Czy strop drewniany w domu murowanym ma sens?

Monolityczne stropy żelbetowe są najpopularniejszym rozwiązaniem w domach murowanych. Ale czy strop drewniany nie będzie lepszym?

Spis treści

Monolityczne stropy żelbetowe są najpopularniejszym rozwiązaniem w domach murowanych. Ale czy strop drewniany nie będzie lepszym?

Drewno, choć mające kuszące zamienniki w postaci pustaków betonowych czy ceramicznych, nadal jest chętnie wykorzystywane w budownictwie konstrukcyjnym. Powstaje sporo domów szkieletowych, opartych na belkach, a więźbę dachową ciężko sobie wyobrazić bez drewnianych krokiew czy łat. 

Drewniane stropy były bardzo często wykorzystywane w starszym budownictwie, zwłaszcza w domach parterowych o nieużytkowych poddaszach. Podobnie teraz – w domach murowanych wcale nie musimy wylewać stropów żelbetowych czy stawiać go poprzez prefabrykaty. Czy wybór stropu drewnianego w dzisiejszych czasach ma jednak sens?

Strop drewniany świetną alternatywą

Drewniany strop kojarzyć się może z drewnianym domem, w którym ciężko o betonowy sufit nad głową. Jednak w domu murowanym także możemy sobie pozwolić na drewniany strop, zwłaszcza, jeśli nasze poddasze lub kolejna kondygnacja nie będzie poddawana większym obciążeniom. To super rozwiązanie dla domów parterowych, ale także dla domów murowanych, które nie przewidują większych inwestycji na górnym piętrze. Zaadaptowanie poddasza także nie musi być niemożliwe. Jeśli odpowiednio przygotujemy rozstaw belek i wzmocnimy całą konstrukcję, na drewnianym stropie możemy funkcjonować dokładnie tak samo, jak na betonowym. 

Strop zbudowany z drewnianych belek jest także znacznie lżejszy niż strop żelbetowy. Może to być wykorzystane wtedy, gdy budujemy nasz dom na gruncie o mniejszej nośności lub gdy istnieje potrzeba odciążenia fundamentów i ścian nośnych. 

Sam montaż drewnianego stropu będzie znacznie szybszy niż strop żelbetowy. W tym drugim musimy cierpliwie uzbroić metalowymi prętami oraz przygotować deskowanie lub zamontować strop gęstożebrowy, który także należy później zalać betonem. Drewniany strop zazwyczaj składa się z belek i łat o dostosowanym przekroju do projektu, a następnie obudowany zostaje deskami lub płytami drewnopodobnymi. 

By zachować lepszą akustykę, dobrze uzupełnić pustą przestrzeń o wełnę lub pianę. Przenikalność hałasu jednak w przypadku stropu drewnianego jest znacznie większa w porównaniu do żelbetowych konstrukcji. 

Przy drewnianych stropach należy także wspomnieć o tym, że drewno jest oczywiście znacznie bardziej podatne na działanie ognia niż beton. Jednak w zamian może nam on oddać swoją estetykę. Odsłonięty, drewniany strop nadaje ciepły i naturalny wygląd naszym wnętrzom. Odkryte belki stropowe będą więc atrakcyjnym elementem dekoracyjnym.

Jeśli chcemy postawić dom wielokondygnacyjny, drewniany strop może nie być dobrym pomysłem. Ma on swoją ograniczoną nośność, dlatego może być niewystarczający w przypadku takich konstrukcji o dużych rozpiętościach. 

Jak powstaje strop drewniany?

Drewniane belki opieramy na wieńcu na warstwie hydroizolacji. Zabezpieczamy w ten sposób drewno przed wilgocią. Dobrze także pozostawić przestrzeń wentylowaną, aby woda nie skraplała się w połączeniu z naszym wieńcem, a co za tym idzie – powodowało próchnienie naszych belek. Istnieje także technika połączenia doczołowego, o którym należy pamiętać podczas budowania naszych ścian. Montuje się je za pomocą wieszaka w kształcie litery L montowanego do wieńca, na których opiera się belki. Na wieńcu możemy także zastosować belkę obwodową, do której to możemy zastosować wieszak, a na nim – belki stropowe.

Czy strop drewniany w domu murowanym ma sens?

Strop drewniany to dobra i sensowna alternatywa dla tradycyjnych stropów żelbetowych. Jest znacznie lżejszy oraz konkuruje poprzez szybkość montażu z płytami monolitycznymi. Podatność na działanie ognia czy niska nośność może jednak odstraszać przed tym wyborem. Przy domach parterowych jednak to opcja tańsza, która może mieć czynnik wyborczy przy ograniczonym budżecie. Wybór stropu powinien być jednak dostosowany do specyfiki projektu oraz naszych indywidualnych potrzeb.

strop drewniany

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

Zaprawy klejowe do płytek

Gdy już mamy postawiony dom, wykonaną elektrykę i wodę, możemy zabrać się za wykończeniówkę. Poznaj zaprawy klejowe do płytek, ich rodzaje, zalety i wady.

Read more >
Scroll to Top