Czy strop drewniany w domu murowanym ma sens?

Monolityczne stropy żelbetowe są najpopularniejszym rozwiązaniem w domach murowanych. Ale czy strop drewniany nie będzie lepszym?

Monolityczne stropy żelbetowe są najpopularniejszym rozwiązaniem w domach murowanych. Ale czy strop drewniany nie będzie lepszym?

Drewno, choć mające kuszące zamienniki w postaci pustaków betonowych czy ceramicznych, nadal jest chętnie wykorzystywane w budownictwie konstrukcyjnym. Powstaje sporo domów szkieletowych, opartych na belkach, a więźbę dachową ciężko sobie wyobrazić bez drewnianych krokiew czy łat. 

Drewniane stropy były bardzo często wykorzystywane w starszym budownictwie, zwłaszcza w domach parterowych o nieużytkowych poddaszach. Podobnie teraz – w domach murowanych wcale nie musimy wylewać stropów żelbetowych czy stawiać go poprzez prefabrykaty. Czy wybór stropu drewnianego w dzisiejszych czasach ma jednak sens?

Strop drewniany świetną alternatywą

Drewniany strop kojarzyć się może z drewnianym domem, w którym ciężko o betonowy sufit nad głową. Jednak w domu murowanym także możemy sobie pozwolić na drewniany strop, zwłaszcza, jeśli nasze poddasze lub kolejna kondygnacja nie będzie poddawana większym obciążeniom. To super rozwiązanie dla domów parterowych, ale także dla domów murowanych, które nie przewidują większych inwestycji na górnym piętrze. Zaadaptowanie poddasza także nie musi być niemożliwe. Jeśli odpowiednio przygotujemy rozstaw belek i wzmocnimy całą konstrukcję, na drewnianym stropie możemy funkcjonować dokładnie tak samo, jak na betonowym. Poddasze użytkowe może być świetnym powiększeniem powierzchni użytkowej w naszym domu nawet w przypadku zastosowania stropu drewnianego.

Strop zbudowany z drewnianych belek jest także znacznie lżejszy niż strop żelbetowy. Może to być wykorzystane wtedy, gdy budujemy nasz dom na gruncie o mniejszej nośności lub gdy istnieje potrzeba odciążenia fundamentów budynku i ścian nośnych. 

Sam montaż drewnianego stropu będzie znacznie szybszy niż strop żelbetowy. W tym drugim musimy cierpliwie uzbroić metalowymi prętami oraz przygotować deskowanie lub zamontować strop gęstożebrowy, który także należy później zalać betonem. Drewniany strop zazwyczaj składa się z belek i łat o dostosowanym przekroju do projektu, a następnie obudowany zostaje deskami lub płytami drewnopodobnymi. 

By zachować lepszą akustykę, dobrze uzupełnić pustą przestrzeń o wełnę lub pianę. Przenikalność hałasu jednak w przypadku stropu drewnianego jest znacznie większa w porównaniu do żelbetowych konstrukcji. Izolacja termiczna jest stosunkowo łatwa w przypadku stropu drewnianego – o tym piszemy nieco niżej.

Przy drewnianych stropach należy także wspomnieć o tym, że drewno jest oczywiście znacznie bardziej podatne na działanie ognia niż beton. Jednak w zamian może nam on oddać swoją estetykę. Odsłonięty, drewniany strop nadaje ciepły i naturalny wygląd naszym wnętrzom. Odkryte belki stropowe będą więc atrakcyjnym elementem dekoracyjnym.

Jeśli chcemy postawić dom wielokondygnacyjny, drewniany strop może nie być dobrym pomysłem. Ma on swoją ograniczoną nośność, dlatego może być niewystarczający w przypadku takich konstrukcji o dużych rozpiętościach. W takich wypadkach lepszym rozwiązaniem może okazać się strop betonowy.

Jak powstaje strop drewniany?

Konstrukcja stropu drewnianego jest stosunkowo bardzo prosta. Początkowo należy dobrać odpowiednie wymiary belek do naszej konstrukcji – nie mogą być one ani zbyt szerokie, ani zbyt wąskie. Belki konstrukcyjne mają służyć za utrzymanie naszego stropu, dlatego należy odpowiednio to przemyśleć lub doradzić.

