Ile kosztuje budowa domu 150m2 w 2025 roku?

Koszt budowy domu uzależniony jest od metrażu, jaki sobie wymarzyliśmy. Czas sprawdzić ile kosztuje budowa domu 150m2 w 2025 roku i od czego zależy jego cena.

Koszt budowy domu uzależniony jest od metrażu, jaki sobie wymarzyliśmy. Czas sprawdzić ile kosztuje budowa domu 150m2 w 2025 roku i od czego zależy jego cena.

Wielkość naszego domu jest często kwestią indywidualną. Jedni marzą o wielkim dworku, z dużymi okiennicami i pięknym, zielonym ogrodem, drugim natomiast od zawsze podobał się mały domek w lesie, w którym będą mogli się wyciszyć i cieszyć otaczającą naturą. Czasami jednak metraż uzależniony jest od działki, którą mamy do dyspozycji, a jeszcze częściej – od naszego budżetu.

Postawienie domu 150 m² to często strzał w dziesiątkę. Nie za duży, nie za mały, także nie za drogi, ale nie można powiedzieć, że jest to opcja całkowicie budżetowa. W przypadku domu o tym metrażu mówimy, że jest to dom jednorodzinny, w którym znajdziemy miejsce dla gości. Dla kogo jest to dom?

Dla kogo budowa domu 150 m2?

Jak już wspomnieliśmy, projekt domu o tej powierzchni to atrakcyjny wybór dla szerokiej grupy odbiorców. W zależności od jego układu, standardu wykończenia, lokalizacji oraz ceny, można wskazać, że wybór ten może okazać się dobry dla rodziny z dziećmi. Planując budowę domu będziemy mieli do dyspozycji więcej przestrzeni, w której możemy stworzyć oddzielne pokoje dla dzieci, dodatkowe łazienki czy miejsce do pracy zdalnej lub nauki. Zaplanujemy także wspólną strefę dzienną, ale wystarczy miejsca dla pomieszczeń prywatnych – takich jak sypialnia.

Koszt budowy domu 150m² 2025 roku nie przerazi także par, które poszukują komfortu. Przestronny salon, większe sypialnie i garderoby, w planach miejsce na hobby czy rekreację to strzał w dziesiątkę dla tych, którzy wychowali już swoje dzieci, ale także mogą pozwolić sobie na mieszkanie w dużym domu we dwoje. Powierzchnia zapewnia dużą wygodę bez nadmiernych kosztów eksploatacji.

Nie można zapominać o osobach, które planują dom na lata. Młodsze rodziny lub pary, które chcą zamieszkać w jednym miejscu na stałe to idealna grupa docelowa dla domu o powierzchni 150 m². Mamy otwartą furtkę na to, by dostosować wnętrze na przyszłość – jeśli jeszcze nie posiadamy dzieci a chcemy, w każdej chwili możemy przekształcić lub zaaranżować pomieszczenia. To rezerwa na przyszłość, by we własnym domu czuć się dobrze.

Każdy dom, który budujemy lub kupujemy to krok, by uniezależnić się od rynku najmu. Postawienie domu jednorodzinnego zamiast kupna mieszkania to stabilność i bezpieczeństwo. Powierzchnia użytkowa jest na tyle duża, by była realną alternatywą dla mieszkania w bloku, które często nie przekracza 60-80 m2. Mamy także możliwość wygospodarowania części domu pod wynajem – jeśli nam to odpowiada pojawia się opcja stworzenia oddzielnego wejścia do pokoju lub kawalerki.

Zakup działki budowlanej wiąże się także z możliwościami gruntowymi. Ci, którzy szukają przestrzeni zapewniającej dostęp do ogródka czy pozwalającej na duży stół w salonie czy tarasie, mogą ją znaleźć, gdy zdecydują się na dom. Tutaj jednak warto wspomnieć o samej działce – to od jej wielkości zależy jak duży będziemy mieli ogród oraz jak wielka altanka się na nim zmieści.

Do budowy domu w 2025 roku potrzebujemy dobrej lokalizacji. Czasami jednak chęć przejścia „na swoje” jest większa niż chęć znalezienia dobrego gruntu pod nasze cztery ściany. Znalezienie odpowiedniej działki w dobrej dla nas lokalizacji nie jest takie proste.

Dobra lokalizacja

Budowa domu jednorodzinnego musi sprzyjać dogodnej dla nas lokalizacji. Odpowiednia działka nie tylko wpływa na jakość naszego życia, ale także na wartość nieruchomości w przyszłości.

