Elewacja: wybór odpowiedniego materiału

Elewacja to wizytówka zewnętrzna naszego domu. Wybór odpowiedniego materiału ma wpływ na estetykę, ale także na trwałość i izolację termiczną.

Spis treści

Elewacja to wizytówka zewnętrzna naszego domu. Wybór odpowiedniego materiału ma wpływ na estetykę, ale także na trwałość i izolację termiczną. 

Wybór materiału elewacyjnego naszego domu to jedna z kluczowych decyzji podczas budowy. Wpływa on nie tylko na samą estetykę budynku, ale także na jego trwałość, izolację termiczną i akustyczną. 

Szeroki wybór materiałów przysparza kłopotu. Nie od dziś wiadomo, że od nadmiaru głowa nie boli, ale jednak mając do dyspozycji tak szeroki zakres, możemy mieć problem z wyborem tego najlepszego.

Tynk

Najczęściej stosowanym materiałem do stworzenia elewacji jest tynk. Jego wszechstronność przy stosowaniu na różnych powierzchniach, w tym na betonie, cegle, płytach OSB czy drewnie może być uznawana za wielką zaletę. Rodzajów tynków jest sporo, o czym możecie przeczytać tutaj.

Tynk jest prosty w aplikacji oraz stosunkowo tani, w porównaniu do innych materiałów elewacyjnych. Możemy go pomalować na dowolny kolor.

a close up of a white stucco wall elewacja

Cegła lub jej imitacja

Cegły używane jako materiał na elewacje są niezwykle trwałe i mogą przetrwać dziesięciolecia bez znacznego zużycia. Doskonale radzi sobie z warunkami atmosferycznymi, a sama cegła posiada bardzo dobre wartości izolacyjne. 

Cegła nawiązuje do klasyki, a imitacja cegły wykonana jest z tego samego materiału, lub z betonu/wapna. Możemy je dostać w różnej kolorystyce. Płytki klinkierowe są zdecydowanie tańsze, a prawidłowo ułożone – praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwych cegieł.

black and white brick wall

Drewno

To kolejna, tradycyjna metoda stworzenia elewacji w naszym domu. Doskonale sprawdza się jako izolacja akustyczna, a sama estetyka nie wychodzi z mody. Wykonanie elewacji z drewna w domu otoczonym lasem, doskonale współgra ze środowiskiem.

Niestety, mimo swoich walorów estetycznych, nie jest odporny na warunki atmosferyczne. Stawiając na drewno, warto skupić się na nieco droższym, twardszym drewnie. Świetnym rozwiązaniem są deski elewacyjne, stworzone z drzewa egzotycznego, które przez wiele lat będą służyły nam bez większych, widocznych znaków ich degradacji.

closeup photo of wooden board

Blacha

Coraz częściej spotykane rozwiązanie, zwłaszcza przy blachach na rąbek stojący. W ten sposób nadajemy naszemu budynkowi nowoczesności, a nie ukrywajmy – pokrycie naszych ścian blachą, to dodatkowe, bardzo dobre zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi.

Blacha wymaga konserwacji – jak każdy metal może z czasem ulec korozji. Możemy postawić na blachy aluminiowe, które eliminują możliwość pokazania się rdzy.

a close up of a building with a blue sky in the background

Kamień

Naturalny kamień to materiał, który stosowany jest na naszych elewacjach od lat. Patrząc w południe Polski, w górach budynki pokryte są kamieniami od dołu do samej góry. Częściej jednak kamień stanowi jeden z elementów naszej elewacji.

Sam kamień jest trwały i odporny na warunki, jednak możemy postawić na nieco tańsze rozwiązanie i skierować swoją uwagę na imitację kamienia – niestety, bywają one nieco słabsze.

gray and white concrete blocks

Siding

Siding to elewacyjny materiał, który jest rodzajem oblicówki. Wykonany jest najczęściej z PCV, ale na rynku znajdziemy także panele z drewna, aluminium czy winylu. Panele te możemy dostać w różnych odcieniach, kolorach czy wzorach. 

Dobrze sobie radzą z deszczem czy wiatrem, ale pod wpływem słońca, mogą z czasem wyblaknąć. Nie wymagają jednak malowania, warto od czasu do czasu umyć siding, by przywrócić mu dawny blask.

beige and white painted house with three open glass windows

Beton

Pod tym punktem największą uwagę należy zwrócić betonowi architektonicznemu. Ta popularna w ostatnim czasie forma elewacji naszego domu, nadaje budynkowi minimalizmu, ale również nowoczesności. Beton architektoniczny możemy nakładać jak tynk, jednak znacznie częściej używa się płyt betonowych.

Odporny na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Cena jednak może odstraszać, bowiem jest znacznie wyższa od tradycyjnych rozwiązań.

black wooden chair beside white wall

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

Zaprawy klejowe do płytek

Gdy już mamy postawiony dom, wykonaną elektrykę i wodę, możemy zabrać się za wykończeniówkę. Poznaj zaprawy klejowe do płytek, ich rodzaje, zalety i wady.

Read more >
Scroll to Top