Ile trwa budowa domu?

Moment wprowadzenia się do własnego domu to jedna z najszczęśliwszych chwil w życiu. Sprawdź, ile trwa budowa domu i kiedy możesz urządzać swoje cztery kąty.

Moment wprowadzenia się do własnego domu to jedna z najszczęśliwszych chwil w życiu. Sprawdź, ile trwa budowa domu i kiedy możesz urządzać swoje cztery kąty.

Budowa własnego domu to jedno z największych życiowych przedsięwzięć, które można porównać do wielkiej podróży. Na początku jest marzenie o własnym kącie, miejscu, gdzie każdy detal będzie dopasowany do naszych potrzeb. Następnie pojawia się ekscytacja związana z wyborem projektu i pierwszymi decyzjami dotyczącymi materiałów. Jednak zanim dotrzemy do mety i będziemy mogli rozkoszować się widokiem ukończonego domu, musimy przejść przez długą i często wymagającą drogę. To jak wspinaczka na wysoką górę – wymaga przygotowania, cierpliwości i determinacji, ale satysfakcja z osiągnięcia celu wynagradza wszelkie trudy.

Czas realizacji budowy zależy od wielu czynników: wybranej technologii, warunków atmosferycznych, dostępności ekip budowlanych oraz stopnia skomplikowania projektu. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie „ile trwa budowa domu?”, ale można wyróżnić poszczególne etapy i oszacować orientacyjny czas ich trwania. Zwłaszcza, gdy decydujemy się na generalnego wykonawcę – wtedy oś czasu naszej budowy jest bardziej uściślona i mniej narażona na opóźnienia.

Co wpływa na czas budowy domu?

To, ile trwa budowa domu jednorodzinnego, zależy od wielu czynników, które niekoniecznie są związane z samą ekipą budowlaną.

Wybór projektu domu i działki budowlanej

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy musimy zwrócić uwagę na odpowiedni wybór działki budowlanej. To kilka istotnych aspektów, które mogą pomóc i przyspieszyć rozpoczęcie prac budowlanych. Dobrze dobrany grunt wpływa także na komfort życia i przyszłe koszty eksploatacji budynku. Wybierając działkę zwróćmy uwagę na:

  • lokalizację – dogodna lokalizacja to podstawa. Dogodna musi być dla nas, a więc musi spełniać nasze wymagania. Dla jednych jest to bliski dostęp do komunikacji miejskiej, dla innych do szkół czy sklepów, a niektórzy cenią sobie spokój i ciszę z dala od miejskiego zgiełku;

  • wielkość i kształt działki – wymiary działki powinny być zgodne z naszym potencjalnym projektem lub wyobrażeniem naszego wymarzonego domu. Warto jednak trzymać się podstawowej zasady o kształcie działki – te nieregularne mogą być znacznie trudniejsze do zagospodarowania;

  • uzbrojenie terenu – upewnijmy się, że działka jest uzbrojona w podstawowe media lub przede wszystkim prąd. Brak mediów będzie wiązać się nie tylko z dodatkowymi kosztami ich przyłącza, ale także z potrzebnym dodatkowym czasem;

  • plan zagospodarowania przestrzennego – upewnijmy się, że działka jest przeznaczona pod zabudowę, ale zwróćmy uwagę też na jej okolicę. Na danym terenie znajdziemy obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który może nakładać ograniczenia dotyczące wysokości budynku, jego formy czy przeznaczenia terenu;

  • warunki gruntowe – warto także sprawdzić rodzaj gleby i warunki hydrologiczne, ponieważ ma to wpływ na wybór fundamentów i koszty związane z pracami ziemnymi. Analiza działki nie kosztuje dużo, a może sporo zmienić.

Wspomnieliśmy także o doborze projektu do działki – to także ważna kwestia, która ma wpływ na to, ile trwa budowa domu. Wybierając projekt musimy skupić się przede wszystkim na naszych wymaganiach nie tylko co do jego wyglądu, ale także rozkładu i wielkości pomieszczeń, rozwiązań czy materiałów.

