Blacha na rąbek stojący. Co trzeba wiedzieć?

Pokrycie dachowe i jego wybór pozostawia często sferę do debaty. Blacha na rąbek stojący wróciła do łask. Co trzeba o niej wiedzieć?

Pokrycie dachowe i jego wybór pozostawia często sferę do debaty. Blacha na rąbek stojący wróciła do łask. Co trzeba o niej wiedzieć?

Dach możemy pokryć nie tylko blachą, możemy postawić na dachówkę lub gont bitumiczny. Wybór poszczególnych rodzajów poszycia dachowego jest sporo, jednak w ostatnim czasie mocno trenduje blacha na rąbek stojący. Ta ma swoją historię, która, jak to w modzie, zatacza koło.

Blacha na rąbek stojący - kiedyś i dzisiaj

Blacha na rąbek stojący przeżywa renesans. Kiedyś montowało się je dużo trudniej. Założenie takiej blach wymagało czasu i precyzji, ponieważ arkusze  zaginano ręcznie, tworząc tak zwane rąbki, czyli zagięcia na krawędziach. Tworzyło się wtedy solidną i szczelną spoinę, która nie przeciekała. Praca ta wymagała wykwalifikowanych dekarzy. Rąbki najpierw formowano w dolnej części każdego arkusza, a następnie każdy z nich mocowany był do podłoża za pomocą zaczepów, które nie były widoczne z zewnątrz.

Kiedyś tego typu rodzaj blach montowane na dużych, prestiżowych budynkach, takich jak kościoły, pałace czy zamki. Był to symbol bogactwa i wysokiej klasy architektury. Materiały takie jak miedź, cynk czy ołów były wtedy wykorzystywane ze względu na swoją odporność, jednak były one ciężkie i drogie. Miedziane dachy dalej są montowane, głównie na kościołach.

Współcześnie sprawę montażu tego typu rodzaju blachy znacznie ułatwiono. Arkusze otrzymały formę paneli, których łączenie odbywa się poprzez dociśnięcie rąbków. Zatrzask, w który wyposażono panele nie wymaga zaginania rąbka. Obecnie także dostaniemy arkusze w dowolnej szerokości, zazwyczaj jest to ok. 400-550 mm, a długość dostosowywana jest do potrzeb inwestora. 

architecture, building, roof
White and Gray Concrete Building Blacha na rąbek

Nowoczesna blacha na rąbek

Blacha na rąbek w dzisiejszych czasach to eleganckie, minimalistyczne i nowoczesne rozwiązanie. Łatwość montażu cieszy dekarzy, łączenia na klik bez potrzeby ręcznego zginania przyspiesza montaż. Dach o powierzchni ok. 300m2 można położyć w niecały tydzień. 

Podczas wyboru blachy na rąbek warto zwrócić uwagę na jej grubość. Standardem jest 0,50 mm, jednak aby mieć pewność, że blacha nie będzie się z czasem wyginać, warto doinwestować w blachę 0,70 mm. Niektórzy producenci wprowadzili także panele z nanofalą, które minimalizują efekt falowania.

Panele są także zabezpieczone różnymi powłokami ochronnymi. Stosuje się powłoki poliestrowe, matowe, PVDF (Polifluorek winylidenu), poliuretanowe czy pomilerowe. 

Blacha na rąbek stojący znajdzie zastosowanie zarówno w nowoczesnym budynku jak i domach o prostych bryłach. Popularność zdobyła przede wszystkim w “nowoczesnej stodole”. Panele stały się także modne w zastosowaniu elewacyjnym. Sprawia to wrażenie przedłużenia dachu do ok. połowy budynku, co sprawia, że dom staje się spójny. 

Nowoczesne technologie produkcji sprawiają, że materiał ten jest dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej. W tym momencie najpopularniejszym kolorem jest grafit. Błysk lub mat także ma znaczenie w momencie wyboru poszycia dachowego naszego domu. 

Niska waga blachy na rąbek w porównaniu do dachówek ceramicznych czy betonowych sprawia, że konstrukcja dachowa może być lżejsza, a co za tym idzie – koszty budowy mogą być niższe. 

Blacha na rąbek stojący nie wymaga także zabiegów pielęgnacyjnych. Producenci zazwyczaj szczycą się długoletnią gwarancją, która może sięgać nawet kilkadziesiąt lat. 

Blacha na rąbek stojący jest dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie funkcjonalność i nowoczesny design, który łączy historię z nowatorskimi rozwiązaniami. 

Cena za metr kwadratowy takiej blachy jest zróżnicowana. Zależna jest od grubości blachy, ale także od powłoki, którą jest pokryta. Zazwyczaj oscyluje w okolicach 50 zł/m2, ale droższe rozwiązania mogą sięgać 70 czy 100 zł za metr kwadratowy. 

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

books, office, notepad

Rękojmia a gwarancja

Rękojmia a gwarancja. Czym są i jakie są różnicy. Poznaj szczegóły przepisów, które działają w przypadku inwestycji budowlanej, jaką jest budowa domu.

Read more >

Zaprawy klejowe do płytek

Gdy już mamy postawiony dom, wykonaną elektrykę i wodę, możemy zabrać się za wykończeniówkę. Poznaj zaprawy klejowe do płytek, ich rodzaje, zalety i wady.

Read more >
Scroll to Top