Budować każdy może, a dzisiaj przedstawimy 5 powodów, dla których warto postawić na dom ekologiczny.
Zbudowanie własnego domu to nie lada wyzwanie. Niektórzy decydują się to zrobić własnymi siłami, z wsparciem rodziny i znajomych, a niektórzy cenią sobie wykonanie wykwalifikowanej ekipy budowlanej, która znacznie przyspiesza pracę i zazwyczaj posiada więcej profesjonalnych narzędzi i sprzętów ułatwiających budowę.
Wybranie projektu naszego domu wiąże się z poważnym podjęciem decyzji, jak nasz budynek ma wyglądać, co ma zawierać i jak rozmieszczone mają zostać pomieszczenia. Dotyczy to także domów ekologicznych, które mają w sobie pierwiastki, które wyróżniają zwykłe domy jednorodzinne.
Czym jest dom ekologiczny?
Dom ekologiczny to budynek, który został zaprojektowany i wybudowany tak, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko oraz podnieść efektywność energetyczną. Często przy samej budowie takiego domu wykorzystuje się naturalne materiały i surowce, które łatwo dostać w regionie, w którym się budujemy. W ten sposób nasz dom idealnie wpisuje się w krajobraz otaczający budynek oraz pozwala oszczędzać energię i ciepło.
Powody, dla których warto budować dom ekologiczny
Budowa domu ekologicznego staje się coraz bardziej popularna z wielu powodów. Warto przyjrzeć się tym najważniejszym z bliska.
Oszczędność energii
Domy ekologiczne są zaprojektowane tak, aby ograniczyć zużycie energii. Odpowiednie dobranie izolacji termicznej o niskiej wartości współczynniku przenikania ciepła, pozwala na mniejszą utratę ciepła, co skutkuje niższymi rachunkami za ogrzewanie. Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na naszym dachu czy gruncie może znacznie obniżyć rachunki za energię. Rekuperacja, która utrzymuje i kontroluje nasze powietrze i odzyskuje ciepło pozwala na oszczędności energii. Warto przy tym punkcie wspomnieć także o dofinansowaniach na ekologiczne źródła ciepła. Program Czyste Powietrze i Energetyczny Projekt pozwalają na otrzymanie dofinansowania na m.in. fotowoltaikę czy pompy ciepła.
Ochrona środowiska
Popularnym tematem w ostatnich latach jest ochrona środowiska i dbanie o mniejsze emitowanie dwutlenku węgla. Dom ekologiczny to mniejsze obciążenie dla natury, ponieważ materiały budowlane są często odnawialne i pochodzą z recyklingu. Cegły z gliny, drewno z upraw leśnych, izolacja domu materiałami naturalnymi stawiają na piedestale wybór domu ekologicznego w porównaniu do tradycyjnych domów z tradycyjnymi materiałami budowlanymi.
Wyższa wartość nieruchomości
Budowa domu ekologicznego pozwala uniknąć strat, a bywa, że z biegiem lat budynki te zyskują na wartości. Cieszą się one rosnącym zainteresowaniem na rynku nieruchomości, a inwestycja w ekologiczną budową zwiększa wartość domu w przyszłości. Staje się on bardziej atrakcyjny dla potencjalnych nabywców.
Układ pomieszczeń
Projekt domu ekologicznego musi zapewnić komfort, ale także nie zapominać o funkcjonalności. Budynki te pokoje rozmieszczone mają z uwzględnieniem stron świata – południowa strona jest tutaj najbardziej pożądana. Dzięki zainstalowaniu dużych okien w naszym salonie, pozwolimy naturalnemu światłu na dostanie się do środka. Często bywa także, że w domach ekologicznych nasz układ pomieszczeń pozwala na zagospodarowanie każdego centymetra naszego domu, dzięki czemu nie marnujemy przestrzeni, co także ma związek z szeroko rozumianą ekologią.
Elastyczność
Projekt domu energooszczędnego jest tworzony z myślą o elastyczności i adaptacyjności, co oznacza, że są w stanie dostosować się do zmieniających potrzeb i preferencji mieszkańców oraz zmian w otoczeniu. Jeśli zdecydujemy się na projekt modułowy, możemy nasz dom z łatwością rozbudować lub zmniejszać. Pokoje zaprojektowane są z myślą o wielu funkcjach, dlatego nasz gabinet możemy przekształcić w przyszłości w pokój dziecka. Coraz więcej domów ma także wbudowaną technologię smart home, która umożliwia sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją i innymi systemami całkowicie zdalnie. Dzięki tym cechom, domy ekologiczne mogą być użytkowane przez wiele lat.
Dom energooszczędny? Warto!
Decyzja o wybraniu domu ekologicznego to nie tylko inwestycja, ale także dbanie o naszą planetę. Zastosowanie ekologicznych rozwiązań budowlanych, zainstalowanie odnawialnych źródeł energii przyczynia się do zwiększenia naszego komfortu oraz zwiększa wartość naszej nieruchomości. Oczywiście, jak wszystko, dom ekologiczny ma też wady, a główną przeszkodą może być cena – domy energooszczędne bywają nieco droższe od tradycyjnych budynków mieszkalnych. Inwestycja jednak w budowę domu ekologicznego może się zwrócić znacznie szybciej.