Rodzaje stropów betonowych

Poznajcie rodzaje stropów betonowych, ich zastosowania oraz specyfikę. Stropy nie tylko dzielą kondygnację, ale także przenoszą obciążenia.

Poznajcie rodzaje stropów betonowych, ich zastosowania oraz specyfikę. Stropy nie tylko dzielą kondygnację, ale także przenoszą obciążenia. 

Stropy to element konstrukcji domu, który pełni kilka istotnych funkcji, nie tylko pod względem technicznym, ale także użytkowym. To poziome płyty, które oddzielają poszczególne kondygnacje budynku, przenosząc obciążenia na ściany i słupy. Muszą być one zdolne do wytrzymania ciężaru mebli, urządzeń, ludzi i innych elementów w naszym wnętrzu. Czasami bywają świetną barierę akustyczną oraz termoizolacyjną. 

Stropy betonowe są jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w budownictwie ze względu na swoją wytrzymałość i trwałość. Stropy betonowe dzieli się na kilka rodzajów, które różnią się budową, właściwościami oraz zastosowaniem.

Rodzaje stropów betonowych

Strop płytowy pełny (monolityczny)

To strop, który wykonuje się poprzez betonowanie na pełnym deskowaniu z betonu zbrojonego, inaczej zwanego żelbetonem. Jest stosunkowo prosty w wykonaniu, jednak wymaga starannego zbrojenia, które nie może być zbyt gęste ani zbyt rzadkie. Zaletą takich stropów jest ich praca w co najmniej dwóch kierunkach. Przy ograniczonej masie zapewniają jednak dużą nośność użytkową. Są odporne na degradację techniczną, ale także biologiczną. Strop monolityczny jest jednak czasochłonny w wykonaniu.

Strop gęstożebrowy (belkowy)

Stropy gęstożebrowe to technologia, która jest jedną z najpopularniejszych dostępnych na rynku. Składa się on z szeregu belek, inaczej zwanymi żebrami, które są zbrojone stalą. Pomiędzy nimi umieszcza się wypełnienie, zazwyczaj są to pustaki betonowe lub ceramiczne. Gęstożebrowe dlatego, ponieważ odległość między nimi to ok. 30-50 cm. Żebra zalewane są betonem, co tworzy nam jednolitą płytę. Łatwość w montażu sprawia, że są one bardzo chętnie wykorzystywane przez ekipy budowlane. Solidność i trwałość idzie w parze z niewielką wagą, która nie wpływa na jej parametry wytrzymałościowe. Najczęściej stosowanym stropem gęstożebrowym to strop Teriva. Jego elementami są belki betonowe zbrojone kratowicami, a wypełnieniem pustaki betonowe, żużlowe lub keramzytowe.

Strop prefabrykowany

Strop prefabrykowany to nic innego jak elementy wcześniej przygotowane fabrycznie i dostarczane na naszą budowę. Stosowane zazwyczaj wtedy, gdy zależy nam na przyspieszeniu prac. Za pomocą dźwigu układa się płyty, następnie deskuje się wieniec wraz z jego zbrojeniem, oraz wylewa beton na całości płyty. Istnieją płyty kanałowe, które mają w sobie podłużne kanały redukujące własny ciężar, ale także służące do prowadzenia instalacji elektrycznych czy sanitarnych. Płyty pełne wykonane są z jednolitego betonu, bez pustek wewnętrznych. Istnieją także stropy filigranowe, które stanowią dolną część stropu. To płyty cienkie, zbrojone, które na budowie zalewane są betonem. Sam montaż i możliwość stworzenia stropu w szybki i łatwy sposób, przyciąga inwestorów.

Rodzaje stropów betonowych

Który wybrać?

Stropy betonowe, niezależnie jakie rodzaje stropów wybierzemy, mają istotny wpływ na trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność budynku. Wybór odpowiedniego stropu powinien być uzależniony od projektu, wymagań konstrukcyjnych oraz naszych oczekiwań. Dzięki różnorodności dostępnych rozwiązań, można dostosować konstrukcję do indywidualnych potrzeb, uzyskując optymalną równowagę między kosztem, czasem realizacji a jakością wykonania. Przemyślane zastosowanie odpowiedniego rodzaju stropu betonowego przyczynia się do stworzenia bezpiecznej, solidnej i komfortowej przestrzeni w naszym domu. 

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

books, office, notepad

Rękojmia a gwarancja

Rękojmia a gwarancja. Czym są i jakie są różnicy. Poznaj szczegóły przepisów, które działają w przypadku inwestycji budowlanej, jaką jest budowa domu.

Read more >

Zaprawy klejowe do płytek

Gdy już mamy postawiony dom, wykonaną elektrykę i wodę, możemy zabrać się za wykończeniówkę. Poznaj zaprawy klejowe do płytek, ich rodzaje, zalety i wady.

Read more >
Scroll to Top