Im większy dom, tym większe koszty. Zwłaszcza, gdy rozmawiamy o jego zbudowaniu. Sprawdźmy, jaki jest koszt budowy domu 200m2 w 2024 roku.
Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja, która zwraca się nam w postaci wymarzonych czterech kątów, miejsca, w którym możemy odpocząć po ciężkim dniu w pracy, komfortu oraz ciepła, które bije tuż po przekroczeniu progu. Jednak często koszt budowy domu przerasta niejednego z nas i sprawia, że marzenia odsuwamy w czasie. Decydując się na duży dom, musimy być przygotowani na wyższe koszty jego stworzenia.
Na każdy kosztorys budowy domu składa się wiele czynników, które sprawiają, że nie da się odpowiedzieć od razu, ile kosztuje budowa domu 200 m2. Sprawdźmy, co decyduje o ostatecznej cenie.
Czynniki wpływające na koszt budowy domu
Gdy decydujemy się na postawienie naszego wymarzonego domu samemu lub z generalnym wykonawcą, warto poznać czynniki, które sprawiają, że koszt rośnie lub maleje. A tych jest sporo.
Wielkość domu
Nie sposób nie zacząć od kluczowej kwestii, którą jest powierzchnia naszego budynku. Raczej nie jest to zaskoczeniem, że im większy dom planujemy wybudować, tym na większe koszty będziemy musieli się przygotować. Duży dom, taki jak ten o powierzchni 200m2, oferuje nam przestrzeń i komfort, ale niesie ze sobą dużą, pustą torbę, na sporą sumę pieniędzy. Plusy jednak mogą przysłonić te koszty, ponieważ dom 200m2 zapewnia miejsce dla całej rodziny oraz pozwala na komfortowe rozmieszczenie pomieszczeń. Możemy uwzględnić dodatkowe pokoje, takie jak gabinet, siłownia czy pokoje gościnne, ale także przeznaczyć je na drugą lub trzecią łazienkę czy spiżarnię. W przypadku domów o nieco mniejszej powierzchni użytkowej może się okazać się, że nie znajdziemy miejsca na tego typu projekty.
Większy metraż daje nam więc możliwość dowolnego podziału przestrzeni i dostosowania się jej do zmieniających potrzeb. Gdy nasza rodzina się powiększy, bez problemu będzie mogli zaaranżować pokój dla małego brzdąca.
Domy o większej powierzchni, zwłaszcza te dobrze zaprojektowane, będą miały wyższą wartość rynkową przy ewentualnej sprzedaży w przyszłości. Mimo, że nie ma to większego wpływu na koszt budowy, warto o tym wspomnieć dla tych, którzy dom traktują jako inwestycję na przyszłość.
To, jaki duży mamy dom, definiuje także jego wysokość i ilość kondygnacji. Stawiając dom z poddaszem użytkowym musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które obejmą schody oraz ocieplenie poddasza. Konstrukcja dachu skośnego np. z dwuspadowym dachem, dodaje metrów do jego ocieplenia. Budowa domu parterowego odejmuje nam ten koszt, ponieważ możemy postawić tylko na ocieplenie stropu.
Działka
Dom to nie tylko cztery ściany, ale także grunt, na którym powstaną jego fundamenty. A można śmiało stwierdzić, że grunt to podstawa (nie tylko budynku). Odpowiednia działka to klucz do naszego komfortu mieszkania w przyszłości. Wybierając miejsce, na którym ma stanąć nasz dom, musimy sprecyzować nasze potrzeby teraźniejsze, ale i te, które pojawią się za kilka-kilkanaście lat.
Koszt działki cóż – uzależniony jest od jej lokalizacji. Tereny w dużych miastach są bardzo atrakcyjne i rzadkie, zwłaszcza te, które są działkami budowlanymi. Stąd cena za ar w takich miejscach może sięgać nawet 100 000 – 150 000 zł. Wysokość kwoty uzależniona jest od uzbrojenia działki. Media dostępne na niej od razu do podłączenia podnoszą jej koszt. Podobnie jest z otaczającym terenem. W Krakowie, Warszawie lub Wrocławiu działka budowlana między wysokimi zabudowaniami może być mniej atrakcyjna.
Grunt, który znajdziemy pod budowę domu, może okazać się nieodpowiedni pod projekt, który mamy w głowie. W tym celu należy przeprowadzić analizę gruntów, która wskaże nam, jaki rodzaj fundamentów należy zastosować i poznamy sumaryczną cenę wykonania fundamentów na naszej działce.
Lokalizacja wyznacza cenę. I chodzi to również o otaczające środowisko, sąsiadów, ale także dojazd do naszych punktów docelowych. Stąd działki pod Krakowem, w okolicy Wieliczki, Niepołomic czy Olkusza są nieco tańsze, jednak nadal za działkę o powierzchni ok. 1200 m2 musimy zapłacić około od 240 000 zł. Decydując się na budowę domu 200 m2 musimy szukać dużej działki.
