6 błędów przy budowie fundamentów i jak ich uniknąć

Budowa domu może wiązać się z większymi lub mniejszymi wpadkami. Oto 6 najczęstszych błędów przy budowie fundamentów oraz to, jak ich uniknąć.

Budowa domu może wiązać się z większymi lub mniejszymi wpadkami. Oto 6 najczęstszych błędów przy budowie fundamentów oraz to, jak ich uniknąć. 

Budowa fundamentów to jeden z pierwszych, a zarazem kluczowych etapów przy wznoszeniu naszego domu. Błędy popełnione na tym etapie mogą prowadzić do późniejszych problemów m.in. z pękaniem ścian, które mogą skutkować trudną i kosztowną naprawą. Dlatego warto sprawdzić, jakie błędy popełniane są najczęściej oraz spróbować, poprzez zapobieganie, ich uniknąć.

Nieprawidłowa analiza gruntu

Niewłaściwe badania naszej gleby lub całkowity ich brak może spowodować nieodpowiedni dobór fundamentów. Mimo, że taka analiza nie jest obowiązkowa, warto korzystać z usług fachowców, którzy zwłaszcza w trudnym terenie, dobiorą odpowiednią technologię. Przed rozpoczęciem budowy geotechnik sprawdzi właściwości gruntu, poziom wód gruntowych i pozwoli zapobiec ewentualnym błędom.

man in purple long sleeve shirt holding white plastic bottle budowie

Źle wykonane odwodnienie terenu

Skuteczny system odwodnienia jest kluczowy dla ochrony naszych fundamentów przed wilgocią. Może to prowadzić do zalewania fundamentów, które po czasie osłabi naszą konstrukcję. Właściwie wykonany drenaż odprowadzi wody opadowe i gruntowe z dala od fundamentów. W ten sposób unikniemy powstawania korozji czy pleśni, a nasze ewentualne piwnice, będą wolne od wilgoci.

drainage pipes, construction site, pipes

Niewłaściwe zbrojenie

Gotowy lub indywidualny projekt naszego domu ma wyznaczone rozmieszczenie i sposób połączenia zbrojenia naszych fundamentów. Źle zazbrojone ławy czy stopy mogą prowadzić do konsekwencji, które trudno później wykryć i naprawić. Ważne aby uzbroić fundamenty odpowiednią liczbą prętów o konkretnej średnicy fi.

Zła jakość betonu

Użycie betonu o niewłaściwej mieszance lub niskiej jakości, może powodować na późniejszym etapie jego kruszenie, pęknięcia, co równa się osłabieniu całej naszej konstrukcji. Zaleca się zamawianie betonu od sprawdzonych źródeł o odpowiedniej klasie – najlepszym betonem na fundamenty jest ten o klasie B20, który spełnia normy PN-EN 206:2014.

This picture shows the scene of a construction site. In the foreground a hand wearing work gloves is carrying a bucket. In the background a cement truck is visible. Cement is flowing from the truck into the bucket. budowie

Niedostateczna izolacja fundamentów

Brak odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej, czyli tak zwanej hydroizolacji, to jeden z częstszych błędów. Sam drenaż może nie wystarczyć, jeśli chcemy zapobiec powstawaniu wilgoci i przedostawaniu się wody do fundamentów. Warto zastosować papy z włókien poliestrowych lub włókna szklanego lub folie polietylenowe, które skutecznie zatrzymują wodę. 

Brak pielęgnacji świeżych fundamentów i zbyt szybkie obciążanie

Beton, który wylewamy do fundamentów, bardzo szybko się kurczy i traci swoją wilgoć, przez co mogą powstawać rysy, które znacznie ułatwią dostawanie się wody do naszych fundamentów. Warto dbać i polewać wodą przez co najmniej tydzień od wylania betonu, tak, aby wilgoć podczas jego wiązania, utrzymywała się na podobnym poziomie. Zbyt szybkie obciążenie do kolejnych etapów budowy może skutkować osłabieniem fundamentów. Warto dać czas na utwardzenie się betonu zgodnie z zaleceniami technologicznymi i przestrzegać harmonogramu budowy.

watering can, water jug, metallic

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

books, office, notepad

Rękojmia a gwarancja

Rękojmia a gwarancja. Czym są i jakie są różnicy. Poznaj szczegóły przepisów, które działają w przypadku inwestycji budowlanej, jaką jest budowa domu.

Read more >

Zaprawy klejowe do płytek

Gdy już mamy postawiony dom, wykonaną elektrykę i wodę, możemy zabrać się za wykończeniówkę. Poznaj zaprawy klejowe do płytek, ich rodzaje, zalety i wady.

Read more >
Scroll to Top