Fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa – co wybrać?

Fundament to coś, na czym opieramy swój dom. Co lepsze – fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa?

Spis treści

Fundament to coś, na czym opieramy swój dom. Co lepsze – fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa?

Ze słownika języka polskiego możemy dowiedzieć się, że fundament to «coś, co daje czemuś początek lub jest podstawą istnienia, trwania czegoś». Ta definicja dotyczy głównie sfery naszego życia, może związku, relacji. Ale z tej definicji możemy wyciągnąć także jedno, ważne słowo – podstawa. Fundament naszego domu to podstawa i jeden z najważniejszych, początkowych etapów budowy naszych czterech ścian. 

Jednym w pierwszych kroków przed wylaniem fundamentów jest zbadanie naszej ziemi, działki, na której stanie nasz dom. Unikamy w ten sposób pękanie ścian czy zawalenia się naszego budynku. Grunt może być nienośny, co oznacza, że trzeba go wzmocnić. 

Czym różnią się od siebie fundamenty tradycyjne od popularnej w ostatnim czasie płyty fundamentowej?

Fundamenty tradycyjne

Fundamenty tradycyjne są oparte na ławach i ścianach fundamentowych. Ławy to poziome belki o przekroju prostokąta, które są położone najgłębiej, powinny być posadowione poniżej poziomu przemarzania gruntu. Na ławach osadza się ściany fundamentowe, na których dopiero stawia się ściany naszego domu. 

Na dnie wykopu kładzie się warstwę podbudowy, zazwyczaj z piasku lub żwiru, aby zapewnić stabilne podłoże. Ławy fundamentowe są zbrojone stalą zbrojeniową, a beton, który się stosuje to najczęściej C20/25. Należy jednak pamiętać, że dobór zbrojenia, rozmiarów ław czy konkretnej mieszanki betonu zależy do naszych warunków gruntowych. 

Oprócz tradycyjnego, szalunkowego wylania naszych fundamentów, stosuje się także stawianie ścian fundamentowych za pomocą bloczków betonowych czy keramzytowych. Te pierwsze znacznie bardziej wchłaniają wodą kapilarnie, co oznacza, że te keramzytowe są odporniejsze na wilgoć. 

Fundamenty tradycyjne to sprawdzona metoda, która umożliwia stosunkowo łatwe naprawy i modyfikacje. Tradycyjny fundament, który dobrze ocieplimy i zaizolujemy może służyć nam przez wiele lat i nie pozwolić na uciekanie ciepła. Zabezpieczenie fundamentów tradycyjnych przed wodą jest bardzo ważne. Musi być ono wyjątkowo dobrze wykonane, aby nie pozwolić na dostawanie się wody czy wilgoci. Temat hydroizolacji naszego budynku poruszymy w następnych materiałach.

Tradycyjne fundamenty są wytrzymałe i mogą służyć długie lata. Stosując je przygotowujemy się na nieco niższe koszty w porównaniu do płyt fundamentowych. Ta technologia jest także prostsza i nie wymaga skomplikowanego sprzętu. Jest jednak nieco bardziej czasochłonna w wykonaniu.

Fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa

Płyta fundamentowa

Płyta fundamentowa to jednolita, płaska płyta betonowa pod całą powierzchnią budynku. Płyta ta rozkłada obciążenie równomiernie na większą powierzchnię gruntu, co czyni ją szczególnie użyteczną w przypadku gruntów o niskiej nośności.

Nie wymaga głębokich wykopów i długiego schnięcia. Płyta stała się popularna głównie przez swoją energooszczędność. Są najczęściej wykonywane w formie styropianowej XPS, który zapewnia ciągłość izolacji. Mamy pewność, że ciepło, które produkujemy w naszym domu, nie ucieka przez fundament. 

Płyta fundamentowa musi być wykonana niemal idealnie, a instalacje, które w niej zatapiamy – bezawaryjne. Naprawa płyty jest dosyć kosztowna. Płytę musimy zabezpieczyć przed wilgocią, mrozem i szkodnikami, tak, aby mogła służyć nam lata.

Podłoże pod płytę musi być wyrównane. Składa się ono z warstwy piasku lub żwiru zagęszczonego.  Następnie izoluje się to za pomocą metody deskowania wokół obwodu płyty lub stosuje się formę styropianową XPS. Jako zrobienie zazwyczaj stosuje się pręty 10 mm. 

Płyty fundamentowe stosuje się w budynkach energooszczędnych i pasywnych. Jest ona gwarancją odpowiedniej termoizolacji. Jest ona także tańsza – stosuje się w niej o wiele mniej materiału w porównaniu do fundamentów tradycyjnych. Wielką zaletą stosowania płyt fundamentowych jest czas jej wykonania. Zwykle cała inwestycja zamyka się w 14 dniach. Możemy także zastosować po wylaniu płyty ogrzewanie podłogowe lub wykonać je jeszcze w trakcie. Należy jednak pamiętać, że musi być to zadanie wykonane perfekcyjnie. 

Fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa

Fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa - Co wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, którą technologię wybrać. Wszystko zależy od naszego projektu domu, gruntu, na którym mamy zamiar postawić budynek oraz możliwości finansowych.

Dobrze zabezpieczone przed wilgocią fundamenty tradycyjne to pewność na lata. Są nieco bardziej czasochłonne i droższe, ale odwdzięczają się możliwością naprawy czy poprawy.

Płyty fundamentowe cieszą się popularnością ze względu na swoją wysoką termoizolację. Wykonuje się znacznie szybciej oraz przy użyciu mniejszej ilości materiałów, dzięki czemu nie nadszarpniemy naszego portfela. 

Należy jednak pamiętać, że podjęcie decyzji o tym czy postawić nasz dom na ławach czy płycie należy do projektanta. To on po zbadaniu gruntu i rozpoznaniu terenu musi stwierdzić, która technologia jest lepsza. Jeśli pojawi się sytuacja, że obie technologie mogą się sprawdzić – decyzja pozostaje w gestii inwestora. 

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

Zaprawy klejowe do płytek

Gdy już mamy postawiony dom, wykonaną elektrykę i wodę, możemy zabrać się za wykończeniówkę. Poznaj zaprawy klejowe do płytek, ich rodzaje, zalety i wady.

Read more >
Scroll to Top