Zastanawiając się nad tym, jaką blachę wybrać na nasz dom, warto przejrzeć kilka opcji. Poznaj rodzaje blachy dachowej, ich wady i zalety.
Blacha dachowa to jedna z opcji na zwieńczenie naszego domu. Poza dachówkami ceramicznymi czy betonowymi, to właśnie blachy są najczęściej wybieranym materiałem na nasze poszycie dachowe.
Na co zwrócić uwagę?
Przed decyzją i zakupem konkretnej blachy, warto poznać szczegóły jak ją wybrać. Niezależnie od rodzaju, ważnymi elementami, na które trzeba zwrócić uwagę to jej grubość i rodzaj powłoki zabezpieczającej.
Często słyszy się, że teraz “już nie robią takich blach jak kiedyś”. To nieprawda. Wszystko zależy od tego, jaką blachę wybierzemy. To stwierdzenie skierowane jest głównie do jej grubości, sugerując, że dzisiejsze blachy są cienkie i giętkie.
Producenci blach starają się dotrzeć do każdego klienta, dlatego zdarzają się blachy, które są cienkie i co za tym idzie – tańsze, ale także znajdziemy blachy grubsze i sztywniejsze. Generalnie warto stawiać na tą drugą opcję, ze względu na podwyższoną wytrzymałość i odporność na korozję.
Jeśli mówimy o korozji, trzeba pamiętać o odpowiedniej powłoce zabezpieczającej. Wyróżniamy kilka z nich, a za najbardziej popularne uznaje się powłoki poliestrowe i puralowe. Szerzej o powłokach powiemy w kolejnym materiale.
Rodzaje blachy dachowej
Blachy dachowe to najpopularniejsze rozwiązanie w naszym kraju. Praktyczne i wytrzymałe poszycie dachowe, które możemy znaleźć w wielu wariantach i kolorach to jedne z zalet tego rozwiązania. Samą blachę dachową możemy podzielić na kilka rodzajów:
Blacha trapezowa
Najczęściej wybierany wzór, ze względu na swoją cenę. Jest stosunkowo tania i łatwa w montażu, a samo pokrycie, odpowiednio wykończone, tworzy minimalistyczną i elegancką estetykę. Blachy trapezowe nazwę zyskały dzięki swojemu kształtowi przypominający trapez. Sama blacha może być o niskim jak i wysokim trapezie. Sam wybór wysokości może mieć zastosowanie w wielu stylach.
Blachodachówka
Nieco droższe rozwiązanie, którego moda nie przemija. Blachodachówka do złudzenia przypomina dachówkę, która w połączeniu z naszym domem, będzie atrakcyjna wizualnie. Jej tłoczenia bywają problematyczne – w zagięciach ,szczególnie cienkiej blachy lubi tworzyć się korozja. Sama blachodachówka pasuje praktycznie do każdego typu architektury, a wybór w jej kształcie czy kolorze ma wielu zwolenników. Istnieje także odmiana blachodachówki, nazywana modułową, która jest mniejsza i wygodniejsza w układaniu.
Blacha falista
Nieco zapomniany rodzaj blachy, kiedyś często stosowany na dachach budynków przemysłowych czy rolniczych. Zaokrąglona, ułatwia spływanie po intensywnych opadach deszczu. Konkurencyjna, jeśli chodzi o cenę, nieco rzadziej wybierana ze względu na estetykę, choć – o gustach się nie dyskutuje.
Blacha płaska w rąbek
Tradycyjne i jedne z najstarszych rozwiązanie stosowane na naszych dachach. Odpowiednio zagięta blacha stalowa, cynkowa lub aluminiowa stanowi trwały sposób pokrycia dachu. Każda moda powraca, a blachę płaską w rąbek powoli zastępuje blacha panelowa, która jest łatwiejsza w montażu.
Blacha panelowa płaska
Coraz popularniejszy rodzaj blachy, który oddaje naszemu budynkowi nowoczesny i minimalistyczny wygląd. Przypomina tradycyjne blachy w rąbek, ale jej montaż jest znacznie ułatwiony poprzez zastosowanie łączenia na klik. Dowolna długość jak i szerokość jest ceniona wśród inwestorów, nie wspominając oczywiście o wielu wariantach kolorów.