Fotowoltaika, mimo niezbyt przychylnej opinii, nadal jest często wybierana przez inwestorów nowych domów. Co jeśli źle dobierzesz instalację fotowoltaiczną?
Panele fotowoltaiczne są nadal bardzo popularnym produktem w naszym kraju. Coraz więcej dachów przykrytych jest przydomową elektrownią słoneczną, która ma za zadanie obniżyć nasze rachunki za prąd, a czasami – stosując magazyny energii – zadbać o naszą niezależność. O popularności fotowoltaiki świadczy także ostatni nabór programu Mój Prąd 6.0, którego budżet po zaledwie kilku dniach uszczuplił się o ponad połowę.
Czarny PR fotowoltaiki pojawił się głównie za sprawą nurtujących telefonów, w których po drugiej stronie zazwyczaj słyszymy bota, zadającego te same pytania. “Ataki” panelami z każdej strony zmęczył wiele osób, które w tym momencie, mimo, że tej instalacji nie posiadają, tworzą wizję wyrzuconych pieniędzy w błoto.
Jednak oczywiście zdarzają się przypadki, w których to posiadacze paneli fotowoltaicznych są niezadowoleni z pracy swojej instalacji. Wynika to głównie z błędów niedoświadczonych doradców lub nieuczciwych firm. Ma to przełożenie na źle dobraną instalację fotowoltaiczną. Co wtedy?
Źle dobrana instalacja to zła instalacja
Konsekwencje źle dobranej instalacji fotowoltaicznej mogą być znaczące i niestety, mogą zmniejszyć opłacalność całej inwestycji.
Niedostateczna moc instalacji w stosunku do zapotrzebowania energetycznego budynku, nie będzie w stanie zaspokoić całego zapotrzebowania na energię elektryczną. W rezultacie będziemy musieli zapłacić za prąd od operatora dystrybucyjnego, którego ceny za kWh są większe.
Zbyt duża moc instalacji, czyli instalacja przewymiarowana może generować więcej energii niż jest w rzeczywistości potrzebne. W sytuacji, gdy nadwyżki energii nie można wykorzystać lub przechować w magazynie energii. W systemie net-metering nadwyżki są odsyłane do sieci, ale odbierane po niższej wartości niż cena zakupy energii. Przewymiarowana instalacja to także wyższy koszt początkowy dla inwestora, co przekłada się na dłuższy czas zwrotu inwestycji.
Dobranie instalacji to nie tylko ilość paneli na dachu czy gruncie, a również ich lokalizacja. Fotowoltaika wymaga odpowiedniej ekspozycji na słońce. Miejsce zacienione przez drzewa, krzewy lub komin, lub zamontowane pod nieodpowiednim kątem, zmniejsza ich wydajność.
Nie ryzykuj
Aby dobrać odpowiednią wielkość instalacji, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa.
Energetyczny Projekt, który zajmuje się budową domów od A do Z, ma ogromne doświadczenie w termomodernizacjach, w tym doborze i montażu instalacji fotowoltaicznych. Jeśli chcemy uniknąć nieprawidłowego działania naszych paneli, należy wybierać firmy z doświadczeniem, które potrafią dokładnie oszacować potrzeby energetyczne klienta.