Co jeśli izolacja fundamentów będzie źle wykonana?

Błędy to część naszego życia, na których ciągle się uczymy. Są etapy w trakcie budowania domu, takie jak izolacja fundamentów, gdzie błędów musimy unikać.

Błędy to część naszego życia, na których ciągle się uczymy. Są etapy w trakcie budowania domu, takie jak izolacja fundamentów, gdzie błędów musimy unikać.

Fundamenty to podstawa naszego domu. Bez fundamentów ściany nie mogłyby powstać, bez fundamentów nie moglibyśmy stworzyć piwnicy pod naszym parterem, fundamenty to najważniejsza część naszego budynku. Wyróżniamy ich główne dwa rodzaje: fundamenty tradycyjne – oparte na ławach i ścianach fundamentowych, oraz płyty fundamentowe – płaska płyta betonowa pod całą powierzchnią naszego budynku. Warto zapoznać się z różnicami tych dwóch rodzajów w materiale, w którym próbujemy rozwiązać zagadkę, które z nich są lepszym wyborem. 

Jednak bardzo istotną sprawą, już po wyborze naszych fundamentów, jest to, jak je zaizolujemy. Izolacja fundamentów to istotna część naszych prac ziemnych, które będą później rozstrzygać, czy nie pojawią się problemy. Co jeśli źle zaizolujesz fundamenty?

Błędy przy izolacji fundamentów

Błędy przy izolacji fundamentów możemy podzielić na dwa najistotniejsze i najbardziej typowe: przy wyborze materiałów oraz przy wykonaniu.

Błędy przy wyborze materiałów

Stosowanie zwykłych folii do izolacji

Zwykłe folie izolacyjne z tworzyw sztucznych są zbyt cienkie do osłonięcia naszych fundamentów przed wodą. Narażone są na zniszczenia oraz degradację, co będzie skutkowało zawilgoceniem naszych ścian. Do izolacji stosuje się folie płaskie z polichlorku winylu oraz folie PE. Najczęściej jednak używane są folie kubełkowe, które izolują pionowo fundamenty. Im grubsza folia, tym droższa, ale bardziej wytrzymała. 

Nieodpowiednie dobranie materiałów

Nie możemy łączyć polistyrenu z masą rozpuszczalnikową. Z czasem, po połączeniu tych składników, nastąpi zanikanie warstwy termoizolacyjnej. Warto zastosować masy, które nie zawierają w swoim składzie rozpuszczalnika lub styropian przyklejać na zaprawie klejącej.

Stosowanie wełny mineralnej do ocieplenia fundamentów

Wełna mineralna ma niską wytrzymałość mechaniczną, choć dobre wartości termoizolacyjne. Wełna jednak z czasem ulegnie zniszczeniu, a nasza izolacja stanie się dziurawa jak sito. 

Błędy przy wykonaniu

Niewłaściwe przygotowanie powierzchni

Przed położeniem izolacji, należy dokładnie oczyścić nasze fundamenty z kurzu, brudu czy innych zanieczyszczeń. Brak przygotowania powierzchni będzie skutkowało słabszą przyczepnością materiałów izolacyjnych. 

Brak izolacji na całym obrysie domu

Zdarzają się sytuacje, w których nie mamy podpiwniczonej całej powierzchni naszego domu. Wtedy pojawia się pomysł, by oszczędzić na izolacji i zabezpieczyć tylko tę część, w której piwnica się znajduję. To duży błąd. Bardzo istotne jest zaizolowanie całego obrysu domu. Woda zawsze znajdzie swoje ujście, ominie naszą folię bąbelkową i dostanie się do naszych fundamentów, a co gorsza, do piwnicy.

IZOLACJA FUNDAMENTÓW

Zbyt niska izolacja

Nie możemy pozwolić na zbyt nisko wyprowadzoną izolację naszych fundamentów. Woda może podchodzić pod naszą warstwę izolacji, co spowoduje zawilgocenie ścian fundamentowych i dostawanie się wody do ewentualnej piwnicy. Należy odpowiednio wysoko “wyciągnąć” izolację, szacuje się, że minimum to 30 cm nad poziomem gruntu. 

Szczeliny

Złe połączenie pionowej izolacji fundamentów prowadzi do przedostawania się wilgoci do środka. Podobnie jak brak izolacji na całym obrysie domu, tak tutaj, musimy zwracać uwagę, by nie dopuszczać do tworzenia szczelin między łączeniami izolacji. Masy KMB mogą w tym pomóc. 

Co jeśli izolacja fundamentów będzie źle wykonana?

Źle zaizolowane fundamenty będą skutkować do szeregu poważnych problemów z budynkiem.

  • wilgoć wewnątrz budynku

Wilgoć, która może przeniknąć przez nasze fundamenty do wnętrza budynku, będzie prowadziła do powstawania pleśni, grzybów i sprzyjała rozwojowi bakterii.

  • uszkodzenie struktury budynku

Woda przedostająca się do fundamentów w skutek naszych błędów, będzie sprzyjała korozji metalowych elementów konstrukcyjnych oraz degradację fundamentów Osłabi to naszą konstrukcję, będzie prowadzić do pęknięć, odkształceń, a nawet, w najbardziej skrajnych przypadkach, do zagrożenia stabilności budynku. 

  • pojawiająca się woda w piwnicy

Źle zaizolowane fundamenty będą skutkowały dostawaniem się wody do piwnic lub innych pomieszczeń poniżej gruntu. Poniższy przykład pokazuje skrajny przypadek, gdzie fundamenty zostały źle zaizolowane, a woda podczas opadów dostawała się do środka i stworzyła “źródło”, które napełniało piwnicę wodą opadową.

Jak uniknąć źle zaizolowanych fundamentów?

Najlepiej unikać błędów wymienionych wyżej. Najprościej jednak skorzystać z fachowej wiedzy ekipy Energetycznego Projektu, który buduje domy od a do z. Dzięki temu mamy pewność, że nasze fundamenty zostaną zaizolowane odpowiednio dobranymi materiałami, a samo samo zabezpieczenie będzie wykonane zgodnie ze sztuką.

Wyceń swój wymarzony dom

Imię i nazwisko(wymagane)
Preferowana godzina kontaktu(wymagane)
Działamy na razie tylko w Małopolsce, ale z czasem pewnie dojdą kolejne województwa 🙂
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

books, office, notepad

Rękojmia a gwarancja

Rękojmia a gwarancja. Czym są i jakie są różnicy. Poznaj szczegóły przepisów, które działają w przypadku inwestycji budowlanej, jaką jest budowa domu.

Read more >

Zaprawy klejowe do płytek

Gdy już mamy postawiony dom, wykonaną elektrykę i wodę, możemy zabrać się za wykończeniówkę. Poznaj zaprawy klejowe do płytek, ich rodzaje, zalety i wady.

Read more >
Scroll to Top