To co ma wpływ na czas budowy domu pod kątem projektowania to:

  • złożoność projektu – im bardziej skomplikowany projekt, tym więcej czasu będzie wymagać jego realizacja. Prace nad wieloma kondygnacjami, różnorodnymi dachami czy niestandardowymi rozwiązaniami z pewnością wydłużą czas budowy domu;

  • rodzaj konstrukcji i materiałów – domy z tradycyjnej cegły mogą wymagać więcej czasu niż postawienie ścian nośnych w konstrukcji szkieletowej. Podobnie – domy z płaskim dachem mogą wymagać specjalistycznych materiałów i technologii, podobnie jak budowa domu energooszczędnego;

  • podpiwniczenie – piwnica w naszym domu wymaga dodatkowych wykopów i wzmocnienia fundamentów;

  • dostosowanie projektu do działki – wracamy do poprzedniego punktu o działkach: gdy działka ma nietypowy kształt, wymaga nietypowego projektu, który wymaga – uwaga – więcej czasu;

  • gotowe projekty vs. indywidualne – gotowe rozwiązania są zazwyczaj prostsze do realizacji, ale także wymagają mniej poprawek i zmian. Indywidualne zamówienia są dostosowane wprost do naszych potrzeb, ale architekt musi poświęcić dodatkowy czas, by je dla nas przygotować;

Formalności i dokumentacja

Budowa domu nie zaczyna się od wbicia pierwszej łopaty, lecz od szeregu formalności i przygotowania odpowiedniej dokumentacji, która często przytłacza niewtajemniczonych inwestorów. Ten etap może trwać od kilku tygodniu do nawet kilkunastu miesięcy, jeśli składając dokumenty samemu, popełniamy błędy, które trzeba poprawić.

Do samych formalności możemy zaliczyć już zakup działki i projektu domu, następnie musimy poczekać na uzyskanie warunków zabudowy i MPZP. Potrzebne oświadczenia, opinie, pozwolenia, zawiadomienia. Dokumentacji jest sporo, a między czasie możemy trafić na wniesienie sprzeciwu.

By skrócić czas budowy domu o ten niewygodny punkt, warto pomyśleć o budowie z generalnym wykonawcą, który wykona za nas większość formalności i zdobędzie potrzebne pozwolenia. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo czasu, a jednocześnie zadbamy o swoje zdrowie psychiczne.

Wybierając budynek o mniejszej powierzchni, np. dom do 70 m2, możliwa jest budowa na zgłoszenie, która nie wymaga aż tylu formalności i decyzji urzędowych.

Warunki atmosferyczne

Na czas budowy domu mają oczywiście wpływ warunki atmosferyczne, zwłaszcza na początkowej fazie budowy. Różne warunki pogodowe mogą utrudniać lub opóźniać poszczególne etapy. Zbyt niskie temperatury mogą spowolnić lub uniemożliwić prace, takie jak betonowanie tynkowanie czy malowanie. Zbyt wysokie mogą powodować szybkie parowanie wody z betonu lub zaprawy, co może prowadzić do ich osłabienia.

Deszcz, śnieg czy inne opady mogą opóźniać i utrudniać prace na otwartym terenie, zwłaszcza na początku, gdy mamy zamiar rozpocząć wykopy czy wylewać fundamenty. Wiatr może przeszkodzić nam z w montażu elementów dachowych, konstrukcyjnych czy innych dużych elementów.

Wysoka wilgotność mogą utrudniać procesy związane z wiązaniem materiałów budowlanych, takich jak cement czy tynki. Zimą oczywiście w wielu regionach budowa domu jest utrudniona ze względu na niskie temperatury i śnieg. Wiosną i jesienią mogą występować deszcze, które mogą wstrzymywać prace budowlane.

Rodzaj technologii budowy

Sam wybór technologii budowy naszego domu także ma spore znaczenie w kontekście czasu realizacji inwestycji. Technologia tradycyjna, wciąż dominująca w Polsce, charakteryzuje się nie tylko sporą popularnością, ale także dłuższym procesem budowy, głównie ze względu na konieczność zachowania przerw – na schnięcie zaprawy lub betonu.