Jeśli zależy nam, by obniżyć koszty budowy, szukajmy miejsca, w którym działkę zakupimy w atrakcyjnej dla nas cenie. Zwróćmy uwagę na miejscowe zagospodarowanie terenu oraz punkty, które będą dla nas codziennymi miejscami odwiedzin, takie jak przedszkole, szkoła czy sklep spożywczy. Warto zerknąć także na domy na działkach, które proponuje Energetyczny Projekt. W ten sposób zaoszczędzisz czas na szukaniu działki oraz wkomponowaniu w nią idealnego domu. Tym wszystkim od początku zajmie się doświadczony, generalny wykonawca.
Gotowe a indywidualne projekty domu
Myśląc o budowie domu raczej każdy z nas ma już zamysł, jak będzie wyglądał. Dla jednych jest to piękny dworek, dla innych drewniany dom pod lasem, a jeszcze innym podoba się nowoczesny sznyt. W przypadków domów każdy ma inną wizję. Rynek zasypany jest gotowymi projektami domów, które wystarczy zaadoptować i możemy działać. Czas od momentu zakupu takiego projektu domu to duży plus, który przemawia za gotowymi rozwiązaniami, jednak coraz więcej osób decyduje się na nieco droższe rozwiązanie, jakim jest indywidualne podejście architekta.
Nie możemy zapominać, że nawet kupując gotowe projekty domów jednorodzinnych, możemy w nich „majstrować”, aranżować na swój sposób oraz decydować, czy kuchnia pozostanie w tym samym miejscu co na rzucie parteru. Im więcej takich poprawek, tym droższy będzie finalnie projekt.
Prosta bryła, z dwuspadowym dachem, bez unikalnego wykończenia elewacji obniży nam koszt projektu, a co za tym idzie – przybliżony koszt budowy domu. O tym, jakie są różnice, oraz czy gotowy projekt jest tańszą opcją, możecie przeczytać w innym naszym tekście.
Materiały budowlane i standard wykończenia
Ceny materiałów budowlanych mają duży wpływ na końcowy koszt naszego domu. Te są wciąż wysokie, co wynika z globalnych trendów gospodarczych i wzrostu cen energii. Produkty takie jak stal, beton czy drewno znacznie obciążą nasz budżet. Jednak chcąc nieco go „przykręcić” budujmy na materiałach średniej półki, a najlepiej, gdy oddamy to generalnemu wykonawcy, który skompletuje i zajmie się zamówieniami potrzebnych materiałów. Nie warto jednak oszczędzać – wiele błędów podczas budowy bierze się z chęci uszczuplenia kosztorysu, a tego nie chcę nikt.
Zatrzymując się przy materiałach budowlanych, warto napomknąć o wykończeniu wnętrz. To, na jaki stan się zdecydujemy, czy będzie to stan surowy zamknięty, stan surowy otwarty, stan deweloperski a może stan „pod klucz” ma oczywiście znaczenie przy końcowym rozliczeniu z wykonawcą. Pamiętajmy jednak, że decydując się na zakończenie współpracy jeszcze przed wykończeniem domu, będziemy musieli doliczyć koszty materiałów budowlanych, potrzebnych, by ten dom wykończyć. Wyższej jakości płytki, panele, nowoczesne instalacje, duże przydomowa elektrownia będzie znacząco zwiększać wydatki. Wyposażenie domu w aneks kuchenny, armaturę czy źródło ciepła podnosi cenę budowy wprost proporcjonalnie, do naszych zakupów. Doprowadzenie budynku, domu do stanu, który umożliwia nam wprowadzenie się z dnia na dzień kosztuje.
Budowa ścian nośnych i ścian działowych oraz materiały, z których je wykonamy, ma duży wpływ na nasz portfel. Analizując rynek, to beton kompozytowy oraz pustaki ceramiczne mogą okazać się najtańszym i najlepszym wyborem. Pytanie tylko, czy chcemy postawić na coś, co jest najtańsze, czy na coś, co jest najlepsze. Podobnie odnosi się to do wyboru stolarki okiennej oraz drzwiowej. Drzwi stalowe zamontowane jako drzwi zewnętrzne są mocne, trwałe i antywłamaniowe, co oznacza, że także są one drogie. Zamontowanie drzwi zewnętrznych z drewna to oznaka estetyki i wysokiej jakości, jednak nieco wyższej ceny w porównaniu do tych plastikowych. Aluminiowe mają natomiast świetną odporność na warunki atmosferyczne oraz nowoczesny wygląd. Drzwi stalowe są cenione ze względu na swoją wytrzymałość i bezpieczeństwo, ale także na dobrą izolację akustyczną i termoizolacyjną, ze względu na swoją „wkładkę”. Wybór okien i drzwi to kolejny punkt w naszym kosztorysie.
