Ściana nośna a ściana działowa – czym się różnią?

Warto znać podstawowe pojęcia budowlane tuż przed rozpoczęciem budowy naszych czterech ścian. Czym się różni ściana nośna a działowa?

Warto znać podstawowe pojęcia budowlane tuż przed rozpoczęciem budowy naszych czterech ścian. Czym się różni ściana nośna a działowa?

Budowa domu dla wielu z nas to najważniejsza inwestycja w życiu. Każdy krok, od projektu po wprowadzkę, wymaga staranności i precyzji. W trakcie budowy poznajemy wiele nowych pojęć, uczymy się pewnych technik i słownictwa. Ważne jednak jest to, by przed wbiciem pierwszej łopaty na naszej działce, poznać podstawowe pojęcia budowlane.

Jednym z nich jest różnica między ścianą nośną a działową. Choć obie pełnią istotne funkcje w naszym budynku, ich role są zupełnie inne.

Czym jest ściana nośna?

Ściana nośna zyskała swoją nazwę nie przypadkowo. Jest to element, który odpowiada za podtrzymywanie, “noszenie” na sobie ciężaru całej konstrukcji naszego domu. 

Zbudowane są zazwyczaj z solidnych materiałów, takich jak beton, cegła, kamień czy żelbet, aby mogły przenosić duże obciążenia. Umiejscowienie ścian nośnych jest kluczowe dla stabilności budynki i jest ściśle określone w projekcie. Zazwyczaj grubsze od ścian działowych są zaznaczone szerszą kreską na naszych planach.

Ingerencja w ścianę nośną, przebudowa czy nawet jej usunięcie wymaga konsultacji z inżynierem budowlanym i zazwyczaj bywa skomplikowanym procesem, ponieważ może to wpływać na konstrukcję naszego domu.

Czym jest ściana działowa?

Ściany działowe służą podziałowi naszej przestrzeni wewnątrz domu na pokoje. Rzadko się zdarza, by przenosiła ona obciążenia konstrukcyjne, choć bywa, szczególnie podczas remontu starszego budynku, że służy jako dodatkowy wspornik. 

Ściany te wykonywane są z lżejszych materiałów, takich jak pustaki, bloczki gipsowe czy płyty GK. Są one cieńsze niż ściany nośne.

Gdzie umieścimy nasze ściany działowe zależy od nas i naszego projektu domu. Gotowe projekty, które możecie znaleźć tutaj, mają zaznaczone umiejscowienie ścian. Możliwość ich przesunięcia zawsze istnieje, oczywiście, po wcześniej konsultacji z projektantem czy wykonawcą. Zmiany te są proste i mało kosztowne w porównaniu ze ścianami nośnymi. 

Ściany działowe bardziej przenoszą dźwięk i nawet uzupełnienie ich o wełnę czy styropian, może nie dać takich właściwości dźwiękoszczelnych co ściana nośna.

Ściana nośna

Różnice między ścianą nośną a działową

Ściany nośne i działowe pełnią różne funkcje w budynki i mają odmienne właściwości. Różnią się przede wszystkim:

  • grubością,
  • materiałem,
  • przenoszeniem dźwięku,
  • położeniem.

Należy także pamiętać, że ingerencja w ścianę nośną jest uznawana za przebudowę, a to wymaga stosownego pozwolenia, o które należy się starać w lokalnym urzędzie.

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

books, office, notepad

Rękojmia a gwarancja

Rękojmia a gwarancja. Czym są i jakie są różnicy. Poznaj szczegóły przepisów, które działają w przypadku inwestycji budowlanej, jaką jest budowa domu.

Read more >

Zaprawy klejowe do płytek

Gdy już mamy postawiony dom, wykonaną elektrykę i wodę, możemy zabrać się za wykończeniówkę. Poznaj zaprawy klejowe do płytek, ich rodzaje, zalety i wady.

Read more >
Scroll to Top