Jaki projekt domu jest najtańszy w budowie?

Mówi się, że jeśli chcemy dobrze, to nie może być tanio. Jaki projekt domu jest najtańszy w budowie, by spełniał nasze potrzeby i wymagania?

Mówi się, że jeśli chcemy dobrze, to nie może być tanio. Jaki projekt domu jest najtańszy w budowie, by spełniał nasze potrzeby i wymagania?

Budowa domu to wyzwanie dla niejednego z nas. Od czego zacząć? Gdzie się wybudować? Duży czy mały dom? Z tarasem, a może ogródkiem? Na tak wiele pytań nie da odpowiedzieć się od razu, jednym tchem, ponieważ to, jakim nasz dom będzie, w dużej mierze zależy od naszego budżetu. 

Najtańszy projekt domu do budowy wcale nie musi oznaczać, że nasz dom będzie pozbawiony wygód i zabraknie w nich tego, o czym zawsze marzyliśmy. Dobrze opracowany dokument pozwoli przelać nasze potrzeby na papier, tak, aby z niczego nie rezygnować. Jednak najtańszy projekt domu jednorodzinnego będzie cechował się prostą konstrukcją, ograniczoną powierzchnią oraz minimalistycznym designem, bez przesytu i widocznego “bogactwa”.

Jaki projekt domu wybrać, żeby było tanio?

Najtańsze projekty domów jednorodzinnych będą cechowały się kilkoma aspektami, które przyczyniają się do obniżenia kosztów budowy. 

Jeśli chcemy, by nasz dom był tani w budowie, musimy pogodzić się z małym metrażem. Domy o powierzchni użytkowej od 50 do 100 m2 są tańsza zarówno w samej budowie, ale także w wykończeniu. Zależność jest prosta – im mniejsza powierzchnia – tym mniej materiałów budowlanych potrzebujemy, tym krótszy czas realizacji, co będzie oznaczało mniejsze koszty dla wykonawcy, ale finalnie oznacza to także mniejsze koszty wykończenia oraz późniejszego utrzymania budynku. Mowa tutaj oczywiście o ogrzewaniu czy prądzie. 

Najtańszy projekt domu parterowego, ale nie tylko, cechuje się także prostą bryłą. Plan na którym widnieje dom w kształcie prostokąta czy kwadratu, bez dodatkowych wykuszy, balkonów czy tarasów będzie odpowiednim wyborem. Prosta bryła minimalizuje ilość zewnętrznych ścian oraz dachu (o czym za chwilę), co znacząco obniża koszty materiałów i pracy. Prosta bryła ułatwia także izolację cieplną domu, montaż okien czy drzwi, co przekłada się na mniejsze wynagrodzenie dla generalnego wykonawcy.

Jeśli postawimy na nieskomplikowany układ naszych ścian zewnętrznych, przełoży się to także na układ dachu. A to właśnie dach dwuspadowy będzie jednym z elementów, jakim zdefiniujemy tani w budowie dom projekt 2024. Ma prostszą konstrukcję, która wymaga mniej materiałów więźby dachowej, ale i jest łatwiejszy w montaży. Taki dach sprzyja także łatwiejszemu zagospodarowaniu poddasza. Tani projekt domu z poddaszem użytkowym to idealne rozwiązanie dla rodzin, które potrzebują większej przestrzeni, ale jednocześnie chcą ograniczyć wydatki. To właśnie poddasze daje możliwość dodatkowych pomieszczeń, bez budowy pełnej kondygnacji. Alternatywnie, jeśli jednak nie potrzebujemy poddasza, a zależy nam na miejscu, w którym będziemy mogli parkować swój samochód, tani projekt domu parterowego z garażem będzie wtedy dla nas odpowiedni. 

Gdy chcemy tani w budowie dom projekt musi zawierać także prosty fundament. Nawiązując do bryły, prosta jej forma pozwala na zastosowanie tradycyjnych i stosunkowo tanich fundamentów. Jeśli warunki gruntowe na to pozwalają, może zastosować fundament płytowy, który bywa tańszy. 

man in black jacket sitting at the table Jaki projekt domu jest najtańszy w budowie

A może dom energooszczędny?

Coraz większą popularność zyskują domy energooszczędne. Dzięki odpowiedniej izolacji i nowoczesnym technologiom, takim jak rekuperacja czy pompy ciepła, takie projekty pozwalają na znaczne oszczędności w naszym domu w przyszłości. 

Jeśli chcemy wybrać najtańszy projekt domu energooszczędnego, który będzie charakteryzował się zwartą bryłą, minimalizującą straty ciepła, ale także prostą konstrukcją dachu, musimy liczyć się z tym, że nawet najtańszy projekt takiego domu będzie droższy na starcie od zwykłego domu jednorodzinnego. Finalnie – koszty szybko się zwrócą, jednak wkład początkowy może przerazić niejednego z nas.

Który projekt domu jest najtańszy?

Najtańsze domy w budowie 2024 roku to głównie te, które stawiają na minimalizm i oszczędność. Patrząc na możliwości, jakie daje nam wybór materiałów, możemy śmiało postawić dom do 100 m2, który nie będzie kosztował milionów złotych. To, jaki projekt domu jest najtańszy, zależy w dużej mierze od nas samych. Gotowe dokumenty możemy kupić już od 1500 zł, nieco droższe sięgają nawet 15 000 zł. Stawiając jednak na indywidualny rysunek, musimy się zmierzyć ze zdecydowanie wyższym kosztem samego projektu – co oczywiście nie musi przekładać się na koszt finalny samej budowy. 

Zasada jednak jest prosta – małe domy, najtańsze projekty, ale i niski koszt samej budowy. Nie ma co się oszukiwać, że to nie metraż definiuje końcowy koszt naszego wymarzonego domu. Wybierając tani dom do budowy projekt musi składać się z prostej bryły, dachu dwuspadowego, niewielkiego metrażu oraz standardowych materiałów. Koszt budowy może się wahać, w zależności od regionu, ale także wykonawcy. Dlatego warto skorzystać z pomocy Energetycznego Projektu, który przeanalizuje Twoje potrzeby i sprawi, że marzenia o wyjątkowym domu nie legną przez niewysoki budżet. 

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

Energetyczny Projekt
Scroll to Top