w linii lub z przesunięciem o połowę.

Maroon Roofing Tiles

Dachówka ciągle jest w modzie

Dachówki oferują nieskończone możliwości aranżacyjne. Bogactwo kolorów, kształtów i wzorów pozwala na dopasowanie dachu do każdego stylu architektonicznego. Niezależnie od tego, czy marzymy o klasycznym domu, czy nowoczesnej willi, dachówka zapewni nam szeroki wachlarz wyboru. Dzięki temu inwestorzy mogą tworzyć unikatowe projekty, które wyróżniają się na tle innych budynków.

Warto wspomnieć, że dachówki wybierane są także ze względu na swoją trwałość. Wykonane z ceramiki lub betonu są odporne na działania warunków atmosferycznych, a możliwość ich wyczyszczenia sprawia, że jest to inwestycja na lata.

Dachówki doskonale sprawdzają się także jako dodatkowy materiał izolacyjny. Dzięki swojej budowie, efektywnie izoluje dom termicznie, ale także akustycznie. W lecie chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się, a zimą nie pozwala na łatwe wydostanie się ciepła z naszego domu. Odpowiednio zamontowane służy także jako dobre stłumienie hałasu z zewnątrz.

Dachówka bez wątpienia jest w modzie i zasługuje na uwagę każdego, kto planuje budowę domu od podstaw. Jej walory estetyczne, trwałość, ekologiczność i funkcjonalność sprawiają, że jest to materiał, który warto rozważyć przy każdym projekcie budowlanym. Wybierając dachówkę, inwestujemy w jakość i piękno, które przetrwa przez lata.

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

Energetyczny Projekt
Scroll to Top