Czy budowa domu jest tańsza niż zakup gotowego?

Chcąc zamienić mieszkanie na coś większego, zastanawiamy się, czy budowa domu jest tańsza niż zakup gotowego budynku. Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Chcąc zamienić mieszkanie na coś większego, zastanawiamy się, czy budowa domu jest tańsza niż zakup gotowego budynku. Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Dom to duża inwestycja. Niezależnie czy chcemy go wybudować czy zakupić, własne cztery ściany o znacznie większym metrażu niż mieszkanie, to wielki krok w przód. Kupno domu, który jest wykończony ma swoje zalety. Możemy praktycznie z marszu w nim zamieszkać i cieszyć się inwestycją. Jednak to na budowę domu od podstaw decyduje się większość z nas. Dlaczego?

Budowa domu vs zakup gotowego domu

Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować plusy i minusy obu tych inwestycji. Kupno mieszkania ogranicza nas do lokalizacji i metrażu, czasami układu pomieszczeń oraz wysokości czynszu. Dom jest większym przedsięwzięciem, za którym stoi także działka, grunt, czasem sąsiedzi. Własny dom to komfort wyjścia na ogród z możliwością wypicia kawy o poranku na tarasie, to większa swoboda w aranżacji wnętrz, które możemy podzielić na strefy dzienne i nocne, to także lepszy sen, gdy za oknem nie słyszymy ciągle przejeżdżających aut i karetek pogotowia.

Jednak własny dom to także obowiązki, których nie mamy w mieszkaniu. Wszelkie usterki musimy naprawić sami, liście, które zrzucają nasze drzewa dobrze posprzątać, a zimą musimy pamiętać o odśnieżaniu podwórka i chodnika.

Decydując się na dom, zastanawiamy się także, która opcja będzie lepsza pod względem finansowym. Czy budowa domu jest tańsza niż jego kupno?

Ile kosztuje budowa domu w 2024?

Budowa domu to proces, który wymaga naszego zaangażowania, nie tylko finansowego, ale także czasowego. Mając na uwadze setki ludzi stawiających cztery ściany samemu, warto pamiętać, że to generalny wykonawca skróci czas budowy i znacznie ułatwi załatwienie formalności. Rozbijając jednak poszczególne elementy, możemy w przybliżeniu poznać koszt budowy domu od podstaw.

Koszt działki

W przypadku budowy domu, tę rozpoczynamy praktycznie od zakupy działki. Ceny działki różnią się w zależności od lokalizacji – jeśli chcemy mieszkać w mieście czy w pobliżu musimy liczyć się z wyższą ceną za grunt, niż w przypadku obszarów wiejskich. Warto także sprawdzić, czy działka posiada dostęp do mediów. Woda, kanalizacja i prąd dostępna na terenie przyszłej budowy, mogą znacznie obniżyć jej koszty.

Wybierając budowę domu z Energetycznym Projektem, mamy możliwość wyboru działki wraz z wizualizacją gotowych projektów. W tym przypadku nie musimy sami szukać gruntów pod nasz wymarzony dom, co znacznie ułatwi i przyspieszy podjęcie decyzji.

Wyprowadzka z dużego miasta może okazać się dla niejednego z nas sporym wyzwaniem. Jej korzyści mogą znacznie ułatwić podjęcie nam decyzji. Duże działki i otwarte przestrzenie to komfort w projektowaniu oraz użytkowaniu naszego domu, a bezpośredni dostęp do lasów czy polan daje nam możliwość prowadzenia aktywnego życia. Wybierając więc działkę warto wybudować dom poza miastem.

Projekt domu i formalności

W przypadku domu wybudowanego od podstaw, należy pamiętać o projekcie. Możemy wybrać gotowy projekt z katalogu, co zazwyczaj jest tańszym rozwiązaniem, lub zdecydować się na projekt indywidualny. Na pytanie co bardziej się opłaca – dom na własny projekt czy gotowy odpowiadaliśmy także w innym naszym artykule.

Projekt domu to także dodatkowy koszt. Wiąże się on także z pozwoleniami na budowę i geodezyjnymi pomiarami oraz innymi formalnościami, które decydują dalszej inwestycji. Samodzielna budowa domu pokrywa się z gonitwą po urzędach i starostwach, przez co może stracić sporo czasu. na coś, czego fizycznie nie widzimy.

Materiały budowlane

Nie ma co się oszukiwać, że materiały budowlane to ważny czynnik, który wpływa na koszty budowy. Ich wyższa jakość będzie oznaczała wyższy wydatek, który jednak może opłacić się w dłuższej perspektywie.

Gdy stawiamy dom musimy pamiętać o odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej. Dobre okna i drzwi znacznie ułatwią nam utrzymanie ciepła w naszym domu, wełna o niższym współczynniku lambda będzie oznaczała lepsze właściwości izolacyjne, a prawidłowe zabezpieczenie fundamentów to krok do spokojnej zimy i ulewnych, jesiennych dni.

