Realizacja: Dom jednorodzinny pasywny 182 m2 w Michałowicach

Realizacja: Dom jednorodzinny pasywny wymagała zastosowania specjalnych materiałów budowlanych, które zaprocentują w przyszłości niskimi rachunkami. Poznaj kolejny projekt.

Spis treści

Realizacja domu pasywnego wymaga zastosowania specjalnych materiałów budowlanych, które zaprocentują w przyszłości niskimi rachunkami. Poznaj nasz kolejny projekt, tym razem dom jednorodzinny pasywny. 

Energetyczny Projekt ze swoją ekipą zawitał do Michałowic, w którym Pani Olga wraz z mężem postawiła na dom pasywny o powierzchni użytkowej 182 m2.

Dom jednorodzinny pasywny

Fundamenty

Postawiono na tradycyjne fundamenty zbudowane z ław i stóp fundamentowych. Wykonane zostały z betonu C16/20. Zastosowano zasypkę piaskową i drenaż odwadniający. Ściany fundamentowe zbudowane zostały z bloczków betonowych o grubości 24 cm na zaprawie cementowej. 

Zastosowano izolację przeciwwilgociową. Położono izolację powłokową, a następnie folię PE 0,2 mm x3. Na 85 m2 rozłożoną folię kubełkową, a papą izolacyjną pokryto 22,59 m2 ścian fundamentowych. 

Ułożono także styropian ekstrudowany 20 cm, by ocieplić fundamenty.

Ściany, okna, drzwi

Ściany konstrukcyjne zewnętrzne wykonano techniką IZODOM. Za pomocą tego materiału postawiono 168 m2 ścian zewnętrznych.  

Ściany działowe i wewnętrzne wykonane zostały z cegły Porotherm, lecz tym razem w innej grubości: 11,5 cm oraz 8 cm. Łącznie powstało 130 m2 ścian działowych i 39,79 m2 ścian wewnętrznych. 

Ściany ocieplono styropianem o grubości 30 cm i wykończono tynkiem cienkowarstowym, silikonowym.

Okna trzyszybowe, energooszczędne, łącznie prawie 47 m2. Umieszczono także 6 sztuk okien dachowych energooszczędnych. Wstawiono jedne drzwi zewnętrzne, jedne drzwi wewnętrzne ze świetlikiem, oraz 12 sztuk drzwi wewnętrznych. Brama garażowa, jak przystało na budynek pasywny, ocieplona, segmentowa, w ciepłym montażu.

Parter i strop nad parterem

Wylano podkład chudobetonowy o grubości 10 cm, a na nim rozłożono 3x folie PE 0,2 mm. Szlichta parteru wykonana została z betonu C12/15, uzbrojona w siatkę stalową i ocieplona styropianem o grubości 20 cm.  Całość pokryto 2 cm posadzką. 

Na ściany wylano wieniec 25×25 cm zbrojony. Strop nad parterem stworzony został z płyty żelbetowej o grubości 18 cm, z założonym styropianem 14 cm, szlichtą zbrojoną siatką o średnicy 3 mm i folią PE 0,2 mm. Całość pokryto 2 cm posadzką. 

Na parterze znajdziemy garaż, pokój gabinetowy, kotłownie, WC, kuchnię ze spiżarnią, salon z jadalnią oraz sień i hol. Z salonu możemy wyjść na taras. 

Poddasze i dach

Piętro poddaszowe zakończono sufitem, zbudowanego z płyt GK (1,25 cm), folii paroizolacyjnej, stelaża stalowego do płyt GK, jętki drewnianej 5×20 z pianą PUR o grubości 20 cm i płytą OSB 2 cm z folią PE.

Na poddaszu pojawiła się duża sypialnia z garderobą, dwoma łazienkami i dwoma pokojami. Znalazło się także miejsce dla pralni. 

Na zewnątrz znajdziemy dwa balkony z przepięknym widokiem o wymiarach 8,5m x 3 m i 6,5 m x 1,2 m, które zabezpieczone zostały styropianem (20 cm), papą termozgrzewalną, folią w płynie do tarasów zewnętrznych oraz dwucentymetrową posadzką z terakoty mrozoodpornej. 

Dach

Dach zbudowany został z krokwi 7×20 cm z pianą PUR o grubości 20 cm na “drucikach”. Pod spód nałożono folie paroizolacyjną wzmocnioną siatką. W części mieszkalnej obudowano je płytami GK, na założonym stelażu stalowym do płyt GK.

Pod kontrłatami 2x5cm zastosowano folię paroprzepuszczalną do zewnątrz, a następnie położono pełne deskowanie, z łatami 5×6 cm. Dach pokryty został dachówką ceramiczną. 

Instalacje i podjazd

Cały dom ogrzewany jest matami grzewczymi Termofol. Zastosowano także rekuperację, która pozwala odzyskać ciepło z powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego. Na poddaszu zamontowano ponadto klimatyzację, by ochłodzić się w gorące dni. 

Przed domem, dla wygodnego dojazdu i dojścia do drzwi zewnętrznych, położono kostkę brukową Bruk-Bet na powierzchni ok. 50 m2.

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

Zaprawy klejowe do płytek

Gdy już mamy postawiony dom, wykonaną elektrykę i wodę, możemy zabrać się za wykończeniówkę. Poznaj zaprawy klejowe do płytek, ich rodzaje, zalety i wady.

Read more >
Scroll to Top