  • komunikacja: szybki dojazd do pracy, szkoły, przedszkola czy sklepu to ważny czynnik w wyborze gruntu. W mniejszych miejscowościach pamiętajmy o dobrym połączeniu komunikacji publicznej z sąsiednimi gminami i większymi miastami;

  • infrastruktura: wybierając działkę skupmy się na strategicznych dla nas miejscach oraz na tym, czy w okolicy planowane są nowe inwestycje, które mogą wpłynąć na jakość życia;

  • otoczenie: jeśli lubimy ciszę i spokój – wybierajmy działki blisko lasów, jezior czy terenów zielonych. Pamiętajmy o sąsiadach – i tych, którzy już tam są i tych, którzy mogą się pojawić;

  • warunki gruntowe: budowa domu 150 m2 wymaga większego terenu na ogród, taras czy garaż. Warto także sprawdzić warunki gruntowe np. poziomu wód gruntowych, by uniknąć wysokich kosztów budowy domu, a przede wszystkim fundamentów;

Energetyczny Projekt, który buduje domy od podstaw, wspiera także w wyborze odpowiedniej działki. Setki przeanalizowanych gruntów pod kątem domów jednorodzinnych, nie mając na uwadze tylko projekt domu 150 m², nadają się do budowy domu praktycznie od zaraz.

Koszt budowy domu 150 m2 w 2025 roku

Cena budowy domu 150m² w Polsce uzależniona jest od wielu czynników. Lokalizacji, standardu wykończenia, rodzajów użytych materiałów budowlanych czy dostępność ekip budowlanych. Pamiętajmy także od sposobu realizacji inwestycji. Porównywaliśmy koszty budowy domu własnymi siłami z mocą generalnych wykonawców – koszt budowy domu także uzależniony jest właśnie od tego wyboru. Warto także zaznaczyć, że koszt budowy domu parterowego będzie różnił się od domu dwupiętrowego, mimo, że metraż może się praktycznie zgadzać.

Aby lepiej wytłumaczyć, ile kosztuje wybudowanie domu o powierzchni 150m², warto przyjrzeć się poszczególnym elementom, aby zrozumieć, jak można oszacować całkowity koszt budowy domu.

Lokalizacja

Musimy zacząć od działki budowlanej. Konstrukcja budynku, która powstanie, musi być dobrze zlokalizowana. Koszt działki budowlanej to jeden z pierwszych wydatków, które trzeba ponieść jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Ceny gruntów oczywiście różnią się w zależności od regionu i bliskości dużych miast. Przykładowo – działki w Krakowie mogą kosztować ok. 100 000 zł za ar, gdy grunty budowlane już poza tym miastem możemy zakupić za 20 000 za 100 m2.

Wybierając działkę ważne jest także, by miała ona dostęp do mediów – zwłaszcza tych podstawowych. Możliwość podłączenia wody, prądu, gazu czy kanalizacji pozwoli na obniżenie kosztów budowy domu. Zwróćmy także uwagę na nasze osobiste potrzeby: bliskość przyrody – lasu czy jeziora, ale także punktów, które będą przydatne podczas mieszkania w nowym miejscu: sklepy, przedszkole, żłobek czy szkoła podstawowa.

Rodzaj projektu domu

Wybór projektu domu to kolejna istotna część układanki jaką jest kosztorys budowy domu 150m² 2025 roku. To, czy postawimy na konkretne projekty budowlane czy indywidualne zależy od nas samych, jednak warto przyjrzeć się podstawowym różnicom. Projekt domu, który jest dostępny od ręki, jest zazwyczaj tańszy i często zawiera pełną dokumentacje potrzebną do uzyskania pozwolenia na budowę. Projekty indywidualne są nieco droższe, jednak pozwalają na dostosowanie układu i funkcji domu do indywidualnych potrzeb. Więcej na temat różnic pisaliśmy w innym naszym materiale.

Im prostszy projekt, tym jest on tańszy w realizacji. Budowa domu 150m² z poddaszem użytkowym może być bardziej ekonomiczna, ponieważ cena budowy domu piętrowego 150m² zazwyczaj jest wyższa ze względu na większe koszty konstrukcji i materiałów.

Standard wykończenia

Standardy wykończenia wnętrz ma duży wpływ na końcowy koszt budowy domu. Domy w stanie surowym otwartym, który obejmuje wykonanie fundamentów, ścian nośnych dachu oraz okien będzie najtańszym rozwiązaniem. Musimy oczywiście brać pod uwagę dalszy etap prac. Doprowadzenie domu i jego budowy do stanu surowego zamkniętego, który uwzględnia montaż stolarki okiennej i drzwiowej to podniesienie kosztów budowy domu o kolejne kilkadziesiąt tysięcy. Oddanie domu przez wykonawcę w stanie deweloperskim, który obejmuje wykończenie wnętrz, instalacji elektrycznej, hydraulicznej, ogrzewania czy tynki wewnętrzne oraz wylewki to koszty budowy domu, które mogą zakręcić się w okolicy 4000 do 5500 zł/m2. Budowa domu do stanu deweloperskiego to najczęściej wybierana opcja przez inwestorów. Wykończenie domu pod klucz, gdzie wliczany jest koszt robocizny, wykonanie elewacji, ale także wyposażenie domu, wyposażenie kotłowni i instalacja centralnego ogrzewania, ale i wszystkie rzeczy, które potrzebne są do zamieszkania może kosztować nawet 7000 zł/m2.