Wykończenie wnętrz

Porównanie kosztów budowy domu i zakupu musi uwzględniać także wykończenie wnętrz. Jeśli kupimy gotowy dom i będziemy chcieli całkowicie przearanżować wystrój, koszt wykończenia będzie nie dużo mniejszy. Jednak wykończenie to nie tylko świeczki i doniczki z kwiatkami w salonie – to także instalacje, płytki, panele czy armatura łazienkowa oraz malowanie ścian i sufitów.

Mówi się, że koszty wykończenia mogą wynosić nawet do 30% całkowitych wydatków na budowę. Nawiązując do poprzedniego punktu – jakość i ich wybór ma znaczenie w kontekście naszych końcowych finansów. Stawiając na materiały z marketów budowlanych i kupowanie tych objętych promocją, na pewno będziemy w stanie sporo zaoszczędzić. Zasadnym jest jednak pytanie – czy warto.

Koszt robocizny

Budując dom od podstaw i stawiając na ekipę budowlaną musimy liczyć się z kolejnym wydatkiem. Stawki różnią się oczywiście w zależności od regionu i doświadczenia firmy i pracowników. Zwróćmy jednak uwagę, zwłaszcza przy podpisywaniu umowy z wykonawcą, czy ten zaznacza w dokumentach niezmienność ceny. Ta ma istotny wpływ po pierwsze – dla naszego spokoju ducha (nie będzie narażeni na nieprzewidziane wydatki), po drugie – poznamy koszt budowy już na starcie naszej inwestycji.

Budując dom zdecydujmy także czy odbieramy go w stanie deweloperskim czy w stanie surowym. To ma istotny wpływ na koszt, który zobaczymy na umowie z generalnym wykonawcą. Stan surowy możemy podzielić na otwarty i zamknięty – ten pierwszy jest wtedy, gdy nasz dom ma już ściany, kominy, strop oraz dach. Stan zamknięty to już budynek z oknami i drzwiami, kompletną konstrukcją nośną, ale jednak jeszcze nie wykończony. Stan deweloperski natomiast ma dodatkowo wykonane posadzki, instalacje, tynki oraz zamontowane parapety czy grzejniki. Oczywiście wybierając tę opcję zapłacimy więcej.

czy budowa domu jest tańsza niż zakup
Realizacja: Dom jednorodzinny 158 m2 w Głogoczowie

Czy warto kupić dom w 2024?

Wybudować dom czy go kupić? Na rynku nieruchomości znajdziemy mnóstwo ofert sprzedażowych domów jednorodzinnych w mieście, pod miastem czy na wsi. Zakup gotowego domu to na pewno wygodniejsza opcja, ale niekoniecznie tańsza.

Rynek pierwotny a rynek wtórny

Zakup domu od dewelopera czy osoby prywatnej wiąże się z możliwością wprowadzenia się praktycznie od zaraz. To także zależy, czy decydujemy się na gotowy dom z rynku wtórnego czy wolimy dom, w którym jeszcze nikt nie mieszkał. Zazwyczaj tańsza opcja to ta pierwsza z różnych przyczyn. Zazwyczaj tracą na wartości ze względu na starsze technologie i materiały, czasem przez standard wykończenia, a jeszcze częściej – ze względu na konieczność przeprowadzenia niezbędnych prac remontowych.

Główną zaletą domu już wcześniej zamieszkanego jest lokalizacja. Budynki na rynku wtórnym są często lokalizowane w starszych dzielnicach, które mogą być atrakcyjne np. centrum miasta. Sprzedawcy będą także bardziej elastyczni w negocjacjach – zwłaszcza jeśli chcą szybko sprzedać nieruchomość.

Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego to nowoczesność i optymalny standard budowy. Oznacza to zastosowanie lepszej izolacji termicznej i energooszczędnych rozwiązań (pompa ciepła czy rekuperacja). Nowa nieruchomość jest do wykończenie według własnego gustu, bez konieczności przeprowadzania remontów i usuwania śladów użytkowania.

Myśląc o kupnie domu od dewelopera na pewno otrzymamy gwarancję i rękojmię, która trwa zazwyczaj pięc lat. Musimy się jednak liczyć z tym, że dzielnica, w której nowy dom powstał będzie stosunkowo nowa – oczywiście jeśli myślimy o domu w mieście.

Koszty zakupu gotowego domu

Różnice w kosztach budowy domu i zakupu gotowego możemy uwypuklić w kilku punktach. Decydując się na kupno domu jednorodzinnego, cena zakupu będzie dotyczyła zarówno budynku jak i działki. Cena za metr kwadratowy zależy od lokalizacji, ale także standardu wykończenia oraz wieku nieruchomości. Domy w miastach lub przedmieściach Krakowa, Warszawy czy Poznania będą zazwyczaj droższe niż te stojące na działce w mniejszych miejscowościach.

Formalności związane z kupnem gotowego domu to nie tylko umowa, to również podatek od czynności cywilnoprawnych oraz opłaty notarialne i sądowe. To koszty, których nie ponosimy, gdy budujemy dom od podstaw.