Alternatywą są nowoczesne technologie, które pozwalają znacząco skrócić czas budowy domu. Domy szkieletowe, zwane kanadyjskimi, dzięki prefabrykowanym elementom drewnianym, mogą być wzniesione w ciągu kilku miesięcy. Domy modułowe, które stają się coraz popularniejsze, można postawić jeszcze szybciej, bo w zaledwie kilka tygodnie. Wybór oczywiście zależy od nas samych, od budżetu, którym dysponujemy, ale także od tego, jak szybko potrzebujemy się wprowadzić. Często bywa potrzeba budowy domu znacznie szybciej ze względu na nakładające się zobowiązania finansowe związane z aktualnym czynszem za mieszkanie a budującym się domem. Pamiętajmy jednak, że budowa to nie wyścig i warto mocno zastanowić się nad samym rodzajem metody budowy domu, by finalnie nie żałować swojej decyzji.

ile trwa budowa domu co wpływa na czas budowy domu

Etapy budowy domu

Aby poznać czas budowy domu jednorodzinnego, warto rozdzielić poszczególne etapy. Każdy z nich ma swoje potrzeby, które wymagają mniej lub więcej czasu na wykonanie. Zrozumienie tych etapów pozwala na lepsze planowanie całej inwestycji ale i przewidywanie terminu wprowadzenia się do nowego domu. Budowa domu jednorodzinnego to nie popularna gra „The Sims”, która pozwala na stworzenie czterech ścian w kilka minut. Każdy stan potrzebuje konkretnej pracy, z zachowaniem kolejności i ważnych aspektów bezpieczeństwa, które ma wpływ nie tylko na samą budową, ale także na późniejsze użytkowanie naszego wymarzonego domu.

Stan zero (etap zerowy)

Pierwszym krokiem, tuż po pozyskaniu działki, projektu oraz wszelki pozwoleń do startu naszej budowy, jest oczywiście przygotowanie terenu pod inwestycję, jak wytyczenie budynku przez geodetę. Na tym etapie realizowane są roboty ziemne, takie jak wyrównanie terenu i przygotowanie podłoża pod fundamenty. Jeśli grunt wymaga wzmocnienie lub wyrównania czy podciągnięcia poziomu, mogą być konieczne dodatkowe prace, jak wykopy i użycie materiałów, które stabilizują nasz grunt. Na tym etapie warto postawić na wykonanie przyłączy, takich jak gaz, woda czy prąd i kanalizacja. Następnie wylewane są fundamenty, które stanową podstawę konstrukcji domu. O tym, który wariant jest lepszy – fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa – możecie przeczytać w innym naszym tekście. Czas budowy domu jednorodzinnego będzie rzecz jasna uzależniony od wybrania konkretnego rodzaju. Kolejnym krokiem jest izolacja fundamentów przed wilgocią oraz ich zasypanie. Na koniec tej fazy wykonuje się płytę betonową podłogi.

Stan zerowy przebiega zazwyczaj sprawnie i bez większych niespodzianek. Można założyć, że ten etap budowy, od pierwszego wbicia łopaty w nasz grunt, trwa od 2 do 4 tygodni, w zależności od nakładu prac i zastosowanego sprzętu. Taki czas warto zaplanować w harmonogramie prac. Zawsze jednak lepiej założyć dłuższy czas wykonania i miło się zaskoczyć.

  • przygotowanie terenu – 2-4 dni

  • wytyczenie ramy fundamentowej oraz deskowanie – 2-4 dni

  • wylewanie ław fundamentowych – 3-5 dni (plus 7-14 dni na związanie betonu)

  • murowanie ścian fundamentowych – 4-7 dni

  • hydroizolacja fundamentów – 1-3 dni

  • zasypywanie fundamentów i wykonanie płyty betonowej podłogi – 4-6 dni

Stan surowy otwarty

Po zakończeniu prac związanych z fundamentami, zaczyna się budowa samej konstrukcji naszego budynku. Podczas tego etapu wznoszone są ściany nośne (zarówno ściany zewnętrzne nośne jak i wewnętrzne nośne), stropy oraz wykonywane są schody wewnętrzne betonowe i konstrukcja dachu, czyli więźba dachowa. Na tym etapie budowany jest także komin i ściany kolankowe. Nazwa stanu surowego otwartego wzięła się z tego, że budynek ma już zarys, jednak nie jest zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi – nie znajdziemy jeszcze okien czy drzwi, a więc cała forma jest „otwarta”.

Bywa także, że już na etapie stanu surowego otwartego budowane są ściany działowe, jednak w większości przypadków prace te są zarezerwowane na dalsze fazy budowy – gdy zimno, które nie przedostaje się do środka, pozwala na komfortową pracę wykonawców.

Na to, ile trwa budowa domu na ten etapie wpływa właśnie wybór technologii budowy. Technologia tradycyjna jest najbardziej pożądana, jednak wymaga nieco więcej czasu od szkieletowej czy modułowej. Pamiętajmy, że do czasu wykonania stropów czy schodów musimy doliczyć także czas poświęcony na wykonanie deskowania oraz zbrojenia.

