Strop a zbyt niska klasa wytrzymałości betonu

Budując nasz wymarzony dom chcemy, by wszystko poszło zgodnie z planem. Co jeśli zastosujemy zbyt niską klasę wytrzymałości betonu w naszym stropie?

Budując nasz wymarzony dom chcemy, by wszystko poszło zgodnie z planem. Co jeśli zastosujemy zbyt niską klasę wytrzymałości betonu w naszym stropie?

Każdy etap budowy naszego domu jest istotny. Niedopełnienie procedur budowlanych lub zaniedbanie poszczególnych prac, może prowadzić do poważnych konsekwencji. Nie bez powodu zatrudnia się inżynierów budowy oraz osoby, które znają się na swoim fachu. Budowa domu samemu może uwypuklić wiele błędów dopiero w przyszłości. 

Jeden z ważniejszych etapów podczas budowy naszego domu jest stworzenie stropu. Same rodzaje stropów betonowych opisaliśmy w innym naszym tekście. Ale co jeśli zastosujemy zbyt niską klasę wytrzymałości betonu podczas wylewania naszego stropu?

Klasy i rodzaje betonu

Klasę wytrzymałości betonu określa się tym, jak odporny jest on na ściskanie. Beton dzieli także na ciężar objętościowy.

  • Beton ciężki – posiada ciężar objętościowy od 2600 kg/m3;
  • Beton zwykły – od 2000 do 2600 kg/m3
  • Beton lekki – od 800 do 2000 kg/m3

Klasy betonu ciężkiego i zwykłego określa się poprzez dodanie liter C, CC lub LC, gdzie C określa beton zwykły, CC – ciężki,  natomiast LC – lekki. Po literze oznacza się minimalną wytrzymałość na ściskanie (MPa), a po ukośniku – maksymalną. 

Najczęściej spotykane klasy betonu:

  • Beton zwykły: C12/15, C25/30, C50/60;
  • Beton lekki: LC12/13, LC25/28, LC/50/55;
  • Beton ciężki: CC30/37, CC50/60.
Wszystkie klasy dostępne są pod tym linkiem
stropie strop

Co jeśli zastosujemy zbyt niską klasę wytrzymałości betonu w naszym stropie?

Gdy już wiemy na czym polegają klasy betonu, warto zastanowić się nad tym, co może się wydarzyć, jeśli dobierzemy nieodpowiednią do naszego stropu. Uogólniając – może prowadzić to do poważnych problemów konstrukcyjnych, zarówno krótkich jak i tych długoterminowych. 

Beton o niższej klasie wytrzymałości na ściskanie może nie być wystarczająco mocny, by unieść ciężar, na który strop będzie narażony. W efekcie może dojść do ugięć stropu, pęknięć, a najgorszym przypadku – nawet zawalenia. W trakcie pojawienia się takiego problemu pojawia się szansa wzmocnienia np. w postaci metalowych szyn opartych o ściany nośne, jednak zastosowanie odpowiedniej klasy betonu będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli zastosujemy beton o niższej klasie, może być on bardziej podatny na powstawanie pęknięć, zarówno przez obciążenie, ale także podczas skurczu podczas twardnienia. Same pęknięcia nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także mogą prowadzić do przedostawania się wilgoci, co przyspiesza korozję zastosowanego zbrojenia. 

Zbyt słaby beton jest także mniej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Chodzi tu przede wszystkim o miejsca, w których strop będzie narażony na wilgoć czy zmienne temperatury (garaże, piwnice). Prowadzi to do szybszej jego degradacji, kruszenia się i skrócenia jego żywotności.

Nie ryzykuj

Gdy budujemy dom samemu, często zaczynamy myśleć, na którym etapie budowy można zaoszczędzić. Przecież klasa betonu nie musi być taka wysoka, prawda? Nic bardziej mylnego. Dobór odpowiednich materiałów do budowy naszego domu, zwłaszcza do tak ważnych elementów konstrukcyjnych jak stropy, jest bardzo istotne. Pomoże w tym generalny wykonawca, który bierze na siebie całą odpowiedzialność za użyte materiały, a wiedza i doświadczenia nie pozwolą mu na popełnienie błędów.

Nie ryzykuj i zbuduj z nami swój wymarzony dom!

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

Energetyczny Projekt
Scroll to Top