Stan techniczny budynku ma spore znaczenie w cenie. Gdy decydujemy się na rynek wtórny, musimy uwzględnić koszty remontu lub termomodernizacji. Starsze domy wymagają dużego zaangażowania w wymianę instalacji, ocieplenia czy dachu. Warto przeprowadzić wcześniej badanie termowizyjne, które wskaże, w jakim stanie są nasze przegrody. Nie bez kozery mówi się, że w wielu przypadkach taniej wybudować dom od podstaw, aniżeli kupić gotowy dom z drugiej ręki.

Koszt budowy domu a zakup gotowego różni się więc znacząco. Standard wykończenia również ma znaczenie. Podstawowe wykończenie będzie tańszym wyborem od kupna domu pod klucz.

Nie trzeba także pisać, że powierzchnia domu i działki ma również wpływ na końcową cenę. Większe domy o dużych działkach są naturalnie droższe. Działki z ogrodem, tarasem czy widokiem na jezioro czy góry mogą znacząco podnieść koszt.

Gdy kupujemy gotowy dom nie musimy zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy. Nie obchodzi nasz także czas uzyskania pozwolenia oraz załatwiania innych, wielu formalności, które są w trakcie budowy domu od podstaw.

Zalety budowy domu vs zakup gotowego

Zakup gotowego domu zarówno jak i podjęcie się jego budowy to poważna decyzja. Przeanalizowaliśmy różnice między budową domu a zakupem gotowego, dlatego warto się skupić na zaletach jednego jak i drugiego rozwiązania.

Zalety i wady budowy domu

By postawić dom musimy wybrać projekt, materiały i technologie, co pozwala nam na dostosowanie budynku do naszych potrzeb i wymagań. Możemy od podstaw zdecydować, w którym miejscu zlokalizujemy jadalnie, a gdzie powstanie miejsce zabaw dla naszych dzieci. Pozwala to na większy komfort w projektowaniu.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo działek – od tych w górach i na polanach, po znajdujących się na przedmieściach i w miastach. Raczej znajdziemy coś dla siebie.

Nowo budowane domy to także myśl o nowoczesnych technologiach energooszczędnych. Dobrze zaizolowany budynek to możliwość postawienia na pompę ciepła czy rekuperację.

Największą zaletą jest cena za metr kwadratowy. W przypadku budowy jest on zazwyczaj niższy niż zakup gotowego obiektu.

Gdy decydujemy się na nasze cztery ściany od podstaw musimy mieć na uwadze nieco to jednak nieco dłuższy czas budowy. Może ona potrwać od kilku miesięcy (gdy zatrudniamy generalnego wykonawcę) do nawet kilku lat. Jeśli nie zabezpieczymy się formalnie przed podniesieniem ceny za przedsięwzięcie, ryzyko przekroczenia budżetu jest wysokie. Nie trzeba także wspominać, że to także proces, który wymaga od nas dużej ilości czasu i energii.

Zalety i wady zakupu domu

Przy zakupie domu największą zaletą jest możliwość wprowadzenia się do niego praktycznie od razu. Unikamy w ten sposób trudności związanych z organizacją i nadzorem budowy.

Gotowe domy często znajdziemy w atrakcyjnej lokalizacji. Jednak pamiętajmy, że musimy się wtedy dostosować do warunków gruntowych panujących na naszej działce.

Zakup domu jest droższy od jego wybudowania. Głównie za sprawą wykończenia, ale także potrzeby jego wyremontowania. Dom nie zawsze odpowiada wszystkim indywidualnym potrzebą, dlatego nabycie gotowej już nieruchomości wiąże się z ryzykiem dodatkowych wydatków.

czy budowa domu jest tańsza niż zakup

Kupno czy budowa domu – co się bardziej opłaca?

Czy budowa domu bardziej się opłaca? Według większości głosów – tak. Jest taniej, jest bardziej elastycznie i indywidualnie. Budowa domu od podstaw, łącznie z działką i materiałami, ale także wykończeniem zazwyczaj kosztuje od 70% do 90% ceny gotowego domu. Koszty możemy kontrolować poprzez wybór materiałów budowlanych i technologii.

By zobaczyć opłacalność budowy domu vs zakup gotowej nieruchomości, warto posłużyć się przykładem. Ten pierwszy wybór możemy rozbić na koszt działki (ok. 300 000 zł), stan deweloperski ( 450 000 zł) i wykończenie (150 000 zł) co daje nam całościową kwotę 900 000 zł. Natomiast zakup gotowego domu o powierzchni 150 m2 to koszt na rynku wtórnym od 1 000 000 zł do 1 300 000 na rynku pierwotnym.

Oczywiście koszty są podane szacunkowo i przykładowo, by nakreślić studium przypadku budowa domu vs zakup. Realnie, na pytanie co bardziej się opłaca budować czy kupić dom odpowiemy sobie sami analizując własne potrzeby, budżet oraz dostępne opcje.

 

 

Czy ta treść była wartościowa? Udostępnij!

Przeczytaj również

Energetyczny Projekt
Scroll to Top