Ogrzewanie w nowym domu

Budujesz swój dom i nie wiesz, czym ogrzać swój dom? Poznaj możliwości i spraw, by ogrzewanie w nowym domu było efektywne i energooszczędne.

Budujesz swój dom i nie wiesz, czym ogrzać swój dom? Poznaj możliwości i spraw, by ogrzewanie w nowym domu było efektywne i energooszczędne. 

Wybór źródła ciepła, które sprawi, że w Twoim nowym domu będzie komfortowo, ale także nie pozwoli na szaleństwo rachunkowe, może sprawić spory ból głowy. Możliwości jest wiele, a nikt inny nie zna tego rynku jak Energetyczny Projekt, który zjadł zęby na termomodernizacji.

Przejdźmy więc przez rodzaje ogrzewania. Kocioł na pellet czy pompa ciepła? A może gaz? Zobaczmy plusy i minusy tych rozwiązań w nowym domu. 

Widzimy nowy dom, często widzimy też zewnętrzną stację pompy ciepła. To, że jest ona popularna, raczej nie podlega większej dyskusji. To, że ma wielu przeciwników – także. Pompa ciepła to jeden z najbardziej efektywnych systemów ogrzewania. Mogą dostarczyć nawet do czterech razy więcej energii cieplnej, niż zużywają energii elektrycznej. Oczywiście biorąc pod uwagę dobrze dobraną pompę ciepła. Dochodzi do tego, że sprzedawane są pompy np. 16 kiloWatowe bez względu na zapotrzebowanie, które wynosi np. 5 kiloWatów. Zbyt mała moc pompy spowoduje, że częściej będzie załączać się grzałka, która sprawia, że z ogrzewania z pompy ciepła przechodzimy na 3 lub nawet 4 razy droższe ogrzewanie elektryczne. Znów zbyt duża moc pompy spowoduje szybsze wyczerpanie się sprężarki, skracając żywotność takiego urządzenia.

Pompy ciepła idealnie współgrają z panelami fotowoltaicznymi, a i mogą być używane zarówno do ogrzewania jak i chłodzenia budynku. Dochodzi niestety efektywność zależna od temperatury zewnętrznej – przy bardzo niskich temperaturach (poniżej -25 stopni Celsjusza) efektywność może spadać, co może skłonić do zabezpieczenia się dodatkowym źródłem ciepła. Nie podlega wątpliwości, że pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie.

Alpha Innotec Heat Pomp

Grzejniki elektryczne, maty grzewcze, ogrzewanie podłogowe czy kotły elektryczne. To kilka rodzajów elektrycznego źródła ciepła, które możemy podpiąć pod całościowe ogrzewanie. Dużą popularnością cieszą się właśnie maty, które umiejscawiamy pod podłogą. Kotły elektryczne pozwalają na dokładne regulowanie zużycia energii, co stawia oszczędność na wysokim poziomie. Wygoda to także coś co należy docenić. Łatwość obsługi kotłów czy maty elektryczne sprawia, żę stają się popularnym wyborem. 

Ogrzewanie elektryczne, podobnie jak pompa ciepła, warto połączyć z instalacją fotowoltaiczną, która posiada magazyn energii. W ten sposób wykorzystamy swój własny prąd do ogrzewania domu, a nadwyżki możemy wykorzystać właśnie zimą, kiedy ogrzewanie jest nam najbardziej potrzebne.

a couple of white vases sit on a table ogrzewanie

Do tej pory uznawane za ekologiczne rozwiązanie. Jednak od momentu wprowadzenia dyrektywy, która zabrania montażu kotłów gazowych w nowych domach od 2028 roku możemy już tego tak nie postrzegać. Dlatego jeśli jesteśmy zwolennikami kotłów gazowych w naszym nowym domu – czas na decyzję.

Jeśli mamy przyłącz gazu do naszego domu, kocioł gazowym może okazać się najlepszym rozwiązaniem pod kątem finansowym jak i efektywnym. Ogrzewanie gazowe w nowym budynku, który zbudowany jest zgodnie ze standardami termoizolacyjnymi, sprawi, że nasz portfel nie ucierpi, a dom będzie posiadał odpowiednią temperaturę. Problemem może okazać się sam przyłącz, który w niektórych przypadkach może okazać się kosztowny. Sam kocioł nie jest jednak drogi (możemy kupić kocioł nawet za 3500 zł), podobnie jak sama naprawa ewentualnych usterek. Wygoda i komfort to dodatkowy plus tego rozwiązania. 

Budując dom raczej rzadko się zdarza, że wybór pada na kocioł na pellet. To błąd! Świetne rozwiązanie, które przy odpowiednim zakupie spełnia normy, certyfikaty, które są zgodne z warunkami ekologicznymi w naszym kraju. Pellet to produkt odnawialny, a spalanie go emituje mniej CO2 niż paliwa kopalne. Pellet jest zazwyczaj tańszy od gazu czy energii elektrycznej oraz nie wymaga skomplikowanego przyłączu, tak jak jest to w przypadku gazu. 

Obsługa kotła na pellet może być uciążliwa, jednak w nowoczesnej technologii, przy użyciu sterowników i automatyki, może być także praktycznie bezobsługowa. Potrzeba składowania wymusza także potrzebę wybudowania większej przestrzeni w kotłowni, co w mniejszych domach może spowodować ograniczenie tej przestrzeni bardziej użytkowej. Kotły na pellet są także trwałe i wymagają minimalnej konserwacji, co sprawia, że są inwestycją na lata. 

To technologia, która znajdzie swoich miłośników wśród tych, którzy mają swój własny las i swoje własne drzewo. Nawet jeśli takowego nie posiadamy – nic nie szkodzi. Kotły te cieszą się popularnością ze względu na swoją przystępną cenę w stosunku do perspektywy, ale także na tanie ogrzewanie, ponieważ drewno jest stosunkowo dostępne i niedrogie. Gazy, które wydzielają, są przyjazne dla środowiska. 

Kotły zgazowujące drewno są efektywne i wydajne w produkcji ciepła, jednak podobnie jak z pelletem – wymagają miejsca na składowanie paliwa. Jednak nie potrzebujemy dodatkowych przyłączy  – wystarczy nam odpowiednio przygotowany komin i kocioł. Kotły te wymagają regularnej konserwacji, w tym czyszczenia i usuwania popiołu. Wymagają także dobrze zaplanowanej wentylacji i systemu odprowadzania spalin, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność pracy.

Close-up of Pieces of Chopped Wood

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

books, office, notepad

Rękojmia a gwarancja

Rękojmia a gwarancja. Czym są i jakie są różnicy. Poznaj szczegóły przepisów, które działają w przypadku inwestycji budowlanej, jaką jest budowa domu.

Read more >

Zaprawy klejowe do płytek

Gdy już mamy postawiony dom, wykonaną elektrykę i wodę, możemy zabrać się za wykończeniówkę. Poznaj zaprawy klejowe do płytek, ich rodzaje, zalety i wady.

Read more >
Scroll to Top