Drewniane belki stropowe opieramy na wieńcu na warstwie hydroizolacji. Zabezpieczamy w ten sposób drewno przed wilgocią. Dobrze także pozostawić przestrzeń wentylowaną, aby woda nie skraplała się w połączeniu z naszym wieńcem, a co za tym idzie – powodowało próchnienie naszych belek. Istnieje także technika połączenia doczołowego, o którym należy pamiętać podczas budowania naszych ścian. Montuje się je za pomocą wieszaka w kształcie litery L montowanego do wieńca, na których opiera się belki. Na wieńcu możemy także zastosować belkę obwodową, do której to możemy zastosować wieszak, a na nim – belki stropowe i ruszt drewniany.

Sam strop drewniany możemy wykończyć deskowaniem lub zastosowaniem popularnych płyt OSB z drewna klejonego zarówno od strony sufitowej, jak i podłogowej, czyli górnego poszycia stropu. Ta sufitowa będzie lżejszą stroną, podłogowa natomiast jest narażona na użytkowanie, dlatego pomyślmy o grubszej warstwie płyty lub deski.

Czym ocieplić strop drewniany?

Ocieplenie strop drewnianego to klucz do komfortu termicznego, akustycznego oraz efektywności energetycznej budynku, która ma wpływ na koszt eksploatacji naszego domu. Sama procedura dociepleniowa jest stosunkowo prosta i może zostać przeprowadzona na kilka sposobów.

Do wypełnienia przestrzeni między belkami stropu można zastosować kilka materiałów, które różnią się nie tylko właściwościami oraz kosztami. Zazwyczaj w takich wypadkach stosuje się wełnę mineralną, zarówno szklaną, jak i skalną. Charakteryzuję się ona doskonałą izolacyjnością cieplną, dobrą dźwiękochłonnością oraz odpornością na ogień. Jeżeli poniżej naszego stropy stosujemy także sufit podwieszany z płyty Gipsowo-Kartonowe lub płyty OSB, możemy zastosować podwójne ocieplenie – ma to wskazanie, jeśli powyżej stropu jest poddasze nieużytkowe, co oznacza, że prawdopodobnie jest także nieocieplone.

Alternatywą dla wełny mineralnej może okazać się pianka PUR, którą nakłada się w postaci natrysku. TO znacznie szybszy i precyzyjniejszy sposób, który eliminuje całkowicie możliwość powstanie mostków termicznych. Dobrym materiałem jest także celuloza, ale i styropian czy różnego rodzaju maty. Sam wybór powinien być uzależniony od warunków, ale i naszego budżetu oraz oczekiwań. Podczas ocieplenia nie zapominajmy o folii paroizolacyjnej, która zapobiegnie przedostawanie się wilgoci do naszej konstrukcji.

Czy strop drewniany w domu murowanym ma sens?

Strop drewniany to dobra i sensowna alternatywa dla tradycyjnych stropów żelbetowych. Jest znacznie lżejszy oraz konkuruje poprzez szybkość montażu z płytami monolitycznymi. Podatność na działanie ognia czy niska nośność może jednak odstraszać przed tym wyborem. Przy domach parterowych jednak to opcja tańsza, która może mieć czynnik wyborczy przy ograniczonym budżecie. Wybór stropu powinien być jednak dostosowany do specyfiki projektu oraz naszych indywidualnych potrzeb.

Zastosowanie lekkiego stropu drewnianego w budynkach murowanych ze względu na swoją prostotę i wszechstronność to idealny wybór w przypadku adaptacji starszych budynków, gdzie wymiana lub naprawa stropu betonowego jest zbyt skomplikowana lub kosztowna. Dzięki temu, ze drewno jest materiałem łatwym w obróbce, strop drewniany należy zaliczyć do projektów, które łatwo dostosować do nietypowych i niestandardowych rozkładów pomieszczeń.

Choć strop belkowy może być nieco mniej trwały i odporny na ogień, istnieje wiele sposobów być zwiększyć jego bezpieczeństwo i konstrukcję drewnianych elementów. Zastosowanie odpowiednich impregnatów zabezpieczających drewno przed wilgocią, szkodnikami i ogniem pozwala na znaczną poprawę jego właściwości użytkowych. Przy odpowiedniej pielęgnacji i regularnej konserwacji, strop drewniany może służyć przez dziesiątki lat, tak, jak służył naszym pra-pra dziadkom.

strop drewniany

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

Energetyczny Projekt
Scroll to Top