Standardowo doprowadzenie budowy do stanu surowego otwartego trwa od 3 do 6 miesięcy, w zależności od skomplikowania projektu, jego wielkości i dostępności ekip budowlanych. W momencie, gdy decydujemy się na generalnego wykonawcę, takiego jak Energetyczny Projekt, nie musimy martwić się o ten ostatni punkt, co znacznie przyspiesza naszą budowę.

  • wznoszenie ścian zewnętrznych – 2-5 tygodni

  • wykonanie stropów, schodów betonowych – 1-3 tygodnie

  • budowa komina – ok. 1 tydzień

  • budowa ścian kolankowych – ok. 1 tydzień

  • montaż więźby dachowej – 1-3 tygodnie

Stan surowy zamknięty

Gdy nasza budowa przynosi już zadowalające efekty w postaci formy budynku, nadszedł czas na zamknięcie. Oznacza to, że wstawiane są już okna i drzwi zewnętrzne oraz montowane są inne elementy, jak np. bramy garażowe. Zabezpieczamy w ten sposób nasz dom przed wpływem warunków atmosferycznych i umożliwia rozpoczęcie prac wewnątrz budynku. Na tym etapie wykonujemy także ocieplenie elewacji oraz dachu.

Jak wspominaliśmy, często dopiero podczas stanu surowego zamkniętego wykonywane są ścianki działowe, ale także możemy przykryć naszą konstrukcję dachową poszyciem wyznaczonym w projekcie – najpopularniejszym rozwiązaniem są oczywiście dachówki oraz blacha.

Stan surowy zamknięty przygotowuje naszą budowę pod kolejne inwestycje wykończeniowe oraz daje pewność, że budynek jest bezpieczny i chroniony. Po nim możemy przystąpić do dalszych prac, takich jak instalacje czy zagospodarowanie terenu wokół budynku i wykończenie. Do harmonogramu budowy domu należy więc doliczyć ok. 3-6 tygodni na ten etap.

  • montaż okien i drzwi – 1-2 tygodnie

  • montaż bram garażowych (oczywiście, jeśli występują) – 1-2 dni

  • pokrycie dachu wraz z potrzebną obróbką dekarską – 2-3 tygodnie

  • ocieplenie dachu – 1-2 tygodnie

  • ocieplenie elewacji – 2-4 tygodnie

Prace wykończeniowe

Doczekaliśmy się jednego z najprzyjemniejszych etapów budowy – to tutaj nasz dom nabiera ostatecznego wyglądu i funkcjonalności. Jednak zanim wybierzemy kolor ścian i aneks kuchenny, pamiętajmy, że to także czas na wykonanie nieco „brudniejszej” pracy.

Instalacje wewnętrzne

W pierwszej kolejności wykonuje się wszelkie instalacje, które zapewnią nam funkcjonalność domu. Należy uwzględnić w harmonogramie prac budowlanych instalacje elektryczne, czyli okablowanie, gniazdka, włączniki i oświetlenie, instalacje wodno-kanalizacyjne, a więc doprowadzenie wody do kuchni, łazienek oraz odpływów, instalacje gazowe, jeśli występują, instalacje grzewcze oraz wentylację.

Wykończeniówka

Wykończenie domu przynosi nam także tynkowanie ścian i sufitów, dzięki czemu nasz domy zyskuje równą powierzchnie. Przygotowane możemy malować oraz ułożyć podłogę – tutaj do dyspozycji zazwyczaj mamy panele, deski drewniane i płytki. Pamiętajmy także o wykończeniu samej łazienki lub łazienek – montaż płytek, armatury oraz podłączenie instalacji także pochłania sporo czasu.

Montaż elementów wyposażenia

Nadajmy więc ostateczny wygląd naszego domu poprzez montaż stałych elementów wyposażenia – meble, drzwi wewnętrzne, meble kuchenne, montaż armatury sanitarnej i AGD oraz montaż innych elementów dekoracyjnych np. oświetlenie, dekoracyjne listwy czy rolety i zasłony.

