Zaprawy klejowe do płytek

Gdy już mamy postawiony dom, wykonaną elektrykę i wodę, możemy zabrać się za wykończeniówkę. Poznaj zaprawy klejowe do płytek, ich rodzaje, zalety i wady.

Gdy już mamy postawiony dom, wykonaną elektrykę i wodę, możemy zabrać się za wykończeniówkę. Poznaj zaprawy klejowe do płytek, ich rodzaje, zalety i wady.

Każdy fachowiec ma swoje ulubione produkty, na których lubi pracować. Z różnych powodów. Jeden ceni sobie produkty wysokiej jakości, które warte są swojej ceny, inni chcą zaoszczędzić, ale nie tracąc przy tym na wykonaniu. Klejąc płytki, czy to w kuchni czy łazience, należy wybrać odpowiednią zaprawą. A tych na rynku jest sporo, z wieloma parametrami, które czasami mogą nie mówić nic laikowi, ale znacząco pomogą tym, którzy już coś niecoś potrafią.

Zaprawy klejowe - klasy i typy

Aby odpowiednio dobrać klej do naszych płytek, należy najpierw poznać ich klasy i typy. Oznaczenia jakie znajdziemy na produktach jeśli chodzi o ich typy są trzy:

C – cementowe,

D – dyspersyjne,

R – reaktywne.

Cementowe zaprawy klejowe są najpopularniejsze i najczęściej stosowane. TO mieszanka cementu, piasku i dodatków, które poprawiają przyczepność i elastyczność. 

Zaprawy dyspersyjne to gotowa masa którą przed użyciem należy wymieszać w wiadrze, w której ją kupiliśmy. Bazują one na żywicach syntetycznych. 

Zaprawy reaktywne to rodzaj zapraw, które utwardzają się nie poprzez wyparowanie wody, jak w przypadku tych tradycyjnych zapraw, a w wyniku reakcji chemicznych między składnikami, które są tam zawarte. Zazwyczaj są to żywice epoksydowe lub poliuretanowe. 

Klasy zapraw klejowych możemy podzielić na te, które określają parametry techniczne i te, które przejawiają dodatkowe możliwości użytkowe.

Klasa 1 to klasa o standardowych parametrach dotyczących przyczepności. Natomiast klasa 2 ma tę wartość podwyższoną. 

Dodatkowo znajdziemy na opakowaniu dodatkowe symbole, które precyzują ich właściwości. Są to:

T – odporność na spływanie z pionowych powierzchni, a więc najczęściej używane do klejenia płytek na ścianach,

E – wydłużony czas pracy, co ułatwia układanie płytek na większych powierzchniach,

F – szybkowiążące,

S1 – elastyczność podstawowa, a więc to zaprawy klejowe, które mogą się odkształcać do 2,5 mm, idealne do ogrzewania podłogowego,

S2 – elastyczność podwyższona, zaprawy klejowe, które mogą się odkształcać powyżej 2,5 mm. Zastosujemy je tam, gdzie mamy do czynienia z intensywnymi zmianami temperatur.

Przykłady oznaczeń na zaprawach klejowych:

  • C2TE: Zaprawa cementowa o podwyższonej przyczepności (C2), odporna na spływanie (T) i o wydłużonym czasie otwartym (E).
  • C2F: Szybkowiążąca zaprawa cementowa o podwyższonej przyczepności.
  • R2T: Zaprawa reaktywna o podwyższonych parametrach, odporna na spływanie.

Jaka zaprawa do jakich płytek?

Dobierając zaprawę musimy brać pod uwagę oczywiście nie tylko powierzchnię, na której płytki będą układane, ale także sam materiał, z których zostały one wykonane.

Płytki ceramiczne

Gdy kleimy płytki ceramiczne wewnątrz naszego domu (co zdarza się praktycznie zawsze), wystarczy nam klej o oznaczeniach C1 lub C2, a więc klej cementowy. Do płytek na ściany możemy zastosować zaprawę cementową szybkowiążącą lub odporną na spływanie. 

Jeśli jednak chcemy ułożyć płytki ceramiczne na zewnątrz, np. na tarasie lub balkonie, warto stosować kleje elastyczne cementowe o oznaczeniach C2S1 lub CSS2. Zabezpieczy to nasze płytki przed pękaniem, które mogą zostać wywołane poprzez zmiany temperatur.

Płytki gresowe i klinkierowe

Płytki gresowe stosuje się na powierzchniach najczęściej uczęszczanych takich jak korytarz, ale także na zewnątrz. Na podłogach ogrzewanych  warto zastosować zaprawę elastyczną C2S1 lub C2S2, tam gdzie ogrzewania podłogowego nie mamy, wystarczy klasa C2

Na zewnątrz, podobnie jak przy płytkach ceramicznych, warto zastosować cementowe zaprawy klejowe elastyczne.

Zaprawy klejowe do płytek

Płytki szklane i mozaiki

Tego typu płytki stosujemy zazwyczaj na ścianach w kuchni lub łazience. Zaprawy dyspersyjne o wysokiej przyczepności doskonale sprawdzą się na gładkich i niechłonnych powierzchniach. 

Płytki szklane i mozaiki stosuje się także na zewnątrz przy elewacjach, ale także w basenach. Zaprawy klejowe reaktywne, szczególnie oparte na żywicach epoksydowych (R2), które są odporne na wilgoć i chemikalia.

Płytki wielkoformatowe

Ze względu na swoją powierzchnię i wymiary, musimy zastosować klej elastyczny C2S1 lub o podwyższonej klasie elastyczności. Dotyczy to zarówno położenia płytek wewnątrz jak i zewnątrz naszego domu. 

Kamień naturalny

Masa, która ma utrzymać nasz kamień naturalny to taka, która odznacza się dużą przyczepnością o szybkim wiązaniu. Świetnym rozwiązaniem będzie klasa zaprawy C2TE: o podwyższonej przyczepności (C2), odporna na spływanie (T) i o wydłużonym czasie otwartym (E).

Dobierz mądrze!

Dobierając odpowiednią zaprawę klejową, zwracaj uwagę nie tylko na rodzaj płytek, ale również na specyfikę powierzchni, na której będą układane. Odpowiednia zaprawa zagwarantuje trwałość i estetykę na lata, a jej właściwości, takie jak elastyczność czy czas wiązania, mogą znacząco ułatwić pracę. Pamiętaj, że dobrze dobrany klej to inwestycja w jakość i długowieczność naszej pracy – lepiej postawić na sprawdzone produkty, niż narażać się na kosztowne poprawki w przyszłości.

Jeśli nigdy nie układaliśmy płytek, warto skorzystać z usług profesjonalnej ekipy lub fachowca, któremu znacznie łatwiej i szybciej przyjdzie ułożyć glazurę w naszym domu.

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

books, office, notepad

Rękojmia a gwarancja

Rękojmia a gwarancja. Czym są i jakie są różnicy. Poznaj szczegóły przepisów, które działają w przypadku inwestycji budowlanej, jaką jest budowa domu.

Read more >
Scroll to Top