Aby zbudować dom, należy poznać podstawowe pojęcia związane z tą kategorią. Pustak szlifowany tylko z nazwy brzmi poważnie.
Co to jest pustak szlifowany?
Pustak szlifowany to nic innego jak rodzaj pustaka ceramicznego lub betonowego, który ma bardzo precyzyjnie zeszlifowane powierzchnie boczne. Dzięki temu ma idealnie równe powierzchnie, co pozwala nam podczas budowy na zastosowanie cienkowarstwowej zaprawy klejowej, zamiast tej tradycyjnej, grubej warstwy zaprawy murarskiej. Pustak szlifowany jest jednym z wielu rodzajów materiałów do budowy ścian.
Najczęściej wybieranym pustakiem szlifowanym jest ceramika poryzowana. Ta ma dużo lepsze właściwości izolacyjne od pustaków betonowych.
Jak powstaje ceramika poryzowana?
Cegły ceramiczne powstają z gliny, ceramika poryzowana również, lecz z dodatkiem kwarcu czy skalenia. Należy także nadmienić oczywiście wodę i piasek. Do samej ceramiki poryzowanej dodaje się także trociny lub pył drzewny, które podczas wypalania, całkowicie się wypalają, a nasze pustaki mają porowatą strukturę. Przykładem ceramiki poryzowanej jest marka Porotherm, która jest najczęściej wybierana podczas budowy domów.
Zalety pustaka szlifowanego
Największą zaletą wybrania pustaka szlifowanego jest przyspieszenie prac budowlanych. Dzięki swojej powierzchni znacznie szybciej jesteśmy w stanie wybudować jedną lub drugą ścianę. Pustaki można podzielić na ich grubość, najcieńsze zaczynają się od 11,5 cm, które wykorzystywane są do budowy ścian działowych. Te oddzielają nasze pomieszczenia. 25 cm pustaka szlifowanego to grubość, którą wykorzystuje się przy budowie ścian wielowarstwowych. Im grubszy pustak, tym większa szansa na postawienie ściany jednowarstwowej.
Cieńsza warstwa zaprawy minimalizuje powstawanie mostków termicznych, które przy grubszej zaprawie murarskiej mogą się zdarzyć. Pustak szlifowany w tym wypadku poprawia izolacyjność ścian.
Dokładność wymiarowa, którą zapewnia pustak szlifowany o precyzyjnych wymiarach, ułatwia budowanie ścian i zapewnia estetyczne oraz trwałe ściany. Nie będziemy martwić się dziwnymi uskokami spowodowanymi fabrycznie “krzywymi” cegłami czy pustakami, które się zdarzają.
Pustaki szlifowane z ceramiki poryzowanej, dzięki swojej porowatej strukturze, bardzo dobrze radzą sobie z wilgocią. Zapobiega to tworzeniu się pleśni czy grzybów. Dodatkowo, ceramika jest materiałem trwałym, odpornym na ogień czy działanie czynników atmosferycznych.
Czy pustaki szlifowane są droższe?
Tak, pustaki szlifowane mogą okazać się nieco droższym rozwiązaniem od tradycyjnych pustaków ze względu na swój precyzyjny proces produkcji. Jednak trzeba pamiętać, że przy budowie ścian z tego wyrobu, oszczędzamy na zaprawie, a także zyskujemy szybkie tempo budowy oraz lepsze parametry izolacyjne. Z tym ostatnim może wiązać się także oszczędność przy ociepleniu budynku. Dzięki tym właściwościom, w dłuższym okresie, koszty eksploatacyjne budynku będą mniejsze.