Przebiegu prac budowy naszego domu warto pilnować. Po to właśnie jest dziennik budowy. Ale czym on jest?
Będąc młodymi ludźmi, wielu z nas prowadziło swoje własne pamiętniki, w których zapisywaliśmy wszystko, co działo się w naszym życiu. Bywały historie wesołe czy smutne, miłosne czy rodzinne. Opisywaliśmy je, datując kolejnymi dniami w roku, tak, aby po jakimś czasie móc zerknąć wstecz i zobaczyć, co działo się w poprzednich miesiącach i latach.
Czym jest dziennik budowy?
Dziennik budowy to nic innego jak pamiętnik z przebiegu budowy naszego domu. Zapisujemy w nim wszystkie zdarzenia dotyczące przeprowadzanych robót budowlanych.
Dziennik ten możemy otrzymać i prowadzić w formie papierowej , o tradycyjnym wyglądzie Możemy go także uzyskać z firmy projektowej, jeśli decydujemy się na zakup projektu z konkretnej firmy. Wtedy musimy go zarejestrować w urzędzie, ponieważ każda strona dziennika musi być obita pieczęcią urzędową. Bywają także rozwiązania bardziej nowoczesne, takie jak elektroniczny dziennik budowy na stronie internetowej, aplikacji komputerowej czy mobilnej. Ważne jest jednak to, że gdy zaczniemy prowadzić dziennik w postaci papierowej, możemy kontynuować i przerzucić się na wersję elektroniczną. Jeśli jednak zaczniemy prowadzić już w wersji online – nie możemy zmienić jej na tradycyjny sposób prowadzenia dziennika.
Strona tytułowa papierowego dziennika budowy powinna zawierać:
- numer strony, datę wydania i liczbe wszystkich stron,
- imię, nazwisko lub firmę inwestora
- rodzaj i adres budowy, rozbiórki lub montażu,
- numer i data wydania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia lub decyzji,
- pouczenie o sposobie prowadzenia takiego dziennika jak i odpowiedzialności.
Jak wygląda prowadzenie dziennika budowy?
Przebieg robót budowlanych jest opisywany w sposób chronologiczny, daty nie mogą być pomieszane, nie możemy także się cofać do poprzednich dni. Dokonujemy wpisów na bieżąco, a każdy jest opieczętowany i podpisany przez osobę dokonującą wpisu. Oprócz podpisu, czyli imienia i nazwiska, ta osoba musi także opisać swoje stanowisko np. Jan Kowalski, Inspektor Nadzoru Inwestorskiego.
Oprócz inspektorów i kierownika budowy, wpisów mogą dokonywać także architekci, uprawnieni geodeci, organy kontrolujące przepisy budowlane.
Kiedy wydawany jest dziennik budowy?
Uzyskanie dziennika budowy jest możliwe po złożeniu wniosku w odpowiednim organie. Możliwe jest to dopiero po 3 dniach od uprawomocnienia się decyzji o pozwoleniu na budowę, czyli wtedy, gdy decyzja ta jest wykonalna.
Krótko mówiąc, jeśli złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę, otrzymaliśmy zgodę, musimy odczekać 14 dni. Jeśli w ciągu tych dwóch tygodni nie będzie żadnego sprzeciwu ze strony urzędu, otrzymamy w ten sposób zgodę milczącą. Po tych dwóch tygodniach odczekujemy kolejne 3 dni, o których mowa była powyżej. Po tych trzech dniach dziennik budowy jest wydawany, a my możemy rozpocząć budowę. Wydanie dziennika budowy przez organ nadzoru budowlanego jest bezpłatne.
Bez dziennika budowy nie możemy wystartować naszych prac.