Odpowiednie przygotowanie ścian pod ocieplenie i prawidłowa realizacja mogą oszczędzić nam sporo nieprzyjemności w przyszłości. Ale co jeśli źle ocieplimy ściany domu?
Źle ocieplone ściany naszego nowego domu mogą prowadzić do szeregu problemów, które mogą wpłynąć zarówno na komfort mieszkańców, jak i na trwałość samego budynku. Budowa domu to przecież marzenie wielu osób, ale źle wykonane prace budowlane mogą szybko zamienić ten sen w koszmar. Jeśli źle ocieplimy dom możemy się spodziewać wysokich rachunków za ogrzewanie czy niskiej izolacji akustycznej.
Źle ocieplone ściany nowego domu mogą wydawać się drobnym niedopatrzeniem, ale w rzeczywistości stanowią problem o wiele większy, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wyższe rachunki za ogrzewanie, niekomfortowa temperatura wewnątrz pomieszczeń, zawilgocenie czy rozwój grzyba to tylko wierzchołek góry lodowej. Dom, który miał być oazą spokoju i marzeniem na lata, może szybko zamienić się w źródło frustracji i dodatkowych wydatków.
Odpowiednia izolacja cieplna to nie tylko kwestia energooszczędności, ale także zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników. Współczesne standardy budowlane kładą ogromny nacisk na eliminację mostków termicznych, które są główną przyczyną strat ciepła, ale ich prawidłowe wykonanie wymaga wiedzy, doświadczenia oraz dbałości o każdy szczegół. Dlatego tak ważne jest powierzenie tego zadania profesjonalistom, którzy zadbają o precyzję wykonania i użycie odpowiednich materiałów.
Problemy rodzą problemy
Źle ocieplone ściany – ku zaskoczeniu – oznaczają duże straty ciepła. Jeśli izolacja cieplna nie jest wykonana prawidłowo, zimą ciepło będzie szybko uciekało na zewnątrz, a w lecie wysoka temperatura zagości w naszych pomieszczeniach błyskawicznie. Sezon grzewczy może okazać się dramatyczny pod względem kosztów ogrzewania. Tego rodzaju błędy w ocieplaniu mogą być niezauważalne na pierwszy rzut oka, a ich skutki odczuwalne dopiero po pierwszym sezonie grzewczym, gdy na stół trafią znacznie wyższe rachunki.
Mostki termiczne – jak bardzo są ważne?
Ukrytym zagrożeniem są mostki termiczne. To niewidoczne miejsca, przez które ciepło łatwo ucieka. Te z pozoru małe niedociągnięcia podczas ocieplania może prowadzić do nierównomiernego ogrzewania wnętrza, wychłodzeń i dalszych strat ciepła. Zimne punkty sprzyjają także skraplaniu pary wodnej wewnątrz naszej ściany, co prowadzi do kolejnego problemu.
Te niewielkie, na pozór niewinne niedociągnięcia w ociepleniu naszych ścian zewnętrznych mają ogromny wpływ na całkowitą efektywność izolacji termicznej budynku. Mostki termiczne skutkują tym, że ciepło z wnętrza budynku łatwo uchodzi na zewnątrz, a zimne powietrze dostaje się do wnętrza. Oznacza to wyższe rachunki za ogrzewanie, bo system grzewczy musi działać intensywniej, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Przez te punkty dochodzi także do nierównomiernego ogrzewania wnętrza, co może prowadzić do odczuwalnego dyskomfortu mieszkańców.
Współczynnik przenikania ciepła (U) jest jednym z najważniejszych parametrów, które określają, jak skutecznie ściana, dach czy okna chronią przed utratą ciepła. Wysoki współczynnik U mówi nam o tym, że przez dany element łatwiej przepływa ciepło, co oznacza większe straty energii i wyższe koszty ogrzewania. Dlatego tak istotne jest, aby wszystkie elementy budynku były odpowiednio zaizolowane i miały niski współczynnik przenikania ciepła, zwłaszcza w newralgicznych miejscach, gdzie często pojawiają się mostki termiczne spowodowane nieodpowiednim ociepleniem.
Wilgoć nie tylko w ścianach
Niewłaściwe ocieplenie sprzyja właśnie kondensacji wilgoci na wewnętrznych powierzchniach ścian. Zagrzybienie, która powstaje, nie tylko niszczy ściany, ale ma również poważny wpływ na zdrowie domowników. Regularne problemy z wilgocią i pleśnią mogą być trudne do wyeliminowania. W miarę jak para wodna zamienia się w wilgoć i przedostaje się do wnętrza ścian, nie tylko przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza w domu, ale także do dalszego osłabienia struktury budynku. Pleśń i grzyby mają zdolność przenikania głęboko w materiały budowlane, co powoduje ich trwałe uszkodzenie. W wyniku tego ściany stają się mniej stabilne, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do konieczności wymiany elementów konstrukcyjnych.
Wilgoć przedostaje się do ścian często ze względu na złe wykonanie, dobranie nieodpowiedniej grubości ocieplenia czy zastosowanie złego materiału, co ma związek nie tylko z pleśnią, ale także z szybszą degradacją budynku. Niewłaściwie ocieplony dom staje się znacznie bardziej podatny na szereg innych problemów, takich jak pękanie tynków, osłabienie ścian czy nawet korozja elementów metalowych, które wchodzą w skład konstrukcji budowlanej. Z czasem osłabia także fundamenty oraz inne elementy nośne budynku, co może prowadzić do kosztownych napraw i dalszych trudności w utrzymaniu odpowiedniej stabilności budynku.
Remont w takim wypadku jest kosztowny, może trwać miesiącami, a co gorsza – nie zawsze przynosi długotrwałe rozwiązania. Często konieczne jest wykonanie nie tylko napraw tynków, ale także gruntownych działań związanych z wymianą uszkodzonych elementów konstrukcyjnych i zabezpieczeniem całej budowli przed dalszą wilgocią. Wymiana izolacji termicznej może okazać się skomplikowana i czasochłonna, ponieważ wiąże się z koniecznością rozbiórki części ścian, a także naprawą uszkodzeń wynikających z wcześniejszej wilgoci. Takie prace pochłaniają duże środki finansowe, a do tego istnieje ryzyko, że problemy z wilgocią powrócą, jeśli pierwotne błędy w ociepleniu nie zostaną poprawnie usunięte.
Elewacja, przy źle wykonanym ociepleniu, może ulec odkształceniom, pęknięciom, a nawet pojawieniu się wykwitów i plam. Nie tylko psuje to wygląd naszego domu, ale może w późniejszym czasie prowadzić do dalszych uszkodzeń strukturalnych.

Nie ryzykuj
Na tytułowe pytanie odpowiedź praktycznie już znamy. Źle wykonane ocieplenie prowadzi do licznych problemów i komplikacji. Cała konstrukcja ocieplenia może wymagać kosztownej wymiany, która pochłonie sporą część budżetu i czasu. Uchronić nas przed tym może generalny wykonawca, taki jak Energetyczny Projekt, który bierze całą odpowiedzialność na siebie.
Energetyczny Projekt oprócz budowania domów od podstaw, od lat zajmuje się termomodernizacją domów i skutecznie ociepla budynki, by przywrócić im dawny blask. Rygorystyczne podejście do przygotowania podłoża, wyboru odpowiednich materiałów izolacyjnych oraz prawidłowego wykonania to klucz to ocieplenia naszego wymarzonego domu zgodnie ze sztuką. Daj sobie pomóc w prosty sposób – skontaktuj się z generalnym wykonawcą, który weźmie pracę na siebie!