Ściany akustyczne – jak zapewnić ciszę w domu?

Mieszkając w domu chcemy mieć zapewnioną ciszę i spokój, w szczególności w mieście. Skieruj swoją uwagę na ściany akustyczne.

Mieszkając w domu chcemy mieć zapewnioną ciszę i spokój, w szczególności w mieście. Skieruj swoją uwagę na ściany akustyczne.

W dobie rosnącego hałasu w naszych miastach i domach, poszukujemy rozwiązań, które pozwolą cieszyć się spokojem i ciszą we własnych czterech ścianach. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zredukowanie hałasu wewnętrznego i zewnętrznego są ściany akustyczne. 

Izolacyjność akustyczną mierzy się w decybelach. Dla ścian działowych między mieszkaniami przepisy określają, że musi być ona na poziomie 50 dB. Wewnątrz naszego mieszkania – 35 dB.

Czym są ściany akustyczne?

Ściany akustyczne to nic innego jak zwykłe ściany, zaprojektowane w taki sposób, by ich głównym celem była izolacja akustyczna naszych pomieszczeń wewnątrz domu. Budując takie ściany musimy zwracać uwagę na materiały, z których zostaną one wykonane. Muszą one być ciężkie i grube, by uniknąć wibracji z pobliskich ulic. 

Najlepszym budulcem mogą okazać się pełne cegły czy silikaty. Więcej o samych materiałach, z których możemy wykonać ściany zewnętrzne przeczytacie tutaj.

Izolacja ścian

Oprócz zastosowania konkretnego materiału na samą budowę ścian, aby cieszyć się dobrą izolacją dźwięków musimy zastosować także dodatkowe zabezpieczenie. 

Wełna mineralna

Jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych ze względu na swoje właściwości akustyczne. Wełna mineralna pochłania dźwięk, zmniejszając jego przenikanie przez ściany. Izoluje hałas, ale także tłumi wibracje. Na samej wełnie nie znajdziemy jednak oznaczenia w decybelach – znajdziemy za to tzw. współczynnik pochłaniania, czyli AW. Im większy współczynnik AW, tym lepszy efekt izolacyjny.  

Wełnę najlepiej zastosować wewnątrz naszej ściany zewnętrznej za pomocą stelaża przeznaczonego do montażu płyt karton gips lub stelaża drewnianego, który pozwala na włożenie wełny do środka. 

facade insulation, the façade of the, thermal insulation ściany akustyczne

Poliuretan

Tworzywo sztuczne, które najczęściej aplikowane jest w postaci piany PUR czy izolacji natryskowych. Łatwość aplikacji i wysoki poziom szczelności izolacji akustycznej i termicznej, przyciąga kolejnych amatorów ciszy i spokoju. 

Płyty GK

Stosowanie kilku warstw płyt gipsowo-kartonowych z odpowiednimi przekładkami akustycznymi może znacznie zwiększyć izolację dźwiękową ścian. W połączeniu z wełną może dać niesamowite efekty.

Person Cutting a Plasterboard with a Cutter

Styropian

Choć zwykły styropian nie chroni w wysokim stopniu przed hałasem, w połączeniu z innymi materiałami może zdać egzamin. Na rynku możemy także znaleźć styropian akustyczny, który dzięki swojemu składowi i ściskaniu przy długotrwałym obciążeniu, doskonale tłumi dźwięki.

Panele akustyczne

Kojarzone z profesjonalnym studiem nagraniowym, coraz częściej znajduje zastosowanie w naszych domach. Pianki te montuje się na ścianie za pomocą kleju, a jej izolacja akustyczna pozwala nam na spokojną noc, zwłaszcza w sypialni. Poprawiają także samą akustykę pomieszczenia. 

acoustics, acoustic foam, sound wave

Co najlepsze?

Ściany akustyczne są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą zapewnić sobie ciszę i spokój w domu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i technologii, możemy znacznie zredukować przenikanie dźwięku, co przekłada się na wyższy komfort życia. 

Najlepszym rozwiązaniem może być ściana trójwarstwowa, która złożona z silikatów i wełny mineralnej będzie doskonale izolować nas od hałasu z zewnątrz. 

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w głośnym mieście, czy w spokojnej okolicy, ściany akustyczne mogą znacząco poprawić jakość Twojego życia.

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

books, office, notepad

Rękojmia a gwarancja

Rękojmia a gwarancja. Czym są i jakie są różnicy. Poznaj szczegóły przepisów, które działają w przypadku inwestycji budowlanej, jaką jest budowa domu.

Read more >

Zaprawy klejowe do płytek

Gdy już mamy postawiony dom, wykonaną elektrykę i wodę, możemy zabrać się za wykończeniówkę. Poznaj zaprawy klejowe do płytek, ich rodzaje, zalety i wady.

Read more >
Scroll to Top