Planując budżet nie zapominajmy o podstawowych rzeczach takich jak montaż instalacji elektrycznej, kanalizacji czy wody. Każda z tych prac wymaga dodatkowego miejsca w naszym kosztorysie. Budując z generalnym wykonawcą, takim jak Energetyczny Projekt, mamy pewność, że tego typu pracę będą wykonane kompleksowo przez jedną firmę, a my zyskamy spokój i czas – w końcu nie będziemy musieli szukać każdego fachowca oddzielnie.
Koszt robocizny
Koszt wybudowania domu to koszt działki, materiałów, instalacji, ale także wynagrodzenie dla tych, którzy ten budynek stawiają. Wynagrodzenia dla ekip budowlanych wciąż rosną, szczególnie mając na uwadze specjalistów, których brakuje na rynku. Coraz rzadziej spotykamy się z doświadczonym i wykwalifikowanym fachowcem, a coraz częściej z nieokrzesanym pracownikiem, który jest w trakcie nauki swojego fachu.
Budując dom samemu, bierzemy także na siebie dobór odpowiednich firm oraz wykonawców konkretnych etapów domu. Sam fakt szukania i sprawdzania tych odpowiednich sprawia, że wielu z nas „machnie ręką” i weźmie tę firmę, która ma najtaniej lub najszybciej. Nie tędy droga.
Warto postawić na generalnego wykonawcę z kilku powodów. Po pierwsze – czas wykonania prac znacznie się skraca. Budowa domu jednorodzinnego może potrwać zaledwie kilka miesięcy, gdy postawienie na własną rękę z pomocą kilku ekip może trwać nawet kilka lat. Po drugie – gwarancja ceny. Gdy decydujemy się na wykonawcę generalnego, mamy pewność, że cena budowy domu 200m² nie ulegnie zmianie. Oczywiście warto sprawdzić, czy dana firma ma taki zapis w umowie. Zabezpiecza nas to przed podwyżkami materiałów oraz przed nieprzewidzianymi kosztami, które mogą się odnaleźć już w trakcie budowy.
Im wyższy stopień skomplikowania projektu budowlanego, tym wyższy koszt za pracę. Standard wykończenia domu, o którym już pisaliśmy, także ma znaczenie. Finalnie, średni koszt robocizny w Polsce oscyluje wokół 2500 zł do 5000 zł za m2. Koszt robocizny dla domu 200m² w stanie deweloperskim to od 3000 zł do 4 5000 zł. Ostateczna cena oczywiście zależy od projektu budowlanego, jednak szacuje się, że koszt pracy danej firmy to ok. 30% do 50% całej inwestycji.
Ile kosztuje budowa domu 200m2 w 2024 roku?
Budowa domu to jedno z największych wyzwań finansowych, które może spotkać każdego inwestora. Nawet jeśli posiadamy odpowiednią działkę i projekt, koszt budowy może okazać się sporym obciążeniem, zwłaszcza decydując się na dom o powierzchni użytkowej 200 m2. W 2024 roku ceny za metr kwadratowy wciąż rosną, a całkowity koszt budowy może osiągać zawrotne kwoty. Często mówi się, że „dom to inwestycja na całe życie”, ale to również „inwestycja na całe życie, którą należy dokładnie zaplanować.
Szacunkowe koszty budowy domu w Polsce w 2024 roku, w zależności od technologii, materiałów, ale także regionu, oscylując między 6000 a 8000 zł za metr kwadratowy domu. Decydując się na dom o powierzchni użytkowej 200m2 , średni koszt budowy może wynieść od 1 200 000 zł do 1 600 000 zł. Ostateczna cena budowy domu 200m² w Polsce uzależniona jest od wielu czynników, w tym właśnie jakości wykończenia, materiałów oraz instalacji. Decydująca może być także technika budowy domu oraz rodzaj – tradycyjny czy nowoczesny. Średni koszt budowy domu o prostej bryle, z dachem dwuspadowym, bez wykuszy czy dużych balkonów będzie znacznie niższy. Doprowadzenie budowy domu do stanu deweloperskiego pozwala na obniżenie kosztów budowy domu od nawet 20-30%. Stan surowy otwarty domu 200 m2 zmniejsza cenę jeszcze bardziej. Nie zapominajmy jednak, że wykończenie domu także kosztuje, zwłaszcza, gdy powierzchnia użytkowa budynku jest tak duża.
Przed rozpoczęciem inwestycji, przeprowadźmy analizę kosztów budowy domu. Możemy to zrobić wraz z generalnym wykonawcą. Sprawuje on piecze nad poszczególnymi etapami budowy domu, dobiera fachowców, odpowiada za wszelkie formalności, pilnuję harmonogramu prac oraz przeprowadza wszystkie niezbędne prace takie jak np. ocieplenie ścian zewnętrznych, budowę komina dymowego czy dachu dwuspadowego. Nie musimy sprowadzać zewnętrznych wykonawców na każdy etap, nie martwimy się gwarancją rozproszoną oraz mamy pewność co do ustalonych kwot, mimo, że ceny materiałów budowlanych rosną z dnia na dzień.