W standard wykończenia możemy także wrzucić jakość wykorzystywanych materiałów budowlanych. Nie ma tajemnicy, te wysokiej jakości będą kosztować więcej. Cen materiałów budowlanych nie ma jednak po co się obawiać z dwóch powodów. Po pierwsze- może nas to uchronić przed niepotrzebnymi poprawkami w przyszłości, po drugie – ceny materiałów budowlanych z roku na rok rosną. Warto więc postawić na te średniej lub wysokiej jakości. Może nas to także ukierunkować na nieco niższe koszty robocizny – im lepsze materiały, tym pracę postępują szybciej i sprawniej.

Technologia budowy domu

Średni koszt budowy domu będzie uzależniony także od rodzaju technologii budowy. Tradycyjna murowana to najczęściej wybierana w Polsce, najbardziej trwała, jednak jest ona czasochłonna. Domy modułowe i szkieletowe to tańszy i szybszy wybór, ale w trudnych warunkach atmosferycznych można obawiać się o ich trwałość. Domy energooszczędne i pasywne są najdroższe, gdy patrzymy na początkowe koszt, jednak są one tańsze w utrzymaniu.

Myśląc nad budową dachu, jeszcze na etapie projektowanie, wybierzmy opcję uszytą pod nas. Dach dwuspadowy będzie tym najtańszym rozwiązaniem, jednak dodatkowe wypusty, jaskółki, okna dachowe podnoszą ceny budowy domu. Dachówka w ostatnim czasie mocno wyrównała się cenowo z blachodachówką, jednak potrzebujemy nieco więcej drewna do „uszycia” więźby dachowej.

Koszty dodatkowe

Koszt fundamentów domu 150m² jest uzależniony od wykonania ich w tradycyjny sposób, czy postawienie na płytę fundamentową. Różnice tych dwóch technologii opisaliśmy w tym tekście.

Przy planowaniu budowy bierzmy pod uwagę dodatkowe koszty. Podłączenie mediów, ogrodzenie i zagospodarowanie działki oraz wszystkie koszty formalne mogą okazać się sporym obciążeniem budżetu, zwłaszcza, gdy nie byliśmy na to wcześniej przygotowani.

ile kosztuje budowa domu 150m2

Ile kosztuje budowa domu 150m2?

Zbierając wszystkie informacje w jedną całość, możemy spróbować ocenić średni koszt budowy domu o powierzchni 150m².

Koszt budowy domu 150m² stan surowy (dom parterowy 150m² cena budowy)

  • 3500 – 4500 zł za metr kwadratowy.

Dom 150m² cena budowy pod klucz (dom parterowy stanie surowym zamkniętym)

  • 6500 -8500 zł za metr kwadratowy.

Dom piętrowy 150m² cena budowy

  • 5-10% droższy od cen domu parterowego.

Należy wspomnieć, że dokładne obliczenia należy wykonać z doświadczonym i wykwalifikowanym specjalistą. Budowie domu towarzyszy staranne planowanie i uwzględnienie wielu czynników, które wpływają na koszt budowy domu. Od lokalizacji i rodzaju działki, przez technologię budowy i wybór projektu, standardu wykończenia, aż po dodatkowe wydatki. Budowa domu parterowego może okazać się nieco tańszym rozwiązaniem choć – nie zawsze. Do kosztu budowy domu musimy także wliczać zakup działki oraz podłączenie mediów.

Chociaż początkowe koszty mogą wydawać się wysokie, warto pamiętać, że dom to inwestycja na lata – zapewnia nam niezależność i stabilność, ale także daje przestrzeń na realizację naszych marzeń. Dom o takiej powierzchni to idealne rozwiązanie dla rodzin, par oraz osób planujących przyszłość w większej przestrzeni. Warto jednak zwrócić się do profesjonalnej firmy, dla której budowa domów to chleb powszedni. Energetyczny Projekt zapewni pomoc w doborze odpowiedniej działki, załatwi wszelkie formalności, ale także dopilnuje wykonawców na poszczególnych etapach budowy domu, a my za kilka miesięcy będziemy mogli cieszyć się naszymi nowymi, czterema ścianami.

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

Energetyczny Projekt
Scroll to Top