Co jeśli nie zapewnisz odpowiedniej wentylacji elewacji? Czym jest elewacja wentylowana?

Błędy na budowie to chleb powszedni, jeśli brakuje nam wiedzy i umiejętności. Co jeśli nie zapewnisz odpowiedniej wentylacji elewacji? Czym jest elewacja wentylowana?

Błędy na budowie to chleb powszedni, jeśli brakuje nam wiedzy i umiejętności. Co jeśli nie zapewnisz odpowiedniej wentylacji elewacji?  Czym jest elewacja wentylowana?

Pisaliśmy już o błędach podczas izolacji fundamentów czy o złym gatunku betonu na wylanie stropu. Wizytówką jednak nie jest to, czego nie widać, a to co widać na pierwszy rzut oka po przyjeździe na naszą posesję. Ładna elewacja to klucz to dobrej prezentacji naszego domu. 

Jednak i elewację można zepsuć. Nie mówimy tutaj o aspekcie wizualnym – to zawsze jest kwestią gustu. Jednak brak odpowiedniej wentylacji elewacji może sprawić, że pieniądze, które zainwestowaliśmy będą wyrzucone w błoto.

Co to jest elewacja wentylowana?

Elewacja wentylowana to system okładzinowy stosowany na zewnątrz budynku. Zapewnia on przepływa powietrza pomiędzy warstwą izolacyjną a zewnętrzną okładziną budynku. W konstrukcji takiej elewacji znajduje się szczelina wentylacyjna, która umożliwia swobodny przepływ powietrza. To klucz do odpowiedniego odprowadzania wilgoci gromadzącej się w warstwach ścian. 

Zbudowana jest ze szkieletu ramowego, tzw. rusztu, do którego mocowany jest styropian czy wełna. Tworzy to ok. 3 centymetrową szczelinę dla stałej cyrkulacji powietrza. Całość przykrywa okładzina zewnętrzna, która wykonana jest z paneli kompozytowych, płyt ceramicznych, drewna czy kamienia. To ta warstwa, która nadaje naszej elewacji ostatecznego wyglądu.

elewacja wentylowana
Twój wymarzony kąt w malowniczej okolicy

Co jeśli nie zapewnisz odpowiedniej wentylacji elewacji?

Elewacje wentylowane są tak zaprojektowane, by między warstwą izolacyjną a okładziną elewacyjną znajdowała się szczelina umożliwiająca przepływ powietrza. Pozwala ona na odprowadzenie nadmiaru wilgoci, chroniąc nasze ściany przed skutkami jej nagromadzenia. A jakie są te skutki? Wilgoć, która nie ma możliwości ujścia, zaczyna osiadać na elementach konstrukcyjnych, co sprzyja rozwijaniu się pleśni i grzybów, ale także – w dłuższym okresie – przyspiesza korozję materiałów budowlanych.

Ta degradacja dotyczy nie tylko murów, których nie widać, ale brak odpowiedniej wentylacji może uszkodzić naszą elewację. Materiały stosowane na elewację, w szczególności drewno i tynki cienkowarstwowe, są bardziej podatne na zniszczenie. 

Problemy, które wynikają z nieodpowiedniej wentylacji często stają się widoczne stosunkowo szybko. Zacieki i łuszczenie się tynku, pęcherze, pękania. Naprawa może wiązać się z dużym kosztem, jeśli problem zostanie zignorowany.

Nie sposób ominąć szerokiego tematu ocieplenia naszego domu. Elewacja, która gromadzi wilgoć, traci swoje właściwości izolacyjne. W efekcie tego, nasz dom wymaga “mocniejszego” dogrzewania, co przekłada się na rosnące koszty ogrzewania zimą, ale także chłodzenia latem. Wilgoć w materiałach izolacyjnych powoduje ich znaczne osłabienie, cały system traci na efektywności, a nie o to chodzi w idei energooszczędnych budynków. 

Elewacja wentylowana a tradycyjne ocieplenie domu

Tradycyjne ocieplenie jest tańsze w instalacji, ale także szybsze w samej realizacji. Jednak to elewacja wentylowana zapewnia nam lepszą regulację wilgotności dzięki ciągłej wymianie powietrza. Aspekt estetyczny także przemawia za elewacją wentylowaną – to tutaj znajdziemy szeroki zakres wykończeń. Elewacja wentylowana to także skok to wyższej efektywności energetycznej, co w przypadku energooszczędnego domu, będzie miało duże znaczenie. 

Ostateczny wybór elewacji powinien być oparty na indywidualnych potrzebach i specyfice budynku. Doświadczeni wykonawcy Energetycznego Projektu pomogą wybrać najlepszą z opcji.

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

Energetyczny Projekt
Scroll to Top