Etap wykończeniowy może trwać od 7 do 12 tygodni, a czas realizacji zależy głównie od skali projektu, jakości wykończenia i dostępności materiałów. Im droższe i bardziej niestandardowe materiały, tym czas realizacji może się wydłużyć, szczególnie jeśli konieczne będzie czekanie na dostawę lub montaż. Warto także zaznaczyć, że wiele tych prac można wykonywać jednocześnie, zwłaszcza, gdy budujemy się z generalnym wykonawcą.

  • instalacje wewnętrzne – 3-6 tygodni

  • wykończeniówka – 3-8 tygodni

  • montaż elementów wyposażenia – 2-4 tygodnie

Ile trwa budowa domu?

Czas budowy domu, jak już wiemy, zależy od wielu czynników, takich jak wielkość domu, wybór technologii, dostępność materiałów oraz ekipy budowlanej. Podzieliliśmy jednak to zagadnienie na poszczególne etapy, by lepiej poznać czas, jaki jest nam potrzebny do wprowadzenia się do naszego wymarzonego domu.

  1. Stan zerowy: To czas, kiedy przygotowujemy teren, robimy wykopy i stawiamy fundamenty. Zajmuje to zazwyczaj od 2 do 4 tygodni.

  2. Stan surowy otwarty: W tym etapie budujemy ściany, stropy, więźbę dachową, komin i ściany kolankowe. Cały ten proces trwa od 3 do 6 miesięcy, czyli około 12-24 tygodnie, w zależności od skomplikowania projektu i technologii.

  3. Stan surowy zamknięty: Kiedy mamy już zamknięty budynek (okna, drzwi, dach), możemy przejść do kolejnych prac. Doprowadzenie do stanu surowego zamkniętego trwa zazwyczaj od 3 do 6 tygodni.

  4. Prace wykończeniowe: Na końcu wykonujemy instalacje (elektryczne, wodno-kanalizacyjne, grzewcze), tynkujemy, malujemy, układamy podłogi i montujemy drzwi, meble kuchenne oraz inne elementy wyposażenia. To czas, który trwa od 7 do 12 tygodni.

Budowa domu jednorodzinnego może więc potrwać od ok. roku aż do nawet 20 miesięcy. Uzależnione będzie to od wielu czynników, które opisaliśmy w naszym materiale. Warto jednak wspomnieć, że decyzja o budowie wraz z Energetycznym Projektem, to decyzja o budowie domu, która trwa średnio ok. 8 miesięcy. Jest to znacznie szybsze rozwiązanie od np. metody gospodarczej, w której musimy sami kontrolować wszystkie etapy, zadbać o formalności, ale także poszukiwać odpowiednych ekip budowlanych, które wykonają za nas poszczególne fazy.

Energetyczny Projekt to gwarancja niezmienności ceny, przygotowanie całej dokumentacji i jeden wykonawca, który ponosi odpowiedzialność do 60 miesięcy.

ile trwa budowa domu harmonogram robót budowlanych

FAQ

Jak długo trwa budowa domu szkieletowego?

W zależności od projektu i warunków, czas budowy domu szkieletowego może wynieść od 6 do 12 miesięcy.

Jaki jest całkowity czas budowy domu modułowego?

W przypadku budowy domów modułowych całość procesu budowy trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy.

Jakie formalności są wymagane przed rozpoczęciem prac budowlanych?

Oto najważniejsze formalności przed rozpoczęciem budowy domu:

  1. Zakup działki – upewnij się, że ma odpowiedni status prawny i dostęp do mediów.

  2. Wybór projektu budowlanego – gotowy projekt lub indywidualny.

  3. Pozwolenie na budowę / zgłoszenie budowy – zależnie od rodzaju projektu.

  4. Kierownik budowy – zatrudnij osobę odpowiedzialną za nadzór, czyli kierownika budowy.

  5. Opinie i uzgodnienia – m.in. geotechniczne, energetyczne, warunki przyłączeniowe.

  6. Zabezpieczenie finansowania – oszczędności, kredyt hipoteczny.

  7. Ubezpieczenie budowy – zalecane, ale nie obowiązkowe.

  8. Wybór wykonawców – jeden generalny wykonawca lub różne firmy.

Czy dziennik budowy jest konieczny?

Bez dziennika budowy nie jest możliwe wybudowanie domu w Polsce (powyżej 70 m2). Odpowiednie przygotowanie i planowanie budowy oraz spis wykonywanych prac w odpowiedniej kolejności pozwala nam na szybszy odbiór budynku.

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

Energetyczny Projekt
Scroll to Top