Współczynnik przenikania ciepła okien – co to jest i dlaczego jest ważny?

Wybierając okna i drzwi do naszego domu warto skupić się na ich parametrach. Jednym z nich jest współczynnik przenikania ciepła. Dlaczego jest on tak ważny?

Wybierając okna i drzwi do naszego domu warto skupić się na ich parametrach. Jednym z nich jest współczynnik przenikania ciepła. Dlaczego jest on tak ważny?

Budując dom musimy pamiętać o odpowiedniej jego izolacji. Nie tylko izolacji fundamentów przed wilgocią i wodą, ale także przed gorącem i zimnem. Umiarkowany klimat w Polsce powoduje, że musimy także umiarkowanie stawiać na okna i drzwi. W przypadku stolarki okiennej to, jak dobre okna mamy, mówi nam współczynnik przenikania ciepła. 

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła, którego oznaczenie to U lub Uw dla całego okna, to jeden z najważniejszych parametrów, który opisuje, jak efektywnie okno izoluje przed utratą ciepła. W stolarce okiennej współczynnik przenikania ciepła opisuje się, rozkładając okna na elementy:

  • Ug – oznaczenie współczynnika przenikania ciepła dla szyby
  • Uf – współczynnik przenikania ciepła dla ramy okiennej
  • Uw – jak wyżej wspomniano, współczynnik przenikania ciepła całego okna
  • Psi – współczynnik przenikania ciepła ramki montowanej wokół szyb
  • g – współczynnik, który określa ilość promieni słonecznych, przenikających do wnętrza domu przez szybę.

Wartość współczynnika U wyrażą się w jednostkach W/m²K, czyli wat na metr kwadratowy kelwina. Najważniejsze, co powinno tutaj paść jest to, że im niższa jest wartość współczynnika przenikania ciepła, tym lepsze właściwości izolacyjne okna. Mówiąc prościej – mniej ciepła ucieka przez okno na zewnątrz budynku.

Co wpływa na współczynnik przenikania ciepła?

By dobrać odpowiednie okna do naszego domu, zawsze starajmy się patrzeć na współczynnik przenikania ciepła całego okna (Uw). Oznaczenie Ug czy Uf może wprowadzić nas w błąd, ponieważ może pokazywać skrajnie niskie wartości, co w ogólnym rozrachunku nie musi mieć miejsca. 

Na to, jaki współczynnik przenikania ciepła ma nasze okno, ma wpływ kilka czynników. Nowoczesne okna często są wyposażone w szkło niskoemisyjne (Low-E). Najlepsze okna na rynku współczynnik przenikania ciepła Ug to ok. 0,4-0,6 W//m2K. A więc rodzaj szkła, jakiego użyto do naszego okna ma duże znaczenie. 

Podobnie jest z ilością szyb, których użyto. Okna dwuszybowe lub trzyszybowe mają lepsze wartości izolacyjne niż okna jednoszybowe, które raczej są bardzo rzadko wybierane (najczęściej do domków kempingowych lub sezonowych). Przestrzeń pomiędzy szybami jest wypełniona gazem o niskiej przewodności cieplnej, a więc argonem lub kryptonem. 

Materiał, z jakiego powstały ramy naszych okien mają duży wpływ na to, jaki współczynnik przenikania ciepła finalnie będzie miało. Wartość Ug dobrych okien to ok. 0,3-0,4 W/m2K. Nowoczesne ramy są zaprojektowane w taki sposób, by zminimalizować straty cieplne. Najpopularniejszym materiałem do okien o dobrym współczynniku jest PVC. Plastik jest trwały i bardzo dobrze termoizolują. Podobnie jest z drewnianymi ramami, jednak tutaj musimy mieć na uwadze mniejszą trwałość produktu. 

Uszczelki, jakich użyto w oknach wokół szyby oraz między ramą a szybą wpływa na to, jak dobrze okno zapobiega utracie ciepła. Dobre uszczelki zapobiegają utracie ciepła przez jego wywiewanie. 

Współczynnik przenikania ciepła

Zwracajmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła

Nie napiszemy nic odkrywczego. Niski współczynnik U oznacza mniejsze straty ciepła przez nasze okna, co oznacza, że będziemy potrzebowali mniejszego zużycia paliwa do ogrzewania naszych pokoi i pomieszczeń. To z kolei prowadzi do obniżenia kosztów ogrzewania. W okna o jak najniższym współczynniku U warto zainwestować, ponieważ jest to inwestycja, która zwraca się w 100 procentach. 

Zimą, dobrze dobrane okna pomagają utrzymać stabilną temperaturę wewnątrz pomieszczeń, ale także minimalizują przeciągi i wrażenie zimnych ścian w pobliżu okien. Latem znów nie pozwolimy przedostaniu się gorąca do środka, dzięki czemu uzyskamy komfort cieplny przez cały rok. 

Energooszczędne okna to także ekologia. Mniejsza emisja gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń poprzez mniejsze zużycie energii na ogrzewanie przyczynia się do ochrony środowiska. Po za tym, w wielu krajach, w tym w Polsce, przepisy budowlane określają maksymalne dopuszczalne wartości współczynnika dla nowych budynków. Wartości graniczne współczynnika U w Polsce od 1 stycznia 2021 są zaostrzone. Okna pionowe mogą mieć maksymalnie 0,9 W/m2K, dachowe – 1,1 W/m2K, natomiast balkonowe – 1,3 W/m2K. Nie spełnienie tych norm będzie skutkowało brakiem uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku, a w przypadku termomodernizacji i korzystania z programu Czyste Powietrze – brakiem wypłacenia dofinansowania

Kluczowe znaczenie przy wyborze okien

Wybór okien o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła ma ogromne znaczenie nie tylko dla komfortu cieplnego w naszym domu, ale także dla spełnienia obowiązujących norm prawnych i obniżenia kosztów eksploatacji budynku. Inwestując w energooszczędne okna, inwestujemy w przyszłość – zarówno w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, jak i w postaci mniejszego wpływu na środowisko. Dlatego warto dokładnie sprawdzić parametry okien przed ich zakupem, aby mieć pewność, że spełniają one wszystkie wymagania techniczne oraz nasze oczekiwania dotyczące oszczędności i komfortu.

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

books, office, notepad

Rękojmia a gwarancja

Rękojmia a gwarancja. Czym są i jakie są różnicy. Poznaj szczegóły przepisów, które działają w przypadku inwestycji budowlanej, jaką jest budowa domu.

Read more >

Zaprawy klejowe do płytek

Gdy już mamy postawiony dom, wykonaną elektrykę i wodę, możemy zabrać się za wykończeniówkę. Poznaj zaprawy klejowe do płytek, ich rodzaje, zalety i wady.

Read more >
Scroll to Top