Rękojmia a gwarancja

Rękojmia a gwarancja. Czym są i jakie są różnicy. Poznaj szczegóły przepisów, które działają w przypadku inwestycji budowlanej, jaką jest budowa domu.

Rękojmia a gwarancja. Czym są i jakie są różnicy. Poznaj szczegóły przepisów, które działają w przypadku inwestycji budowlanej, jaką jest budowa domu. 

Kiedy decydujemy się na budowę naszego wymarzonego domu, musimy zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt, który dotyczy naszych praw w przypadku wad budynku. W polskim prawie konsumentów obowiązują dwie podstawowe formy ochrony w takiej sytuacji: rękojmia i gwarancja. Obie te formy pełnią podobne funkcje, jednak ich zakres, ale także mechanizm działania znacząco się różnią.

Czym jest rękojmia?

Rękojmia to ustawowo zagwarantowana odpowiedzialność sprzedawcy lub wykonawcy za wady sprzedanej rzeczy lub wykonanej usługi. W kontekście budowy domu przez np. Energetyczny Projekt, rękojmia obejmuje odpowiedzialność za wady fizyczne lub prawne budynku, który powstał na mocy umowy o roboty budowlane. 

Wady fizyczne ujawniają się po zakończeniu prac. Dotyczą jakości wykonania budynku, która może wynikać z użytych materiałów lub samych błędów konstrukcyjnych. Rękojmia dotyczy także wad prawnych, np. braku właściwego prawa do działki. 

Okres rękojmi trwa 5 lat, licząc od dnia odbioru przez nas. Jest to okres, w którym możemy zgłosić wady i domagać się naprawy lub obniżki ceny czy, w najgorszym przypadku, odstąpienia od umowy. Rzadko zdarza się, że następuje wymiana rzeczy wolnej od wad, np. w postaci uszkodzonych okien czy drzwi. 

Czym jest gwarancja?

Gwarancja to dobrowolne zobowiązania generalnego wykonawcy do naprawienia wad budynku lub jego części, które ujawnią się w określonym czasie. Ta wynika z indywidualnej umowy i nie jest obowiązkowa, jak w przypadku rękojmi. 

Gwarancja daje nam pewność co do naprawy – jeśli w okresie gwarancyjnym ujawni się wada, wykonawca ma obowiązek jej naprawy. Procedura reklamacyjna różni się w przypadku gwarancji. Przy rękojmi to inwestor decyduje, jakie roszczenie zgłasza. Może to być naprawa, obniżenie ceny czy nawet odstąpienie od umowy. Przy gwarancji natomiast to wykonawca, którą tę gwarancję “dał” określa, jaką formę naprawy czy rekompensaty podejmie. 

Okres gwarancji zaczyna się od 2 lat i trwa w zależności od umowy. Zakres odpowiedzialności może być różny, w zależności od warunków ustalonych indywidualnie z wykonawcą lub producentem. Często gwarancja obejmuje tylko niektóre elementy naszego domu, np. okna czy pokrycie dachowe.

rękojmia a gwarancja
Rękojmia a gwarancja - jakie są różnice?

Rękojmia a gwarancja - co wybrać?

W przypadku budowy domu przez generalnego wykonawcę rękojmia stanowi naszą podstawową, obowiązkową i nieodłączną ochronę prawną. Nawet jeśli wykonawca nie oferuje gwarancji, możemy zgłaszać wszelkie wady przez 5 lat. Z drugiej jednak strony gwarancji może stanowić dla nas dodatkowe zabezpieczenie. Warto pamiętać, że jeśli warunki gwarancji są korzystne, mogą stanowić wartościowe uzupełnienie ochrony oferowanej przez rękojmie. 

Rękojmia a gwarancja – dodatkowe uprawnienia

Uprawnienia z tytułu rękojmi i z tytułu udzielonej przez wykonawcę gwarancji mogą zostać przez strony umowy dodatkowo zabezpieczone. Bardzo częstym rozwiązaniem jest ustanowienie w umowie o roboty budowlane kar umownych za niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków z rękojmi czy gwarancji.

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

Zaprawy klejowe do płytek

Gdy już mamy postawiony dom, wykonaną elektrykę i wodę, możemy zabrać się za wykończeniówkę. Poznaj zaprawy klejowe do płytek, ich rodzaje, zalety i wady.

Read more >
Scroll to Top